moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę

Rozpoczęły się wspólne działania Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej i innych służb w celu usunięcia zagrożenia, czyli neutralizacji złotej algi – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. W akcję koordynowaną przez resort klimatu i środowiska są zaangażowani żołnierze z 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór. Rezultaty tych działań poznamy za około dwa tygodnie.

O ponownej walce ze złotą algą, czyli glonami które doprowadziły do ubiegłorocznej katastrofy ekologicznej Odry, poinformowała szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska. – Zgodnie z zapowiedzią rozpoczynamy neutralizację złotej algi na Kanale Gliwickim – napisała wczoraj na Twitterze Anna Moskwa. Minister klimatu i środowiska dodała, że działania są prowadzone z udziałem Wojska Polskiego, straży pożarnej oraz służb wojewody opolskiego. Nadzór naukowy nad pracami sprawuje Instytut Ochrony Środowiska we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.
O działaniu żołnierzy informowało wczoraj także MON. Resort obrony podał, że żołnierze pomagają usunąć zagrożenie i włączyli się w neutralizację wykwitu glonów. Do tego zadania zostali wyznaczeni wojskowi chemicy z Tarnowskich Gór. – W wyniku ustaleń międzyresortowych zapadła decyzja o skierowaniu grupy zadaniowej z 5 Pułku Chemicznego do udziału w eksperymencie prowadzonym na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakresie usunięcia złotej algi z wód Odry i jej dopływów – potwierdza mjr Arkadiusz Kustra, oficer prasowy 5 pchem.

Prace w wodach Kanału Gliwickiego (droga wodna łącząca Gliwice z Odrą) żołnierze rozpoczęli w poniedziałek rano. – Kilkudziesięciu naszych żołnierzy aplikowało do wody środek neutralizujący złotą algę na śluzie Sławięcice w województwie opolskim – mówi mjr Kustra. Wcześniej na śluzie uruchomiono pompy strażackie, za pomocą których preparat został dobrze rozmieszany w wodzie. – We wtorek będziemy działać według tego samego schematu, ale w innym rejonie Kanału Gliwickiego. Do wody na śluzie Nowa Wieś żołnierze wprowadzą środek innego rodzaju – dodaje.

REKLAMA

Resort klimatu i środowiska wyjaśnia, że do wody są wpuszczane uprzednio przetestowane w warunkach laboratoryjnych preparaty powstrzymujące rozwój glonów. – Są to środki stosowane w innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych do powstrzymywania zakwitów Prymnesium parvum złotej algi lub innych glonów – podaje MKiŚ. Pierwsze rezultaty tych działań mają być znane za kilkanaście godzin, ale pełne wyniki nie wcześniej niż w ciągu dwóch tygodni. – Ten etap jest konieczny dla podjęcia dalszych działań zaradczych przy neutralizacji tego inwazyjnego glonu w wodach otwartych – podaje MKiŚ.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje, że sytuacja na Odrze jest monitorowana w 27 stałych punktach pomiarowo-kontrolnych. Próbki wody są pobierane dwa razy w tygodniu i sprawdzane m.in. pod kątem wykwitu złotych alg. GIOŚ monitoruje także jakość innych wód. W żadnej rzece, poza Odrą i Kanałem Gliwickim, nie stwierdzono obecności złotej algi.

Latem ubiegłego roku złota alga doprowadziła do skażenia Odry. Gdy glony zakwitły i wydzieliły toksyny, w rzece zginęło setki tysięcy ryb. Wówczas do pomocy strażakom także skierowano wojsko – żołnierzy wojsk obrony terytorialnej i wojsk operacyjnych. Zajmowali się m.in. wybieraniem padłych ryb, zarówno z lądu, jak i z wody. Terytorialsi pomagali również strażakom w ustawieniu elastycznej zapory na rzece, która miała za zadanie zatrzymać martwe ryby.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: por. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze


Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
 
Nowy pancerz dla Borsuka
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
AWL, czyli renoma budowana latami
Wojskowe kontrakty w USA
Szwedzi na „Czernickim”
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Szkolenie na DOL-ach będzie odbywało się cyklicznie
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Pamięć o pomordowanych
Lecimy F-35
Wyższe diety za służbę na granicy
Tak rodziła się konspiracja
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Jak gasło powstanie
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Drogi do wolności
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Odliczanie do przysięgi
Trening na awaryjnym lotnisku
Abramsy jadą na ukraiński front
Brytyjscy piloci w Polsce
16 Dywizja świętuje
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Ekspresowa pomoc
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Buzdygany wręczone!
WOT świętuje sześciolecie
Wojsko pomoże Słoweńcom
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Podchorążowie AWL ślubowali
Kadeci na poligonie
Polsko-koreańskie rozmowy
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Unijna pomoc dla Ukrainy
Raki dla podhalańczyków
Polska rozdarta przez okupantów
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Nowa brygada dla 18 Dywizji Zmechanizowanej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Brązowa czwórka podwójna
Przysięga w Kolnie
Szef MON-u o planach obrony kraju
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
RBN o rezultatach szczytu NATO
Śladem profesjonalistów
Z pułku w brygadę
Plan misji „Air Defender”
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO