moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żandarmeria Wojskowa świętuje

Utrzymanie ładu i porządku oraz przestrzeganie określonych zasad decyduje o wartości i sprawności wojska, stąd istotna rola Żandarmerii Wojskowej, formacji stanowiącej ważny element systemu bezpieczeństwa naszego państwa – napisał wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak do żandarmów z okazji ich święta. Uroczysty apel odbył się w siedzibie ŻW w Warszawie.

– Wykonywanie obowiązków Żandarmerii Wojskowej będących misją łączącą służbę żołnierza i policjanta wymaga szczególnego zaufania: do siebie nawzajem, przełożonych do Was, a także koleżanek i kolegów z wojska do ŻW – mówił Marcin Ociepa, wiceminister obrony podczas święta Żandarmerii Wojskowej. Jednocześnie dziękował żandarmom za to, że są godni tego zaufania.

Podczas uroczystego apelu w Warszawie wiceminister obrony odczytał skierowany do żandarmów list Mariusza Błaszczaka, wicepremiera i ministra obrony. – Utrzymanie ładu i porządku oraz przestrzeganie określonych zasad decyduje o wartości i sprawności wojska, stąd istotna rola ŻW, formacji stanowiącej ważny element systemu bezpieczeństwa naszego państwa – napisał wicepremier. Szef MON-u przypomniał, że działalność ŻW to nie tylko służba w Polsce, ale także na misjach zagranicznych. – Świetnie wyszkolone i nowocześnie wyposażone oddziały specjalne gotowe są wykonywać trudne zadania ochronne i antyterrorystyczne wymagające najwyższego profesjonalizmu – podkreślił Mariusz Błaszczak.

REKLAMAWicepremier zaznaczył, że ważna jest także obecność żołnierzy w szkarłatnych beretach na ulicach miast oraz ich służba dla bezpieczeństwa wszystkich obywateli i wykonywanie zadań niezbędnych dla wzmocnienia praworządności w wojsku. – Dziękuje Wam za zaangażowanie w budowę siły obronnej polskiego państwa i trud ochrony porządku prawnego – napisał szef resortu obrony do żandarmów.

Z kolei gen. dyw. Tomasz Połuch, komendant główny ŻW, podkreślił, że profesjonalna armia potrzebuje profesjonalnej żandarmerii wojskowej. – Naszym priorytetem jest dobro i bezpieczeństwo polskich żołnierzy i polskiego społeczeństwa – mówił generał w czasie zbiórki. Przyznał, że niestety z powodu swojego policyjnego charakteru, służba ŻW jest czasami niewłaściwie rozumiana i oceniana.

Zwracając się do swoich podkomendnych gen. Połuch podziękował za ich zaangażowanie w trudną i odpowiedzialną służbę, a także doskonałe przygotowanie do zadań. Życzył im, aby ŻW cieszyła się dużym zaufaniem społecznym, a służba w tej prestiżowej formacji była powodem do dumy i satysfakcji. – Dzięki Waszemu zaangażowaniu, kompetentności i postawie wspólnie tworzymy formację, która jest ważnym i niezastąpionym elementem Sił Zbrojnych RP – zakończył gen. Połuch.

Podczas uroczystości wiceminister Ociepa i gen. Połuch wręczyli żołnierzom medale przyznane przez prezydenta „Za długoletnią służbę” i nadane przez ministra obrony „Za zasługi dla obronności kraju”. Te ostatnie otrzymało też czworo policjantów. Komendant Główny ŻW wyróżnił też żołnierzy i pracowników odznakami honorowymi ŻW. Natomiast proporzec honorowy dla przodującego pododdziału ŻW otrzymał Wydział Działań Specjalnych z Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie. Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów.

Żandarmeria Wojskowa została powołana 1 września 1990 roku. Jej zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej oraz ochrona porządku publicznego i zapobieganie popełnianiu przestępstw na terenach jednostek wojskowych. Żołnierze w szkarłatnych beretach uczestniczą też w misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Obecnie pełnią służbę w Bośni i Hercegowinie, Iraku, Kosowie, Libanie, Rumunii, Turcji, na Litwie, Łotwie i Sycylii.

Formacja obchodzi święto 13 czerwca. Tego dnia w 1831 roku powołano Straż Polową, która w okresie powstania listopadowego wykonywała zadania wojskowego organu bezpieczeństwa w Wojsku Polskim. Święto ŻW zostało ustanowione w 1994 roku decyzją ministra obrony.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Żandarmeria Wojskowa

dodaj komentarz

komentarze


Na straży wschodniej flanki NATO
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna na detale
Przygotowania czas zacząć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Sandhurst: końcowe odliczanie
W Italii, za wolność waszą i naszą
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO na północnym szlaku
SOR w Legionowie
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wytropić zagrożenie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część druga
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejne FlyEye dla wojska
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto stołecznego garnizonu
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Gunner, nie runner
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Pod skrzydłami Kormoranów
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO