moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Vivat Trzeci Maj!

Tutaj może istnieć i przetrwać tylko silne państwo, więc albo kolejne pokolenia i kolejni politycy będą budowali Polskę silną, niepodległą, suwerenną, albo nie będzie to w istocie nasza Polska – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja 3 Maja to rewolucyjny dokument, który w nowy sposób ustanawiał ustrój państwa w skali ówczesnej Europy i świata – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja na placu Zamkowym w Warszawie. Obchodzone jest ono w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji. W uroczystościach, jakie odbywały się dziś w stolicy, brali też udział m.in. Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, premier Mateusz Morawiecki i Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony.

Prezydent podkreślił, że uchwalona 232 lata temu ustawa powołała monarchię konstytucyjną, w której król odpowiadał przed konstytucją, a naród był suwerenem. – Jesteśmy dumni z tego dzieła polskiej myśli politycznej, na wskroś nowoczesnej na skalę światową. Z dumą mówimy, że to druga na świecie, po amerykańskiej, konstytucja, i pierwsza w Europie – podkreślał Andrzej Duda. Dodał, że dokument ten określał polskie wojsko mianem „tarczy i obrońcy narodu”.

Jak mówił prezydent, nowoczesne rozwiązania Konstytucji 3 Maja wzbudziły niepokój władców sąsiednich państw. – Bali się, że Polska będzie na powrót państwem silnym, które mocą tworzących ją narodów, znowu będzie zajmowało należne jej miejsce w środku Europy i stanie się ostoją prawdziwej wolności – zaznaczył Duda. Zwrócił też uwagę, że w ciągu 232 lat, które upłynęły od uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Polska była wolna przez zaledwie 59 lata. – Jakże to boleśnie mało dla całych pokoleń Polaków – mówił. Dodał, że od 34 lat mamy wolną, suwerenną i niepodległą Polskę, a jest tak dzięki tym, którzy o nią walczyli, umacniali i reformowali.

Silna Polska

– Tutaj może istnieć i przetrwać tylko państwo silne, bo państwo słabe będzie podległe. Historia jednoznacznie to pokazuje, więc albo kolejne pokolenia i kolejni politycy będą budowali Polskę silną, niepodległą, suwerenną, albo nie będzie to w istocie nasza Polska – podkreślił Andrzej Duda. Podziękował tym, którzy odpowiedzialnie podejmowali decyzje i zmierzali w kierunku wstąpienia Polski do NATO i Unii Europejskiej. – Kto wie czy z punktu widzenia naszej suwerenności i niepodległości, nie były to jedne z fundamentalnych decyzji? – zaznaczył Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

Podkreślił, że art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego gwarantuje nam bezpieczeństwo i sojusznicze wsparcie. – Jego uzewnętrznieniem jest obecność sił NATO w Polsce w miejscach najbardziej wrażliwych, m.in. w okolicach polsko-ukraińskiej granicy, za którą Rosja toczy brutalną wojnę przeciwko niepodległej Ukrainie – przypomniał prezydent.

Prezydent podziękował wszystkim, którzy zgłaszają się do wojska, aby bronić ojczyzny. – Dziękuję też Polakom, że zgadzacie się na modernizację polskiej armii, na te olbrzymie zakupy – mówił Duda i przekonywał, że tak duże środki finansowe muszą być przeznaczone na obronność, aby odstraszyć potencjalnego przeciwnika.

– Wierzę, że dobra przyszłość przed nami, jesteśmy dziś krajem demokratycznym, gdzie władza zależy od decyzji narodu – zaznaczał prezydent i apelował do Polaków o wzięcie udziału w wyborach. Jak tłumaczył demokracja jest wtedy, kiedy obywatele korzystają ze swojego prawa do oddania głosu i współdecydowania o sprawach kraju. – Wierzę, że dzięki temu Polska będzie trwała w Europie wolna, niepodległa i suwerenna – zakończył wystąpienie prezydent.

Uroczystość na placu Zamkowym uświetniło odczytanie preambuły Konstytucji 3 maja, odśpiewanie przez Chór Reprezentacyjny WP pieśni „Witaj majowa Jutrzenko”, 21 salw armatnich oddanych przez pluton salutowy Pułku Reprezentacyjnego WP oraz wojskowa defilada.

Dobro kraju

Dzisiejsze obchody rozpoczęło wręczenie przez prezydenta nominacji generalskich i admiralskiej ośmiu oficerom Wojska Polskiego. Następnie została odprawiona msza w intencji ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a koncelebrował ją m.in. Wiesław Lechowicz, biskup polowy WP. W homilii kard. Nycz podkreślił, że uchwalanie Konstytucja 3 Maja było świadectwem dążenia do radykalnej reformy państwa w kierunku rozwoju i nowoczesności. – Pomimo głębokich podziałów, trudności zewnętrznych i wewnętrznych zwyciężyło dobro kraju i troska o przyszłość – mówił kardynał. Podkreślił, że choć niedługo potem sąsiednie imperia dokonały rozbiorów Polski, to konstytucja i mobilizacja przy jej uchwalaniu, pozwoliły zachować ducha wolności w narodzie i przetrwać 123 lata zniewolenia.

Prezydent Duda wręczył na Zamku Królewskim Ordery Orła Białego. Uhonorował nimi: Stanisława Gebhardta, żołnierza Armii Krajowej i Szarych Szeregów, więźnia obozów koncentracyjnych, polityka i działacza emigracyjnego oraz Joannę Wnuk-Nazarową, kompozytorkę, dyrygentkę i pedagoga. – To dla mnie zaszczyt, że mogę wręczyć najwyższe polskie odznaczenia w miejscu, gdzie 232 lata temu Konstytucja 3 Maja została uchwalona – mówił Andrzej Duda. Zauważył, że bohaterowie tej uroczystości mają kilka ważnych, wspólnych cech. – Zarówno Dama, jak Kawaler Orderu Orła Białego są postaciami znamienitymi, oboje wnieśli niezaprzeczalny wkład w rozwój nowoczesnej Rzeczpospolitej i w dzieło służby publicznej – zaznaczył prezydent.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Po śladach polskich bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Polki pobiegły po srebro!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wszystkie misje AWACS-a
Ratownicy na medal
Ostatnia droga Pileckiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Podróż po AWACS-ie
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Serwis K9 w Polsce
Centrum Szkolenia WOT świętuje
„Grand Quadriga ‘24”
Przysięga w Limanowej
NATO on Northern Track
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Piedimonte – samobójcza misja
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Nie szpital, a instytut
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Mobilne dowodzenie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
WAT-owskie eksperymenty na ISS
They Will Check The Training Results in Combat
Flota Bayraktarów w komplecie
Pokazali bojowego ducha
Nowe zadania szefa SKW
Honor weteranom misji!
WAM wraca po latach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO