moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Konsultacje przed szczytem Sojuszu

To będzie kluczowy szczyt NATO – powiedział w Hadze prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych spotkał się z sojusznikami, aby omówić tematy, jakie powinny zostać poruszone podczas obrad członków Sojuszu Północnoatlantyckiego, które w przyszłym miesiącu odbędą się w Wilnie. Określił też, jakie kwestie dotyczące bezpieczeństwa są kluczowe dla Polski.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Hadze z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, prezydentami Litwy i Rumunii: Gitanasem Nausėdą i Klausem Iohannisem oraz premierami: Królestwa Niderlandów Markiem Ruttem, Norwegii Jonasem Gahrem Størem, Belgii Alexandrem De Croo i Albanii Edim Ramą. Tematem, który zdominował obrady, był szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, który w lipcu odbędzie się w Wilnie. – Wszyscy mamy świadomość, że będzie to kluczowy szczyt NATO z uwagi na sytuację bezpieczeństwa w Europie po rosyjskiej agresji na Ukrainę – podkreślił po spotkaniu prezydent Duda.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zaznaczył, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy „Polska podjęła poważne kroki na rzecz wzmocnienia swojego bezpieczeństwa”, pogłębiła też współpracę z sojusznikami i partnerami z całego świata. – Zmierzamy w tym samym kierunku, czyli bezpiecznej i dostatniej Europy oraz pokojowego porządku na świecie – powiedział. – Równocześnie zdajemy sobie sprawę, że jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii bezpieczeństwa państw członkowskich NATO, Europy oraz globalnego porządku opartego na zasadach i prawie międzynarodowym – dodał.

REKLAMA

Andrzej Duda określił także priorytetowe dla Polski obszary związane z bezpieczeństwem. Zdaniem prezydenta są to: wzmocnienie oraz dalsze działania na rzecz odstraszania potencjalnego agresora i obrony NATO, zapewnienie długoterminowego wzrostu wydatków na obronność ponoszonych przez wszystkich sojuszników, wspieranie finalizacji wstąpienia Szwecji do NATO, zagwarantowanie koniecznego wsparcia dla Ukrainy i przybliżenie jej do członkostwa w Sojuszu oraz opracowanie długofalowego podejścia dotyczącego reakcji na rosyjskie zagrożenia natury militarnej, gospodarczej i politycznej.

Podczas konferencji prasowej głos zabrał również Stoltenberg. W swoim przemówieniu nawiązał do sytuacji panującej w Rosji, związanej m.in. z działaniami Jewgienija Prigożyna, lidera najemniczej Grupy Wagnera. – Są to wewnętrzne sprawy rosyjskie, ale jest jasne, że nielegalna wojna prezydenta Putina z Ukrainą pogłębiła podziały wewnątrz państwa i zwiększyła napięcia w Rosji – powiedział szef NATO. – Nie wolno nam jednak lekceważyć Rosji, dlatego jeszcze ważniejsze jest, abyśmy nadal wspierali Ukrainę – zaznaczył. Dodał, że Ukraina cały czas walczy, a im więcej zajętych terenów uda się odbić ukraińskim wojskom, tym silniejsza będzie pozycja państwa przy stole negocjacyjnym.

Sekretarz generalny podziękował też sojusznikom za wspieranie walczącego państwa, w tym za szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi myśliwców F-16. – Będziemy zwiększać nasze zaangażowanie w programy wsparcia dla Ukrainy – zaznaczył. Jak mówił, to wszystko ma sprawić, że Ukraina „będzie bliżej należnego jej miejsca w NATO”.

Według Stoltenberga ważnym tematem podczas szczytu Sojuszu będzie kwestia budżetu, jaki jego członkowie przeznaczają na obronność. – Oczekuję, że sojusznicy uzgodnią ambitniejsze cele, jeśli chodzi o wydatki na obronność, gdzie 2 proc. PKB będzie jedynie punktem wyjścia, kwotą bazową, a nie sufitem – zaznaczył. – Wojna w Ukrainie pokazuje, że nie możemy brać pokoju za pewnik i musimy więcej inwestować w naszą obronę – stwierdził. Ponadto zapewnił, że NATO jest gotowe do obrony każdego cala swojego terytorium.

Szczyt NATO to najważniejsze spotkanie członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zapadają wówczas najważniejsze decyzje dotyczące przyszłości paktu, a także jego funkcjonowania. Najbliższe takie obrady odbędą się 11 i 12 lipca na Litwie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Marek Borawski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
 
Polska przystań brytyjskich jeńców
Będzie za co kupić koreańską broń
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Abramsy pod dobrą opieką
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zachód przeciwko „korsarzom”
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Lista trupich główek
Priorytety dla armii
Palmiry – miejsce kaźni
Wojenny bohater na szubienicy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowoczesna łączność dla armii
Nowy szef CWCR
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Tajna misja polskiej agentki
Telefon zaufania dla żołnierzy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Kleszcze dla wojska
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Eurofightery znowu w Polsce
Offset dla „Wisły”
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Rusza morski „Dragon”
Wielki test w West Point coraz bliżej
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Dobrowolsi – czas start!
Zamiana po włosku
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pamiętamy o Niezłomnych
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sztandar dla Dowództwa WOT
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwójny Półmaraton Komandosa
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Leopardy jadą na poligon
Mocny sygnał od NATO
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Którą drogą do armii?
Przerwany lot „Orlika”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO