moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy nie ucierpieli w Kosowie

Ponad 30 żołnierzy sił pokojowych KFOR, głównie włoskiej i węgierskiej narodowości, zostało rannych w czasie starć z serbskimi demonstrantami w Zvečan na północy Kosowa. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych informuje, że wśród rannych nie ma polskich żołnierzy, choć biorą oni w działaniach prewencyjnych w miejscowościach gminy Zvečan.

Zamieszki w północnym Kosowie rozpoczęły się w piątek 26 maja. Wczoraj doszło do eskalacji. Kosowscy Serbowie protestują przeciwko nowo wybranym burmistrzom narodowości albańskiej. Wybory zostały przeprowadzone cztery miesiące temu, ale zamieszkujący gminę Zvečan Serbowie zabojakotowali je i wszczęli rozruchy. W miejscowości Leposavic obrzucili jajkami samochód nowego burmistrza, Albańczyka. Tłumy demonstrantów zebrały się również przed ratuszem w Zvečanie oraz Zubin Potoku.

Żołnierze sił pokojowych KFOR, którzy stacjonują w Kosowie z ramienia NATO, utworzyli kordony wzdłuż budynków, a w Leposavicu postawili zaporę z drutu kolczastego. W ten sposób chronili urzędników przed agresywnym tłumem i wtargnięciem Serbów do miejskiego ratusza. Okolicę patrolowały również śmigłowce wojsk biorących udział w misji.

REKLAMA

W starciach ucierpiało ponad 30 żołnierzy KFOR, m.in. 11 Włochów oraz 19 Węgrów. Jak zapewnia Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, wśród rannych nie ma polskich żołnierzy. „W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją bezpieczeństwa w regionie, polscy żołnierze zaangażowani są w realizację zadań prewencyjnych oraz zabezpieczenie budynków administracji publicznej w gminie. W działaniach bierze udział około 100 żołnierzy i ponad 20 pojazdów”, poinformowało w komunikacie dowództwo.

Z kolei biuro prasowe KFOR zapewniło, że gen. dywizji Angelo Michele Ristuccia, dowódca misji, osobiście śledzi rozwój sytuacji i wyraża solidarność z żołnierzami NATO, którzy odnieśli obrażenia podczas starć, a także z ich rodzinami. „Obie strony muszą wziąć pełną odpowiedzialność za to, co się stało i zapobiec dalszej eskalacji, zamiast ukrywać się za fałszywymi narracjami”, cytuje dowódcę biuro prasowe. „KFOR będzie nadal podejmować wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia bezpiecznego środowiska i swobody przemieszczania się wszystkim społecznościom w Kosowie, zgodnie ze swoim mandatem opartym na rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1244 z 1999 r.”, czytamy w komunikacie.

O zaprzestanie brutalnych protestów apeluje również NATO. „Przemoc musi natychmiast ustać. Wzywamy wszystkie strony do powstrzymania się od działań, które jeszcze bardziej podsycają napięcia, oraz do zaangażowania się w dialog”, czytamy w komunikacie Sojuszu, który został opublikowany wczoraj wieczorem.

Sytuację w Kosowie skomentował również prezydent Serbii Aleksandar Vučić, który zaapelował do Serbów na północy Kosowa, by nie doprowadzali do konfrontacji z żołnierzami pełniącym mandat NATO. Wczoraj zapowiedział również, że pojawi się w miejscu, gdzie trwają zamieszki. Według prezydenta Vučića podczas interwencji sił KFOR 52 Serbów zostało rannych, z czego trzech ciężko.

Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po wybuchu wojny domowej w Jugosławii w 1999 roku i militarnej interwencji NATO. Od 2008 roku, czyli od chwili ogłoszenia przez Kosowo niepodległości, Belgrad nie uznaje niezależności swojej byłej prowincji. Na terenach Republiki Kosowa wciąż dochodzi do napięć na tle narodowościowym. 90% mieszkańców stanowią Albańczycy, a 7% – Serbowie, którzy mieszkają głównie na północy.

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. szer. Sebastian Brzezina

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
 
Polsko-koreańskie rozmowy
Szkolenie na DOL-ach będzie odbywało się cyklicznie
Z pułku w brygadę
Buzdygany wręczone!
Wyższe diety za służbę na granicy
Abramsy jadą na ukraiński front
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
RBN o rezultatach szczytu NATO
Brązowa czwórka podwójna
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Szwedzi na „Czernickim”
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Plan misji „Air Defender”
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Pamięć o pomordowanych
Śladem profesjonalistów
Tak rodziła się konspiracja
Kadeci na poligonie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak gasło powstanie
Polska rozdarta przez okupantów
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Szef MON-u o planach obrony kraju
Wojskowe kontrakty w USA
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
16 Dywizja świętuje
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Unijna pomoc dla Ukrainy
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Raki dla podhalańczyków
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
Nowy pancerz dla Borsuka
Brytyjscy piloci w Polsce
Lecimy F-35
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Trening na awaryjnym lotnisku
WOT świętuje sześciolecie
Nowa brygada dla 18 Dywizji Zmechanizowanej
AWL, czyli renoma budowana latami
Ekspresowa pomoc
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Wojsko pomoże Słoweńcom
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Podchorążowie AWL ślubowali
Drogi do wolności
Przysięga w Kolnie
Odliczanie do przysięgi
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO