moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Obrady Grupy Północnej w Polsce

Ministrowie obrony państw należących do Grupy Północnej spotkali się w Polsce. Celem obrad było przede wszystkim ustalenie wspólnego stanowiska sojuszników w związku ze zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie. Wicepremier Mariusz Błaszczak ocenił rozmowy jako „bardzo dobre”, poinformował także, że Polska stara się pozyskać ze Szwecji samoloty wczesnego ostrzegania.

Spotkanie ministrów obrony państw należących do Grupy Północnej odbyło się w poniedziałek w Legionowie. – To była okazja, aby porozmawiać na temat zagrożeń, jakie powoduje agresywna polityka rosyjska oraz próby odbudowy imperium rosyjskiego poprzez atak na Ukrainę i wywołanie wojny w Europie – mówił po obradach wicepremier Mariusz Błaszczak. Dodał, że uczestnicy obrad poruszyli także kwestie bezpieczeństwa państw członkowskich grupy oraz omówili tematy dotyczące natowskiego szczytu, który w lipcu odbędzie się w Wilnie. – Koordynujemy nasze stanowiska. Była to kolejna okazja do tego, aby przedstawić polskie postulaty – podkreślił szef MON-u.

Wicepremier zwrócił uwagę, że poniedziałkowe obrady były pierwszymi, w których Finlandia uczestniczyła jako członek Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wyraził też nadzieję, że wkrótce dołączy do niego Szwecja. Jak mówił, współpraca z tym państwem jest bardzo istotna ze względów bezpieczeństwa rejonu Morza Bałtyckiego. – Podobnie postrzegamy zagrożenia ze strony rosyjskiej, szukamy też wspólnych rozwiązań, aby zapewnić bezpieczeństwo – mówił.

Szef resortu obrony poinformował także, że Polska stara się pozyskać ze Szwecji samoloty wczesnego ostrzegania. – Prowadzimy szczegółowe negocjacje, mam nadzieję, że w krótkim czasie zakończą się one powodzeniem – stwierdził.

Wicepremier Błaszczak rozmawiał również z Benem Wallace’em, sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii o współpracy przy rozwijaniu w polskich siłach zbrojnych zdolności do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (program „Mała Narew” – przyp. red.), a także o ich wzmacnianiu przez skierowanie nad Wisłę baterii brytyjskiego systemu Sky Sabre. – Rozmawialiśmy o rozbudowie tych zdolności, czyli o wzmacnianiu odporności Polski oraz całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego – zaznaczył Błaszczak.

Spotkanie ministrów obrony państw Grupy Północnej odbyło się w siedzibie Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Jak zaznaczył wicepremier, miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo. – To najmłodsze dowództwo w Wojsku Polskim, ale także dowództwo, które już zasłynęło swoimi osiągnięciami – powiedział. Ocenił również, że rozmowy z ministrami obrony państw należących do Grupy Północnej były „bardzo dobre”. – Sądzę, że mamy bardzo dobre perspektywy, jeśli chodzi o wzmocnienie Polski i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego – stwierdził.

Grupa Północna powstała w 2010 roku z inicjatywy Wielkiej Brytanii. Stanowi ona forum dyskusji związanych z bezpieczeństwem i rozwojem inicjatyw politycznych i wojskowych w NATO i Unii Europejskiej. Dziś tworzy ją 12 państw. Oprócz Wielkiej Brytanii są to: Holandia, Niemcy, Polska, Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja, Estonia, Litwa i Łotwa.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Osiodłać krowę”
 
Sztandar dla cyberwojsk
Inwestycja potrzebna jak tlen
Gortat Team vs drużyna NATO
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Zaprojektuj mural o powstaniu
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Equipment Tailored to the Needs
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Eurosatory 2024 idą na rekord
Kajakarze i wioślarze na podium
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Umieram jak Polak”
Pokazali swoją siłę
Koszykarskie święto w Łodzi
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Spadochroniarze w operacji TALO
Trzy miecze pokoju
AW149 wkrótce „made in Poland”
Policjanci szkolą wojsko
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
„Czarownice” nad Londynem
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Podróż w ciemność
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie
AWACS-y dostarczone
Latający radar
Mistrzowie Spike`ów
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Dzień, który zmienił bieg wojny
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Plan na szczyt
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
„Pierwsza Drużyna” na start
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Docenić „misjonarzy”
Przesmyk w grze
Terytorialsi przechodzą certyfikację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO