moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tymczasowy most na „nadbużance”

To doskonała wiadomość dla mieszkańców nadbużańskich gmin. Zniszczona w wyniku majowych ulew droga między Hanną a Sławatyczami w województwie lubelskim, w miejscowości Kuzawka będzie niebawem przejezdna. Wszystko za sprawą saperów, którzy budują tam tymczasowy most.

Choć droga wojewódzka nr 816 przebiega w niewielkiej odległości i wzdłuż Bugu, to nie graniczna rzeka spowodowała jej zniszczenie. Wszystko przez majowe ulewne deszcze. W ciągu kilku godzin intensywne opady doprowadziły do powstania ogromnej wyrwy w jezdni. Od dwóch miesięcy w okolicach wsi Kuzawka obowiązuje objazd, a cały ruch skierowany został przez drogi powiatowe i… pole jednego z rolników. – Z powodu zniszczeń przynajmniej jedna trzecia ruchu turystycznego w gminie Sławatycze, gdzie turyści podróżują pomiędzy sanktuariami, zniknęła. Poza tym, to bardzo ważna droga łącząca aż cztery przejścia graniczne, dlatego przywrócenie komunikacji w tym miejscu jest priorytetem – mówi Arkadiusz Misztal, wójt gminy Sławatycze.

Niebawem wszystko wróci do normy, bo z pomocą ruszyło wojsko. W miejscu zapadliska powstaje tymczasowy most. Budują go żołnierze z Dęblina. – Zarekomendowaliśmy wykorzystanie wojskowego mostu składanego i taki też w tym miejscu niebawem powstanie – tłumaczy gen. bryg. Marek Wawrzyniak, szef Zarządu Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Most tymczasowy budują żołnierze z 1 Batalionu Drogowo-Mostowego z Dęblina. Rozpiętość przeprawy to około 37 m. – Montujemy most DMS 65. To przeprawa, którą wykonujemy często, właśnie w ramach akcji reagowania kryzysowego. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie powstały jakiekolwiek uszczerbki w drogach lub jako tymczasowa przeprawa na czas remontu innych mostów – tłumaczy ppłk Jacek Zaniewski, dowódca 1 Batalionu Drogowo-Mostowego. – W to konkretne przedsięwzięcie zaangażowanych jest od czterech do sześciu jednostek sprzętu, zależnie od etapu budowy, ale raptem tylko piętnastu żołnierzy – przyznaje ppłk Zaniewski.

REKLAMA

Most powstanie w ciąg najbliższych dni, zwłaszcza że saperzy mogą pracować 24 godziny na dobę, w dzień i po zmroku. – Takie działanie to pomoc miejscowej ludności, a dla nas okazja do szkolenia nowo wcielonych żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i tych, którzy nie mieli jeszcze okazji uczestniczyć w tego typu przedsięwzięciach – podkreśla dowódca batalionu. Z kolei gen. Wawrzyniak zaznacza, że takie działania wpisują się w misję wojsk inżynieryjnych. – Naszym podstawowym zadaniem w czasie pokoju jest wsparcie społeczeństwa, szczególnie podczas sytuacji kryzysowych. Tak też jest tutaj. Dlatego zrobimy wszystko, by jak najszybciej zapewnić komunikację na tej ważnej drodze – zaznacza szef Zarządu Inżynierii Wojskowej DGRSZ.

Tymczasowy most zapewni sprawną komunikację na uszkodzonej drodze. – Jedynym utrudnieniem będzie ruch wahadłowy. Żadnych innych ograniczeń nie przewidujemy – zapewnia Paweł Szumera, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Władze województwa podkreślają, że docelowo w tym miejscu powstanie most stały. – To jedyne rozwiązanie, które zapewni w przyszłości drożność tej drogi. Odbudowa przepustu, który został uszkodzony, byłaby ryzykowna, bo sytuacja mogłaby się powtórzyć, dlatego postanowiliśmy wybudować tu docelowo stałą przeprawę – mówi Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa lubelskiego. – Niestety, budowa takiego mostu, uzyskanie wszystkich pozwoleń i zgromadzenie niezbędnej dokumentacji to długotrwały proces. Dlatego marszałek województwa lubelskiego wystąpił do wojska z prośbą o wsparcie. Dzięki pomocy rządu i wojska będziemy mieli tu wkrótce tymczasowy most – podkreśla Szwed. – Wojsko Polskie jest zawsze gotowe, by nieść pomoc. W ten sposób odpowiadamy na potrzeby lokalnej społeczności – napisał minister Mariusz Błaszczak w mediach społecznościowych.

Montaż mostu tymczasowego potrwa około dwóch tygodni. Władze gmin, które połączy most, szacują, że posłuży on kierowcom około półtora roku. – Trzeba pamiętać, że droga nr 816 jest bardzo ważna strategicznie. Prowadzi wzdłuż granicy z dwoma państwami i to też sprawa bezpieczeństwa naszego państwa. Dla mnie, jako wójta, najważniejsze jest jednak dobro mieszkańców i w ich imieniu bardzo dziękuję, że Wojsko Polskie wraz z władzami województwa pochyliło się nad naszym problemem – zaznacza Arkadiusz Misztal, wójt gminy Sławatycze.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Bohater odtrącony
 
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Pytania o europejską tarczę
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track
Abramsy w pętli
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Mobilne dowodzenie
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Grand Quadriga ‘24”
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Po śladach polskich bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
Zawsze gotowi do pomocy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Cień atomowej zagłady
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Układ nerwowy Mieczników
Krwawa noc pośród puszczy
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
By Polska była bezpieczna
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej hełmów dla żołnierzy
Broń Hitlera w rękach AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO