moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne

Jak co roku Muzeum Historii Polski zaprasza do głosowania w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku. My podpowiadamy, które ze startujących w konkursie projektów są związane z szeroko rozumianą historią wojskowości. Głosy można oddawać internetowo do 15 czerwca, a zwycięzców poznamy tydzień później na uroczystej gali.

Celem organizowanego od 16 lat konkursu Wydarzenie Historyczne Roku jest popularyzacja historii Polski poprzez uhonorowanie organizatorów najciekawszych inicjatyw promujących polską historię i kulturę. – Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia – mówi Michał Przeperski, rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski, które jest organizatorem konkursu. Od początku istnienia konkursu zgłoszono do niego ponad 2 tys. projektów, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. osób.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W pierwszym osoby prywatne, instytucje, środowiska polonijne i stowarzyszenia zgłaszają zorganizowane przez siebie w ubiegłym roku wydarzenia związane z historią Polski, w drugim najlepsze przedsięwzięcia zostaną wyłonione w drodze głosowania internautów. Projekty można przysyłać w trzech kategoriach: „Wydarzenie” (m.in.: festiwale, konferencje, rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle), „Wystawa” oraz „Edukacja” (np. warsztaty, lekcje, gry edukacyjne, publikacje, filmy).

REKLAMA

W tym roku zostało zgłoszonych blisko 200 projektów z kraju i zagranicy. Spośród nich jury złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury pod przewodnictwem prof. Jolanty Choińskiej-Miki, historyka z Uniwersytetu Warszawskiego, wybrało 15 najlepszych, po pięć w każdej z kategorii.

Pilecki i Enigma

Wśród wytypowanych projektów znajdziemy kilka związanych z szeroko rozumianą historią wojskowości. W kategorii „Wydarzenie” znalazło się otwarcie Muzeum – Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. W domu rodzinnym Marii, żony Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia obozu Auschwitz, powstała wystawa ukazująca postać bohatera. – Udział w plebiscycie to promocja nie tylko nowego muzeum, jedynego miejsca w Polsce, które w tak kompleksowy sposób opowiada historię Witolda Pileckiego, lecz także miasta Ostrów Mazowiecka – podkreślają władze placówki.

Druga propozycja w tej samej kategorii to uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte zorganizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W 2019 roku zespół archeologów z placówki odnalazł na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej szczątki dziewięciu obrońców Westerplatte. W zeszłym roku spoczęli oni wraz ze swoim dowódcą mjr. Henrykiem Sucharskim na nowym cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.


Film: Muzeum Historii Polski

Z kolei w kategorii „Edukacja” startuje „Gra szyfrów” Instytutu Pamięci Narodowej, która pokazuje dokonania polskich kryptologów podczas wojny polsko-bolszewickiej. Zadaniem graczy jest złamanie bolszewickich szyfrów i zniszczenie sowieckiego pociągu pancernego. – To prawdopodobnie pierwsza na świecie gra komputerowa, która powstała w tak ścisłej współpracy z historykami – informuje IPN. Pod nadzorem instytutu odwzorowano detale gry na podstawie autentycznych zdjęć lub historycznych eksponatów.

Do tematu szyfrów nawiązuje także projekt „Grudzień z Rejewskim” zorganizowany przez Urząd Miasta Bydgoszczy. W 90. rocznicę złamania szyfru Enigmy przez Mariana Rejewskiego, kryptologa i bydgoszczanina, odbył się cykl wydarzeń – m.in. zaprezentowano replikę maszyny szyfrującej Enigma, zorganizowano lekcje multimedialne, grę miejską i otwarto pokój zagadek.

Nowa, rozbudowana ekspozycja Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, poświęcona historii stanu wojennego, pacyfikacji kopalni „Wujek” i działalności opozycji, znalazła się wśród nominowanych projektów w kategorii „Wystawa”. W dawnym magazynie kopalni wyeksponowano m.in. rampę, z której pluton ZOMO strzelał 16 grudnia 1981 roku do strajkujących górników, zabijając dziewięciu z nich. Do najważniejszych eksponatów należy też czołg T-55, użyczony przez resort obrony. Tego typu pojazdy brały udział w pacyfikacji strajku.

Internauci decydują

Wśród pozostałych półfinalistów konkursu są m.in. portal przedstawiający relacje mieszkańców Polski i Ukrainy do XIX wieku, edukacyjna gra planszowa o historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, nowa odsłona Skarbca Koronnego na Zamku Królewskim na Wawelu, ekspozycja o polskim modernizmie w Muzeum Narodowym w Krakowie, Rok Bernarda Bellotta zw. Canalettem na Zamku Królewskim w Warszawie czy otwarcie Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli.

Teraz nadszedł czas na drugi etap konkursu, czyli głosowanie internautów na projekty zakwalifikowane przez jury. To internauci zdecydują, które przedsięwzięcia wygrają. Aby oddać głos, trzeba wejść na stronę www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z wydarzeniami i oddać łącznie trzy głosy, po jednym w każdej kategorii. Głosować można do 15 czerwca.
– Zwycięzców plebiscytu poznamy podczas uroczystej gali finałowej 22 czerwca – podaje rzecznik MHP. Projekt, który w swojej kategorii zbierze największą liczbę głosów internautów, otrzyma tytuł Wydarzenia Historycznego Roku 2022, a jego organizatorzy odbiorą statuetkę autorstwa rzeźbiarza Macieja Zychowicza.

W zeszłym roku w konkursie zwyciężyły: projekt „Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich” Urzędu Miasta Rzeszowa, otwarcie Centrum Szyfrów Enigma w Poznańskim Centrum Dziedzictwa oraz wystawa „Miasto-Moda-Maszyna” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Plebiscyt jest objęty honorowym patronatem Piotra Glińskiego, wicepremiera i ministra kultury. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum Historii Polski

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowe kontrakty w USA
 
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Drogi do wolności
AWL, czyli renoma budowana latami
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
RBN o rezultatach szczytu NATO
Odliczanie do przysięgi
Jak gasło powstanie
WOT świętuje sześciolecie
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Szef MON-u o planach obrony kraju
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Podchorążowie AWL ślubowali
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Buzdygany wręczone!
Wyższe diety za służbę na granicy
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Szkolenie na DOL-ach będzie odbywało się cyklicznie
Szwedzi na „Czernickim”
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Lecimy F-35
Z pułku w brygadę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Ekspresowa pomoc
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Śladem profesjonalistów
Brązowa czwórka podwójna
Brytyjscy piloci w Polsce
Tak rodziła się konspiracja
Abramsy jadą na ukraiński front
Pamięć o pomordowanych
Przysięga w Kolnie
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Nowa brygada dla 18 Dywizji Zmechanizowanej
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Plan misji „Air Defender”
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
16 Dywizja świętuje
Trening na awaryjnym lotnisku
Kadeci na poligonie
Polska rozdarta przez okupantów
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Nowy pancerz dla Borsuka
Wojsko pomoże Słoweńcom
Polsko-koreańskie rozmowy
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Raki dla podhalańczyków
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Unijna pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO