moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Błaszczak: Wspieramy Ukrainę, by powstrzymać Rosję

Wspieramy Ukrainę, bo nie chcemy dopuścić do tego, by po jej podbiciu Rosja poszła dalej. Nie ulega wątpliwości, że takie są prawdziwe intencje Rosji i Putina – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak w Brukseli. Szef MON-u bierze udział w dwudniowym posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej w Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W Brukseli rozpoczęło się dziś dwudniowe posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej. W Kwaterze Głównej NATO pod przewodnictwem sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga obradują ministrowie obrony Sojuszu. Polskę reprezentuje wicepremier Mariusz Błaszczak.

Spotkanie poprzedza lipcowy szczyt NATO w Wilnie. Ministrowie obrony będą w Brukseli doprecyzowywać projekty decyzji, które potem – już w czasie wileńskiego szczytu – zostaną zatwierdzone przez głowy państw i szefów rządów. Dla Polski szczególnie istotne są kwestie dotyczące odstraszania i obrony na wschodniej flance Sojuszu. We wszystkich sesjach ministrów obrony krajów NATO weźmie udział Szwecja, jako kandydat do członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim.

REKLAMA

Dziś po południu w Brukseli odbyło się posiedzenie Grupy Kontraktowej ds. Ukrainy, tzw. Ukraine Defence Contact Group, zajmującej się koordynacją wsparcia dla ukraińskiej armii. Formuła UDCG została zainicjowana przez Stany Zjednoczone w reakcji na napaść Rosji na Ukrainę. Polska jest jednym z najbardziej aktywnych państw-donatorów, zarówno w zakresie pomocy dla mieszkańców, jak i dostaw sprzętu wojskowego, którego wartość szacowana jest na ponad 2,5 mld euro.

– Wśród państw wspierających Ukrainę mamy zgodność co do tego, że imperium rosyjskie jest złem. Potępiamy te wszystkie działania, które są podejmowane przez Rosję i kończą się zbrodniami wojennymi. Niewątpliwie też takim działaniem jest wysadzenie tamy na Dnieprze – powiedział po posiedzeniu wicepremier Mariusz Błaszczak. – To jest realne zagrożenie dla tysięcy ludzi. Jest to również groźba natury ekologicznej. Oceniamy to także jako próbę zatrzymania kontrofensywy ukraińskiej albo jej spowolnienia – dodał. Szef MON-u podkreślił, że ukraińscy obrońcy podczas trwającej kontrofensywy używają sprzętu, który został przekazany na front przez państwa zachodnie.

– Wojsko ukraińskie wykorzystuje podczas kontrofensywy uzbrojenie, w które zostało wyposażone przez wolny świat, przez Zachód. Wspieramy Ukrainę, bo nie chcemy dopuścić do tego, by po jej podbiciu Rosja poszła dalej. Nie ulega żadnej wątpliwości, że takie są prawdziwe intencje Rosji i Putina – stwierdził wicepremier.

Minister przyznał, że jego zdaniem Ukraina powinna stać się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, bo ma wpływ na wspólne bezpieczeństwo. – Musimy zaproponować Ukrainie ścieżkę wiodącą do tego celu. Mam nadzieję, że podczas szczytu w Wilnie ta ścieżka, a może nawet harmonogram, zostanie przedstawiona – dodał wiceszef polskiego rządu.

Błaszczak zapowiedział również, że dziś odbędzie się też szereg spotkań dwustronnych, m.in. z ministrem obrony Norwegii, a także spotkanie ministrów obrony NATO z przedstawicielami przemysłu transatlantyckiego. – Jesteśmy w kontakcie z firmami z USA, Norwegii, Niemiec. Jednym z przykładów wspólnych przedsięwzięć jest utworzenie w zakładach Bumar-Łabędy centrum utrzymania i serwisu czołgów Leopard. Szlifujemy już ostateczne porozumienie pomiędzy polskim a niemieckim przemysłem zbrojeniowym. Liczymy, że to centrum w gliwickim Bumarze rozpocznie działalność w ciągu najbliższych kilku dni – podkreślił szef MON-u.

W Brukseli podpisano dziś ponadto dokumenty, na mocy których kolejne państwa dołączyły do porozumienia o wspólnym zarządzaniu amunicją. Od dzisiaj w umowie Multinational Ammunition Warehousing Initiative (MAWI) partycypują także Bułgaria, Dania, Niemcy i Luksemburg. Celem MAWI jest zapewnienie siłom zbrojnym państw Sojuszu niezakłóconego dostępu do zasobów amunicyjnych poprzez utworzenie sieci magazynów. Jest to kwestia kluczowa dla zabezpieczenia działań wojsk w czasie operacji. Polska jest uczestnikiem tego programu od lutego 2023 roku.

W piątek ministrowie obrony państw NATO skupią się na planach regionalnych i omawiać będą przygotowania do szczytu w Wilnie. Nasza delegacja będzie mówić m.in. o wzmocnieniu Polski i wschodniej flanki NATO.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: NATO, kpr. Wojciech Król CO/MON

dodaj komentarz

komentarze


Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Nie szpital, a instytut
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ostatnia droga Pileckiego
WAT-owskie eksperymenty na ISS
WAM wraca po latach
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
„Ryś” z laserem
Mobilne dowodzenie
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Honor weteranom misji!
Cień atomowej zagłady
Polki pobiegły po srebro!
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Piedimonte – samobójcza misja
„Grand Quadriga ‘24”
Wojna w świętym mieście, epilog
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pokazali bojowego ducha
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Podróż po AWACS-ie
Ameryka daje wsparcie
Nowe zadania szefa SKW
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ratownicy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Los infiernos picadores, czyli piekielni lansjerzy
By Polska była bezpieczna
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Broń Hitlera w rękach AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO