moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na ratunek w Himalajach

Zdecydowaliśmy się na podjęcie wyprawy poszukiwawczej, ale byliśmy pewni, że idziemy po ciało hinduskiego wspinacza. Gdy znaleźliśmy go w skalnej szczelinie na głębokości 50 m, okazało się, że Anurag żyje! – opowiada sierż. Mariusz „Hati” Hatala. Razem z himalaistą Adamem Bieleckim zaplanował i przeprowadził akcję ratunkową na zboczu ośmiotysięcznika Annapurna w Nepalu.

Celem wyprawy himalaistów Adama Bieleckiego i sierż. Mariusza Hatali do Nepalu było wytyczenie nowej drogi wspinaczkowej na północno-zachodniej ścianie Annapurny. Dla Bieleckiego była to kolejna próba, bo już w 2017 roku podjął się tego wyzwania. Wówczas udało mu się opracować drogę wspinaczkową w ścianie skalnej do wysokości 6700 m.

– Wyjazd do Nepalu pod koniec ubiegłego roku zaproponował mi Adam. Bardzo się ucieszyłem, bo to było wyzwanie typowo sportowe i zarazem mój pierwszy raz na Annapurnie, dziesiątej najwyższej górze świata – mówi „Hati”. Jest ratownikiem medycznym, instruktorem-stażystą narciarstwa wysokogórskiego PZA, a także instruktorem wspinaczki skalnej i narciarstwa PZN/SITN oraz technik linowych w Wojsku Polskim. Kilkukrotnie służył poza granicami kraju w Iraku i Afganistanie. Ma też niemałe doświadczenie we wspinaczce. Jest uczestnikiem programu Polski Himalaizm Sportowy. Zdobył wiele szczytów, m.in. zimą wspiął się na Chan Tengri (7010 m n.p.m.), najwyższą górę w Kazachstanie, a rok temu wszedł na Broad Peak (8051 m n.p.m.) oraz K2 (8611 m n.p.m.). Oba ośmiotysięczniki zdobył w osiem dni. W ramach aklimatyzacji przed wyprawą na Annapurnę pod koniec marca tego roku Bielecki i Hatala zdobyli jeszcze najwyższy wulkan Ziemi, Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) w Chile. Spędzili tam trzy noce.

Gdy dotarli do Nepalu, okazało się, że wspinaczka na północnej ścianie ośmiotysięcznika będzie bardziej wymagająca, niż sądzili. – Droga była bardzo niebezpieczna, bo z góry cały czas sypały się kamienie. Dotarliśmy na wysokość 6300 m. Zawiesiliśmy hamak śnieżny i w pozycji siedzącej spędziliśmy noc. Kolejnego dnia, analizując warunki pogodowe, ilość śniegu, wspólnie zdecydowaliśmy, że ta ściana Annapurny jest w tym sezonie nie do zrobienia. Odpuściliśmy – opowiada „Hati”. – Sucha zima sprawiła, że w naszej ścianie brakuje lodu, a spadające kamienie czynią wspinaczkę zbyt niebezpieczną – skomentował w mediach społecznościowych Adam Bielecki.

Himalaiści wrócili do base campu pod Annapurną. – Baza wieczorem była zupełnie opustoszała, bo wiedzieliśmy, że kilka ekip wspinaczkowych podjęło decyzję o wspinaczce na szczyt tzw. klasyczną drogą. W bazie pozostali tylko kucharze i pomocnicy, którzy powiedzieli nam, że kilka godzin temu doszło do dwóch wypadków. Jednego z himalaistów ewakuował śmigłowiec, a drugi wpadł do szczeliny i zasypała go lawina – relacjonuje żołnierz. Następnego dnia informacja o wypadku się potwierdziła, a dzień później Nepalczycy zorganizowali akcję ratunkową. Polacy zostali poproszeni o ustalenie planu działania oraz wydobycie ciała zaginionego na Annapurnie Anuraga Maloo z Indii. Podjęli wyzwanie i następnego dnia o świcie (trzeci dzień od wypadku) razem z pięcioma ratownikami nepalskimi ruszyli na Annapurnę.

Na pokładzie śmigłowca dotarli w trzech turach na wysokość około 5800 m i po 30-minutowej wspinaczce znaleźli się w pobliżu feralnej szczeliny. Dowodzenie akcją przejął „Hati”. – Już wcześniej ustaliliśmy, że to Adam Bielecki zjedzie do szczeliny i będzie poszukiwał ciała Anuraga, a ja w tym czasie zbuduję układ wyciągowy. Musieliśmy przy tym cały czas obserwować otoczenie i sprawdzać, czy z okolicznych seraków nie spadnie na nas lawina – opisuje podoficer. – Szczelina była bardzo wąska i głęboka na ponad 60 m. Gdy Adam namierzył Hindusa na głębokości 50 m, poprosiłem, by wykonał wstępne badanie, sprawdził oddech i tętno. I wtedy padły słowa: „»Hati«, on, k…, oddycha!” – relacjonuje. – Popłakałem się – dodaje żołnierz. Czasu na wzruszenia jednak nie było, bo należało jak najszybciej wydostać poszkodowanego na powierzchnię. Bielecki przygotował na dnie szczeliny dodatkową uprząż piersiową, by podczas wyciągania poszkodowany był bardziej spionizowany, co miało ułatwić przeciskanie się przez szczeliny.

Na powierzchni „Hati” ocenił parametry życiowe Anuraga i wykonał badanie urazowe. Stan hinduskiego himalaisty był ciężki, dlatego jak najszybciej na pokładzie śmigłowca przetransportowano go do szpitala. – Polecieliśmy po ciało, a uratowaliśmy człowieka. To niesamowite uczucie – przyznaje podoficer. – Wiemy, że w szpitalu był reanimowany, ale teraz jego stan się ustabilizował. Trzymamy kciuki, by szybko wrócił do zdrowia – dodaje. – Udana akcja ratunkowa nadała sens naszej wyprawie, mimo braku wspinaczkowego sukcesu. Teraz najważniejsze, by Anurag wrócił do zdrowia – komentuje Bielecki.

W akcji ratunkowej na Annapurnie, koordynowanej z base campu przez Dawę Sherpę, poza Adamem Bieleckim i Mariuszem Hatalą uczestniczyli także: Chhepal Sherpa, Lakpa Nurbu Sherpa, Dawa Nurbu Sherpa, Lakpa Sherpa, Tashi Sherpa i pilot śmigłowca Sobit Gauchan.

Wyprawa do Nepalu Adama Bieleckiego i „Hatiego” była częściowo dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez Polski Związek Alpinizmu i program Polski Himalaizm Sportowy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Na straży nieba
 
Układ nerwowy Mieczników
Krwawa noc pośród puszczy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Nowe zadania szefa SKW
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Bohater odtrącony
They Will Check The Training Results in Combat
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
By Polska była bezpieczna
Mobilne dowodzenie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Grand Quadriga ‘24”
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Nie szpital, a instytut
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Po śladach polskich bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Piedimonte – samobójcza misja
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wszystkie misje AWACS-a
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Flota Bayraktarów w komplecie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO