moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie

Rozwój energetyki jądrowej, przemysłu obronnego i infrastruktury – to tematy rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą Korei Południowej, który jest z wizytą w Warszawie. Jednym z punktów spotkania była również kwestia współpracy przy odbudowywaniu Ukrainy. Podpisano dziś w tej sprawie porozumienie.

– Perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Republiką Korei są wyśmienite, o czym świadczą rekordowe wyniki z 2022 roku, gdy obroty handlowe przekroczyły 10 mld dolarów – mówił dziś prezydent Andrzej Duda po zakończeniu rozmów z Yoon Suk-yeolem, prezydentem Korei Południowej. Polityk wraz z państwową delegacją goszczą dziś w Polsce. W rozmowach plenarnych z koreańskim prezydentem uczestniczył m.in. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. 

 

REKLAMA

Podczas konferencji prasowej Andrzej Duda przypomniał, że Polska współpracuje gospodarczo z Koreą Południową od 34 lat. – W ostatnich dwóch latach doszło do ogromnej intensyfikacji tej współpracy, zarówno jeśli chodzi o rozwój gospodarki, jak i bezpieczeństwo – podkreślał prezydent i wskazał na kontrakty dotyczące zakupów czołgów K2, armatohaubic K9 i samolotów FA-50.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP przyznał, że współpraca ze stroną południowokoreańską dotyczy nie tylko zakupu wojskowego sprzętu, lecz także możliwości produkowania go w Polsce. Andrzej Duda mówił również o współpracy w zakresie rozwoju infrastruktury. – Rozmawialiśmy o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, rozwoju sieci kolejowych oraz współpracy handlowej w oparciu o polskie porty komunikacyjne. Wszystko z udziałem potencjalnym firm koreańskich na terenie naszego kraju – zapowiedział.

W obecności prezydentów zostały podpisane trzy porozumienia o współpracy między Republiką Korei a Polską. Dotyczą one promocji handlu i inwestycji, rozwoju infrastruktury transportowej oraz współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy. – Te dokumenty mają niebagatelny wpływ na rozwój współpracy gospodarczo-przemysłowej – skomentował prezydent Duda.

Z kolei prezydent Yoon Suk-yeol podkreślił, że w ciągu ostatnich dwóch lat Polska stała się dla jego kraju najważniejszym partnerem inwestycyjnym. – Będziemy dalej wspierać ten rozwój. Cieszymy się że rozwija się zakres współpracy w zakresie energetyki jądrowej, przemysłu obronnego i infrastruktury – powiedział prezydent Yoon Suk-yeol. Poinformował, że Korea Południowa będzie w tym roku głównym gościem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, gdzie zaprezentuje swoje produkty militarne.

Prezydenci rozmawiali również o sytuacji w Ukrainie. – Zgodziliśmy się, że Korea Południowa i Polska mogą być idealnymi partnerami w sprawie odbudowy Ukrainy. Jestem pewny, że dokument dziś podpisany będzie fundamentem wspólnego działania – podkreślił koreański prezydent.

Z delegacją z Korei Południowej spotkał się również Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Resort obrony poinformował, że podczas rozmów z Il Sungiem, koreańskim wiceministrem obrony narodowej, omówiono m.in. możliwości wzmacniania potencjału Wojska Polskiego w ramach współpracy polsko-koreańskiej.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP, MON

dodaj komentarz

komentarze


Podchorążowie świętują
 
Ekspresowa pomoc
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Saperzy na wschodzie Polski
Szef MON-u o planach obrony kraju
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
PKW Orlik już w Estonii
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Fiński debiut w Sojuszu
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
PKW Orlik gotowy na misję
Witkacy – piąty wieszcz?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanim wyruszą do Bagdadu
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Out of the Shadow
„Sokół” wylądował
Sokół czuwa w Tatrach
Orka po koreańsku
32 krążki pływaków-żołnierzy
Zielony talizman Polaków
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Kolejne zakupy dla wojska
Polsko-koreańskie rozmowy
Terytorials na etacie
Futsal na zakończenie rywalizacji
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Unijna pomoc dla Ukrainy
Narodziny polskich sił morskich
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Realia, a nie teoria
Najdłuższa noc
Abramsy jadą na ukraiński front
Pierwszy polski Homar
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Uwolnić zakładników
„Pług” idzie na śmierć
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Porozumienie Sikorski-Stalin
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Polski dzień strzelania w Rumunii
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO