moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojna to sprawa polityków

Szczyt NATO to spotkanie, podczas którego prezydenci i szefowie rządów państw członkowskich Sojuszu podejmują najważniejsze decyzje związane z jego przyszłością. Kolejne takie wydarzenie odbędzie się w lipcu w Wilnie. O tym, na jakie aspekty dotyczące bezpieczeństwa powinni zwrócić uwagę jego uczestnicy, dyskutowali prelegenci debaty strategicznej zorganizowanej przez BBN.

– Do szczytu w Wilnie pozostały trzy miesiące. Trzy miesiące ciężkiej pracy dyplomatów, wysiłku wojskowych planistów i dużego zaangażowania organów administracji publicznej – powiedział Jacek Siewiera, szef BBN-u, który zainaugurował debatę strategiczną „Perspektywy po szczycie NATO w Wilnie” w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Zaznaczył jednak, że z uwagi na sytuację panującą w Ukrainie może to być czas, który „rzuci cień na najbliższe dekady”, a co za tym idzie, mogą się też zmienić wyzwania stojące przed Sojuszem. – Każdej debacie, która będzie się odbywała w najbliższym czasie powinno przyświecać pytanie, nie „co w Wilnie”, ale „co po Wilnie” – podkreślił.

W dyskusji, którą moderowała Katarzyna Pisarska z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, udział wzięli: szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund T. Andrzejczak, stały przedstawiciel RP przy NATO Tomasz Szatkowski, były minister spraw zagranicznych prof. Jacek Czaputowicz, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Justyna Gotkowska oraz ekspert think tanku Strategy & Future Marek Budzisz. Debatę zdominowała sytuacja panująca w Ukrainie.

Szef SGWP podkreślił, że wojna „nie jest sprawą żołnierzy, ale polityków”, bo wpływa na działanie całego państwa i to, jak przebiega, zależy od wielu czynników. Jeden z najważniejszych to budżet. – Wojna za naszą wschodnią granicą nie wygląda dobrze, bo nic nie wskazuje na to, aby Rosji zabrakło na nią pieniędzy. Za to Ukraina mierzy się z ogromnymi problemami – zauważył gen. Andrzejczak. Dodał, że ukraińska ofensywa, o planowaniu której eksperci mówią od kilku tygodni, może nastąpić wówczas, kiedy na Litwie będą obradowali sojusznicy. – Wilno jest szczytem naszej wiarygodności. Nie tylko NATO, ale całego Zachodu. Jeżeli się spóźnimy, nie wykorzystamy tej szansy, nie damy Ukrainie szansy na to, aby mogła zbudować swoją bezpieczną przyszłość – ostrzegł generał.

Film: BBN

Do planowanej ukraińskiej ofensywy odniósł się także Tomasz Szatkowski, który stwierdził, że bez względu na to, jak ona się zakończy, sojusznicy powinni „wysłać jasny sygnał”, że nadal będą wspierać kraj, w którym toczy się wojna. Przyznał, że samo NATO cały czas się zmienia, tak jak pozycja Polski w Sojuszu. – Powinniśmy przestać postrzegać się jako odbiorca pomocy, a skupić się na dostarczaniu rozwiązań wojskowych czy gospodarczych – wskazał. Justyna Gotkowska natomiast zwróciła uwagę, że „NATO wraca do swoich korzeni, czyli sojuszu obronnego, a nie takiego, który reaguje na sytuacje kryzysowe”. Przypomniała także, że podczas takich wydarzeń, jak szczyt Sojuszu, podejmowane są bardzo ważne decyzje. Na poprzednim tego typu spotkaniu członkowie NATO uznali Rosję za jedno z największych zagrożeń. – Mam nadzieję, że w Wilnie zapadnie decyzja o tym, iż Szwecja dołączy do Sojuszu, tak jak niedawno zrobiła to Finlandia. Członkostwo tych dwóch państw z perspektywy odstraszania i obrony NATO w rejonie Morza Bałtyckiego i Północy zmieni sytuację strategiczną oraz ograniczy możliwości Rosji w kwestii realizacji prowokacyjnych i agresywnych działań – wyjaśniła. Dodała także, że równie ważne, jak podejmowanie przez sojuszników decyzji, jest ich szybkie wdrażanie.

Prof. Czaputowicz stwierdził natomiast, że aby pomóc Ukrainie, potrzebne jest wiele odważnych rozstrzygnięć. Jednym z nich mogłoby być ustanowienie partnerstwa między NATO a naszym wschodnim sąsiadem w zakresie odstraszania i obrony. – Celem byłoby członkostwo Ukrainy w Sojuszu, co może nastąpić po zakończeniu wojny, ale te przygotowania mogłyby już trwać – powiedział. – Należałoby też zaoferować Ukrainie gwarancję zbiorowej obrony na wzór artykułu piątego Paktu Północnoatlantyckiego – dodał. Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, iż taka propozycja jest kontrowersyjna, ale do realizacji takiego działania mogłyby być zaangażowane państwa, które wyrażą taką chęć, a na ich czele stałyby na przykład Stany Zjednoczone.

Prelegenci zgodnie przyznali, że członkostwo Ukrainy w NATO byłoby dla niej najlepszą gwarancją bezpieczeństwa, ale nie jest ono możliwe, dopóki trwa wojna. Nie oznacza to jednak, że członkowie Sojuszu powinni pozostawić państwo samo sobie, w szarej strefie pomiędzy NATO a Rosją. – Nawet w przypadku zawieszenia konfliktu spowoduje to, że Kreml będzie się starał zrealizować swój strategiczny cel, jakim jest podporządkowanie Ukrainy – mówiła Gotkowska. Podobne zdanie wyraził Marek Budzisz, który stwierdził, że nawet kiedy wojna się skończy, nie można wykluczyć wybuchu kolejnej, tak jak to miało miejsce przed laty w Czeczenii. – Dlatego w tym przejściowym okresie gwarancje będą niezbędne, choć nie będą one polegały na członkostwie Ukrainy w NATO – podkreślił.

Podczas debaty jej uczestnicy zastanawiali się też nad tym, jak w przyszłości może wyglądać sytuacja geopolityczna, co będzie miało wpływ na bezpieczeństwo, a także czy nie należałoby przywrócić obowiązkowej służby wojskowej.

Debaty strategiczne to zainicjowany przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego cykl wydarzeń, podczas których eksperci omawiają najważniejsze kwestie dotyczące bezpieczeństwa. Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się w marcu i było poświęcone modernizacji polskiej armii. Tematami kolejnych mają być m.in. polityka bezpieczeństwa państwa, jego rola w systemie Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz zasoby, jakie musi posiadać, aby zapewnić obywatelom bezpieczeństwo.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Sławomir Kozioł, Przemysław Keler/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


By Polska była bezpieczna
 
Wszystkie misje AWACS-a
Ratownicy na medal
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
WAM wraca po latach
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ostatnia droga Pileckiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Cień atomowej zagłady
Podróż po AWACS-ie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Wojna w świętym mieście, epilog
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Polki pobiegły po srebro!
They Will Check The Training Results in Combat
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Nie szpital, a instytut
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Centrum Szkolenia WOT świętuje
„Pierwsza Drużyna” na start
WAT-owskie eksperymenty na ISS
NATO on Northern Track
„Grand Quadriga ‘24”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Ryś” z laserem
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Przysięga w Limanowej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
Flota Bayraktarów w komplecie
Piedimonte – samobójcza misja
Nowe zadania szefa SKW
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Mobilne dowodzenie
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO