moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT i „Anakonda”

Prowadzenie obserwacji z powietrza, zabezpieczanie przepraw wodnych i współpraca z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo – to zadania, które wykonywali terytorialsi podczas manewrów „Anakonda ‘23”. Wzięli w nich udział żołnierze ze wszystkich brygad położonych na wschodniej ścianie Polski.

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej w ćwiczeniach „Anakonda” uczestniczyli po raz trzeci. WOT ćwiczyły z wojskami operacyjnymi od 2018 roku, choć wówczas w bardzo ograniczonym zakresie – formacja dopiero powstawała. W tym roku zaangażowanie terytorialsów było nieporównywalnie większe, do udziału w „Anakondzie” zostały włączone wszystkie brygady rozmieszczone w rejonie wschodniej i północnej granicy Polski: 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, 2 Lubelska Brygada OT, 1 Podlaska Brygada OT, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT, a oprócz nich także 5 Mazowiecka Brygada OT. – Zadaniem żołnierzy było wsparcie wojsk operacyjnych w działaniach taktycznych prowadzonych w rejonie odpowiedzialności naszych brygad – wyjaśnia mjr Witold Sura, rzecznik prasowy WOT-u. – Wśród działań, które wykonywali terytorialsi były m.in. prowadzenie obserwacji z powietrza, czym zajmowała się grupa rozpoznania obrazowego, oraz ścisła współpraca z funkcjonariuszami innych służb podległych pod MSWiA i instytucjami układu pozamilitarnego z województw północnej, centralnej i wschodniej Polski – dodaje mjr Sura.

REKLAMA

I tak żołnierze WOT-u zostali włączeni m.in. w działania związane z pokonywaniem przeszkody wodnej w okolicach Trzebiatowa (Zachodnie Pomorze). Zadaniem terytorialsów z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej było rozpoznanie miejsca, w którym odbywała się przeprawa oraz jej zabezpieczenie. – Żołnierze patrolowali okolicę, poruszając się lekkimi pojazdami typu quad, ale też pieszo. Zorganizowane zostały również patrole na wodzie – opowiada mjr Sura. – Postawili także posterunki obserwacyjne, dzięki którym mogli zapewnić bezpieczeństwo przemieszczającym się bojowym wozom piechoty – dodaje rzecznik prasowy WOT-u. Podobny epizod został przećwiczony na wschodzie Polski – u styku województw podlaskiego i mazowieckiego. Zadanie przemieszczenia m.in. czołgów Leopard i wojskowych pojazdów kołowych z jednego na drugi brzeg rzeki Bug otrzymała 1 Warszawska Brygada Pancerna. Czołgi przeprawiano po dnie koryta Bugu, z kolei do transportu sprzętu kołowego wykorzystano most pontonowy. Terytorialsi wspierali pancerniaków, prowadząc rozpoznanie i rozstawiając posterunki obserwacyjne. – Podobne przeprawy zabezpieczali również dla 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej – dodaje mjr Sura.

Żołnierze z 1 Podlaskiej BOT brali też udział w ćwiczeniach samorządowych „Mierzeja ‘23”, które były częścią „Anakondy”. – Zadaniem terytorialsów była współpraca z instytucjami samorządowymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo lokalnych mieszkańców – wyjaśnia oficer prasowy. WOT współpracował wówczas również z Państwową Strażą Pożarną. – Żołnierze pomagali zarówno w zabezpieczaniu miejsc szpitalnych w obiektach publicznych, np. szkołach, jak i przy segregowaniu poszkodowanych – wyjaśnia kpr. Sabina Mazurek z 4 Warmińsko Mazurskiej BOT.

Mjr Witold Sura podkreśla, że zadania terytorialsów były dla nich sprawdzianem tego, czego uczą się na szkoleniach. – Działania w swoich rejonach odpowiedzialności nie były dla nich dużym zaskoczeniem, ponieważ ćwiczyli w terenie, który znają jak własną kieszeń – przyznaje mjr Sura.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
 
Ekspresowa pomoc
Buzdygany wręczone!
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Raki dla podhalańczyków
WOT świętuje sześciolecie
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Odliczanie do przysięgi
Szwedzi na „Czernickim”
Przysięga w Kolnie
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
Pamięć o pomordowanych
Wojsko pomoże Słoweńcom
Podchorążowie AWL ślubowali
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Polska rozdarta przez okupantów
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Wyższe diety za służbę na granicy
Śladem profesjonalistów
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Lecimy F-35
Brązowa czwórka podwójna
Z pułku w brygadę
Unijna pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowa brygada dla 18 Dywizji Zmechanizowanej
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Abramsy jadą na ukraiński front
Szkolenie na DOL-ach będzie odbywało się cyklicznie
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Tak rodziła się konspiracja
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Polsko-koreańskie rozmowy
Nowy pancerz dla Borsuka
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Brytyjscy piloci w Polsce
Trening na awaryjnym lotnisku
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
RBN o rezultatach szczytu NATO
Kadeci na poligonie
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Szef MON-u o planach obrony kraju
Drogi do wolności
Plan misji „Air Defender”
Jak gasło powstanie
Wojskowe kontrakty w USA
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
AWL, czyli renoma budowana latami
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Start w nowy etap żołnierskiego życia
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
16 Dywizja świętuje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO