moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dowództwo Generalne świętuje

Możemy być dumni z tego, że tak dynamicznie rozwija się Wojsko Polskie, zarówno jeśli chodzi o liczebność, jak i proces modernizacji wyposażenia. I to jest wielką zasługą Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas święta DGRSZ. Minister zaprosił też Polaków na 15 sierpnia na defiladę w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego.

– Zależy nam, żeby Wojsko Polskie było silne, bo to najlepszy argument wobec wszystkich zagrożeń, z jakimi mamy do czynienia na zewnątrz naszego kraju – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas obchodów święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie. Szef MON-u dodał, że zagrożenia nie przenikną na nasze terytorium, jeśli polska armia będzie silna, bo tylko to odstraszy agresora.

Minister przypomniał, że siła armii wynika z liczebności i nowoczesnego wyposażenia. – Obecnie polskie wojsko liczy ponad 172 tys. żołnierzy, a proces modernizacji przebiega bardzo intensywnie – stwierdził Błaszczak. Jako przykład podał przybycie we wtorek wieczorem do portu Szczecin-Świnoujście statku, na którego pokładzie będzie pierwsza partia czołgów Abrams kupionych w USA. Maszyny trafią do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej wchodzącej w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej, której zadaniem jest obrona wschodnich rubieży kraju.

REKLAMA

Błaszczak mówił też o najnowszych zakupach zbrojeniowych. Jak wyliczał, w wyposażeniu 20 Brygady Zmechanizowanejkoreańskie czołgi K2, niebawem do polskich sił powietrznych trafią koreańskie samoloty FA-50, w przyszłym roku oczekujemy F-35. Szef MON-u wspomniał też o artylerii rakietowej HIMARS i Chunmoo oraz o rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego zaangażowanego w produkcję sprzętu dla armii.

– Jeszcze w tym roku do wojska trafią polskie bojowe wozy piechoty Borsuk. Natomiast w ubiegłym tygodniu byliśmy świadkami pierwszych strzelań przy wykorzystaniu systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Mała Narew – przypomniał Błaszczak. Zaznaczył jednocześnie, że w porównaniu ze sprzętem postsowieckim jest to zmiana epokowa. – Takich zmian jest i będzie w wojsku bardzo dużo – podkreślił.

Podczas obchodów szef MON-u dziękował żołnierzom i pracownikom DGRSZ za współtworzenie procesu rozbudowy polskiej armii. – Możemy być dumni, że tak dynamicznie rozwija się Wojsko Polskie, zarówno jeśli chodzi o liczebność, jak i proces modernizacji, i to jest wielką zasługą Dowództwa Generalnego RSZ – zaznaczył Błaszczak.

Minister zaprosił też Polaków na 15 sierpnia na defiladę w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego. W jej trakcie będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują polscy żołnierze.

– Misją DGRSZ jest przygotowanie do zwyciężania. Przeprowadzamy też obecnie największą transformację sił zbrojnych od lat: realizowane są programy modernizacyjne, a armia zwiększa swój potencjał osobowy – podkreślił w wystąpieniu gen. broni Wiesław Kukuła, Dowódca Generalny RSZ. Zaznaczył, że podległe mu dowództwo kieruje tymi procesami i odpowiada za ich wdrożenie. – Wymaga to szczególnych kompetencji i ciężkiej pracy, za którą dziękuję żołnierzom i pracownikom – mówił.

W trakcie apelu zostały wręczone żołnierzom i pracownikom DGRSZ odznaczenia nadane przez prezydenta RP oraz wyróżnienia przyznane przez dowódcę generalnego. Uroczystość zakończyła defilada żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego WP.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych powstało 1 stycznia 2014 roku. Swoje święto obchodzi 21 czerwca. Data ta nawiązuje do podpisanej tego dnia w 2013 roku przez prezydenta RP nowelizacji ustawy o Ministrze Obrony Narodowej. Ta regulacja była podstawą do zmiany w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, w tym powołania DGRSZ.

DGRSZ odpowiada za bieżące funkcjonowanie i szkolenie wszystkich rodzajów sił zbrojnych (poza wojskami obrony terytorialnej), w tym szkolenie i przygotowanie podległych sił do obrony granic i integralności terytorialnej RP. Instytucja podporządkowana jest szefowi Sztabu Generalnego WP. W skład DGRSZ wchodzą: dowództwo i sztab oraz Inspektoraty: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Szkolenia i Rodzajów Wojsk.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Honor weteranom misji!
 
Wszystkie misje AWACS-a
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Los infiernos picadores, czyli piekielni lansjerzy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojna w świętym mieście, epilog
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Podróż po AWACS-ie
Flota Bayraktarów w komplecie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Centrum Szkolenia WOT świętuje
WAM wraca po latach
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Piedimonte – samobójcza misja
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przysięga w Limanowej
Ostatnia droga Pileckiego
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Ameryka daje wsparcie
Pokazali bojowego ducha
Broń Hitlera w rękach AK
Cień atomowej zagłady
Mobilne dowodzenie
Po śladach polskich bohaterów
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
„Grand Quadriga ‘24”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Ratownicy na medal
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO