moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cyberżołnierze na szczycie NATO

Polscy żołnierze wojsk obrony cyberprzestrzeni zostali zaangażowani do działań mających zapewnić bezpieczeństwo podczas szczytu NATO, który odbył się w Wilnie. Współdziałali przy tym z sojusznikami z innych państw. – Współpraca międzynarodowa jest kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Odbywający się co roku szczyt NATO to najważniejsze spotkanie członków Sojuszu, podczas którego przywódcy państw omawiają wyzwania związane z bezpieczeństwem i wyznaczają dalsze kierunki działania. W zabezpieczaniu zakończonego dwa dni temu szczytu w Wilnie, który już został uznany za historyczne wydarzenie, brali udział Polacy. Poinformował o tym minister obrony Mariusz Błaszczak. „Współpraca międzynarodowa jest kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Cieszę się, że polscy żołnierze razem z sojusznikami mogli wzmocnić sferę cyberbezpieczństwa podczas tak ważnego wydarzenia” – napisał szef MON-u w mediach społecznościowych.

Polscy żołnierze zostali zaangażowani do wsparcia działań mających na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa obrad na Litwie w ramach porozumienia VCISC (ang. Virtual Cyber Incident Support Capability). – Zapewnia ono zdolność do wirtualnego, szybkiego reagowania na wrogie i złośliwe działania w cyberprzestrzeni. Gdyby którykolwiek z członków NATO uznał, że potrzebuje wsparcia w tym zakresie, może dzięki temu zwrócić się o nie do sojuszników – mówi ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. – Można powiedzieć, że VCISC działa na podobnej zasadzie jak siły szybkiego reagowania NATO, tylko że może przystąpić do działania niemal od razu, bo nie ma konieczności transportowania żołnierzy na teren innego państwa – zaznacza.

REKLAMA

O utworzeniu VCISC zadecydowali sojusznicy podczas ubiegłorocznego szczytu Sojuszu. Uznali wówczas, że będzie to ważny element realizowanej przez NATO polityki odstraszania i obrony. Spotkanie w Wilnie było pierwszym testem tych zdolności. Do działania zostali zaangażowani żołnierze z Litwy i Polski, a także Belgii, Holandii, Turcji, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Norwegii, Estonii i Albanii. – Co istotne, żadne z państw nie musiało kierować do Wilna swoich przedstawicieli. Wsparcie litewskiego Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, które podczas wydarzenia odpowiadało za działania w czwartej domenie operacyjnej, było realizowane zdalnie – mówi rzecznik prasowy DKWOC. Sprawdzian nowych natowskich zdolności zakończył się sukcesem. – Cieszę się, że zbudowaliśmy kompetencje, które pozwalają zarówno bronić naszych systemów, jak i wspierać sojuszników – powiedział gen. bryg. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Ale cyberżołnierze to niejedyni polscy wojskowi, którzy byli zaangażowani w zabezpieczenie natowskiego spotkania. Na Litwę zostali skierowani też specjalsi z GROM-u i Formozy. Liczący 75 osób kontyngent wyposażono m.in. w śmigłowce Black Hawk, Mi-17 oraz system zwalczania bezzałogowych statków powietrznych Sky CTRL. Podczas działań polscy żołnierze współpracowali z sojusznikami z Litwy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DKWOC

dodaj komentarz

komentarze


Uwolnić zakładników
 
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Saperzy na wschodzie Polski
Polski dzień strzelania w Rumunii
Najdłuższa noc
Unijna pomoc dla Ukrainy
Porozumienie Sikorski-Stalin
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Realia, a nie teoria
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
32 krążki pływaków-żołnierzy
PKW Orlik gotowy na misję
Abramsy jadą na ukraiński front
Futsal na zakończenie rywalizacji
Ostre strzelanie w Świętoszowie
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Zanim wyruszą do Bagdadu
Sokół czuwa w Tatrach
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Narodziny polskich sił morskich
Zielony talizman Polaków
„Pług” idzie na śmierć
Szef MON-u o planach obrony kraju
Kolejne zakupy dla wojska
Polsko-koreańskie rozmowy
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Out of the Shadow
Pierwszy polski Homar
Ekspresowa pomoc
Terytorials na etacie
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Podchorążowie świętują
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
PKW Orlik już w Estonii
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
„Sokół” wylądował
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Fiński debiut w Sojuszu
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Orka po koreańsku
Witkacy – piąty wieszcz?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO