moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Strategiczne partnerstwo z Londynem

Polscy i brytyjscy ministrowie obrony oraz spraw zagranicznych spotkali się w Londynie, gdzie podpisali deklarację o partnerstwie strategicznym Polski i Wielkiej Brytanii. Dokument dotyczy przede wszystkim obronności. – Nasza współpraca wzmacnia bezpieczeństwo w całym Sojuszu Północnoatlantyckim – zapewniał Mariusz Błaszczak, szef MON-u.

– Zasadniczym celem, jaki sobie stawimy jest wzmocnienie Sojuszu Północnoatlantyckiego, wytyczenie jasnej drogi dla Ukrainy do członkostwa w NATO oraz przeprowadzenie konsolidacji, która pozwoli nam zachować jedność – mówił w środę Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, który wraz z szefem polskiej dyplomacji, Zbigniewem Rauem, składa dwudniową wizytę w Wielkiej Brytanii. W Londynie polscy politycy spotkali się ze swoimi odpowiednikami: Benem Wallacem i Jamesem Cleverly.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że oba państwa współpracują podczas realizacji programu „Mała Narew”. Chodzi o system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu. Tworzą go radary i pojazdy polskiej produkcji oraz brytyjskie wyrzutnie i rakiety CAMM. – To radykalny postęp jeśli chodzi o rozwój technologii wykorzystywanej przez Wojsko Polskie – zaznaczył szef MON-u. Dodał, że brytyjscy wojskowi zasilają stacjonującą w Polsce Batalionową Grupę Bojową. Niewielki kontyngent wspierał także działania polskich służb, które zabezpieczały granicę polsko-białoruską na początku kryzysy migracyjnego. – Bardzo to doceniamy. Doceniamy także to, że brytyjska jednostka systemu przeciwlotniczego Sky Sabre ochrania hub logistyczny w Rzeszowie, dzięki któremu na Ukrainę dociera pomoc – zaznaczył.

REKLAMA

Szef MON-u podkreślił także, że współpraca Polski i Wielkiej Brytanii jest korzystna dla obu stron. – Wzmacnia bezpieczeństwo w całym Sojuszu Północnoatlantyckim, podzielamy opnie dotyczące zagrożeń i staramy się znaleźć jak najlepsze rozwiązania, aby odstraszyć agresora – podkreślił.

Z kolei Ben Wallance, minister obrony Wielkiej Brytanii, mówił, że oba państwa solidarnie wspierają Ukrainę. Ale podkreślił, że to właśnie „dzięki Polsce, do objętego wojną kraju docierają kolejne dostawy sprzętu”. – Polska pozostaje w tym wsparciu bardzo odważna i silna – zaznaczył.

Ben Wallance zapewnił, że współpraca Polski i Zjednoczonego Królestwa będzie się rozwijać, przede wszystkim w obszarach związanych z logistyką i obroną przeciwlotniczą. – Cały czas się rozwijamy i jesteśmy zdeterminowani, aby ten rozwój był jak najszybszy i w jak największej liczbie obszarów – stwierdził.

Uczestnicy obrad w Londynie podpisali także plan polsko-brytyjskiej współpracy obronnej oraz wspólną deklarację o partnerstwie strategicznym w zakresie polityki zagranicznej, obronności i bezpieczeństwa. – Choć ten dokument dotyczy głównie obrony i bezpieczeństwa, nasze partnerstwo ma dużo szersze znaczenie – przekonywał minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Natomiast James Cleverly, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii zwrócił uwagę, że tak jak dziś wszyscy wspierają Ukrainę, tak w czasie drugiej wojny światowej Polska wspierała Wielką Brytanię w walce o wolność kraju. – Polska jest naszym wielkim przyjacielem – podkreślił.

Rozmowy będą kontynuowane w czwartek. Wówczas Mariusz Błaszczak spotka się z przedstawicielami brytyjskich firm zbrojeniowych, m.in. MBDA i Babcock, z którymi Polska już współpracuje.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
 
Tajna misja polskiej agentki
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Mocny sygnał od NATO
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Offset dla „Wisły”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowoczesna łączność dla armii
Sztandar dla Dowództwa WOT
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Pamiętamy o Niezłomnych
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Palmiry – miejsce kaźni
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Kleszcze dla wojska
Nowy szef CWCR
Telefon zaufania dla żołnierzy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Przerwany lot „Orlika”
Eurofightery znowu w Polsce
Wielki test w West Point coraz bliżej
Którą drogą do armii?
Wojenny bohater na szubienicy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Rusza morski „Dragon”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zamiana po włosku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Lista trupich główek
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Dobrowolsi – czas start!
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Będzie za co kupić koreańską broń
Abramsy pod dobrą opieką
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Priorytety dla armii
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Leopardy jadą na poligon
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO