moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks

Po raz pierwszy w historii szkolnictwa wojskowego o przyjęcie na studia mogą się ubiegać osoby przed ukończeniem 18. roku życia. To efekt nowelizacji rozporządzenia MON-u. Samo powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pełnionej na czas kształcenia w danej akademii będzie możliwe dopiero po osiągnięciu przez ochotnika pełnoletności.


Ukończone 18 lat to oprócz średniego wykształcenia, niekaralności i polskiego obywatelstwa jeden z warunków ubiegania się o miejsce na studiach w jednej z wojskowych akademii: Marynarki Wojennej w Gdyni, Technicznej w Warszawie, Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Lotniczej w Dęblinie. Jak dotąd ochotnicy, którzy w danym roku ukończyli 18. rok życia, ale w okresie prowadzenia rekrutacji nie byli pełnoletni, nie mieli szans, by ubiegać się o wojskowy indeks. Ich wnioski były odrzucane, mimo że już w chwili rozpoczęcia roku akademickiego spełniali wiekowe warunki do powołania do służby. W praktyce część z nich aplikowała na studia cywilne prowadzone w wojskowej uczelni, a po ukończeniu pierwszego semestru – w zależności od wyników w nauce i miejsc na danym kierunku – przenosiła się na studia wojskowe. Taka ścieżka była jednak utrudniona i nie zawsze gwarantowała zostanie podchorążym.

Teraz sytuacja będzie dużo prostsza. Ministerstwo Obrony Narodowej znowelizowało bowiem rozporządzenie dotyczące kształcenia kandydatów do zawodowej służby w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w uczelniach wojskowych, szkołach podoficerskich, centrach szkolenia lub ośrodkach szkolenia. Dokument zakłada możliwość aplikowania na studia wojskowe osobie, która nie ukończyła jeszcze 18. roku życia. Warunkiem tego jest jednak zgoda przedstawicieli ustawowych na udział ochotnika w rekrutacji, w tym szczególnie na przejście przez niego badań lekarskich i psychologicznych.

REKLAMA

Wprowadzenie nowych rozwiązań było podyktowane zmianami, które zaszły w systemie edukacji kilka lat temu. – Została wówczas wprowadzona możliwość rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej przez sześciolatków. Dziś zostają oni absolwentami szkoły średniej przed ukończeniem 18. roku życia i faktycznie mają utrudniony dostęp do uczelni wojskowych – przyznają przedstawiciele resortu obrony narodowej.

Zmiany dotyczą już tegorocznej rekrutacji do trzech uczelni, poza Lotniczą Akademią Wojskową (tam nabór zakończył się niecały miesiąc temu). Niepełnoletni zainteresowany może złożyć wniosek o przyjęcie do uczelni wojskowej wraz z niezbędnymi dokumentami (m.in. świadectwo dojrzałości, życiorys, oświadczenie o niekaralności, potwierdzenie opłaty egzaminacyjnej, dokumenty potwierdzające kwalifikacje) oraz zgodą przedstawicieli ustawowych na udział w postępowaniu rekrutacyjnym. Jeśli pomyślnie przejdzie wszystkie etapy naboru, w tym zda egzaminy wstępne, zostanie przyjęty na uczelnię jako student cywilny i będzie mógł złożyć wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pełnionej na czas kształcenia w uczelni wojskowej. Do DZSW powołany zostanie z dniem ukończenia 18 lat.

– To bardzo dobre rozwiązanie, bo zwiększa liczbę potencjalnych ochotników, a przez to daje nam możliwość wyboru najlepszych kandydatów. W ostatnich miesiącach otrzymałam mnóstwo zapytań właśnie od osób, które rozpoczęły edukację jako sześciolatkowie. Już ten fakt pozwala przypuszczać, że zmiany przepisów wpłyną na wzrost liczby osób zainteresowanych podjęciem studiów w naszej akademii – mówi kpt. Roksana Borowska, oficer prasowy Akademii Wojsk Lądowych.

Rozporządzenie wprowadziło również nowe terminy składania wniosków do uczelni. Jak dotąd ochotnicy mogli to zrobić od marca do czerwca (w Lotniczej Akademii Wojskowej, ze względu na konieczność przejścia specjalistycznych badań i szkolenia dla kandydatów m.in. na pilotów, granicą był zazwyczaj koniec marca). Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami teraz wniosek o przyjęcie do uczelni w Warszawie, Gdyni i Wrocławiu można składać w terminie nie później niż na jeden miesiąc przed rozpoczęciem rekrutacji. W przypadku osób ubiegających się o przyjęcie na studia w LAW wnioski będą przyjmowane do 30 kwietnia danego roku. Nowe rozporządzenie zakłada także, że w sytuacji pojawienia się okoliczności uniemożliwiających złożenie wniosku w określonym przepisami terminie, będzie go można złożyć najpóźniej w pierwszym dniu postępowania rekrutacyjnego w danej uczelni.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Bogusław Politowski, AWL

dodaj komentarz

komentarze


Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
 
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Szkolenie na DOL-ach będzie odbywało się cyklicznie
Polsko-koreańskie rozmowy
16 Dywizja świętuje
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
AWL, czyli renoma budowana latami
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Szef MON-u o planach obrony kraju
Nowa brygada dla 18 Dywizji Zmechanizowanej
Przysięga w Kolnie
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Raki dla podhalańczyków
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Ekspresowa pomoc
Wyższe diety za służbę na granicy
Drogi do wolności
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Tak rodziła się konspiracja
Wojsko pomoże Słoweńcom
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Polska rozdarta przez okupantów
Z pułku w brygadę
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Podchorążowie AWL ślubowali
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Kadeci na poligonie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WOT świętuje sześciolecie
Abramsy jadą na ukraiński front
Plan misji „Air Defender”
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Nowy pancerz dla Borsuka
Odliczanie do przysięgi
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Buzdygany wręczone!
Brytyjscy piloci w Polsce
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Szwedzi na „Czernickim”
RBN o rezultatach szczytu NATO
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Jak gasło powstanie
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
Śladem profesjonalistów
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Brązowa czwórka podwójna
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Pamięć o pomordowanych
Wojskowe kontrakty w USA
Unijna pomoc dla Ukrainy
Trening na awaryjnym lotnisku
Start w nowy etap żołnierskiego życia
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Lecimy F-35

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO