moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Licytacja fair play

To była trzecia edycja licytacji motocyklowego kasku ozdobionego wojskowymi motywami. Cena wyjściowa – 500 zł – została przebita szesnastokrotnie. Zebrane środki wspomogą rehabilitację st. szer. Przemysława Tapałaja. Uroczyste przekazanie kasku zwycięzcy aukcji odbyło się w piątek podczas święta 1 Pułku Saperów w Brzegu – wygrała macierzysta jednostka rannego żołnierza.

– Na pomysł, aby wziąć udział w licytacji kasku, wpadliśmy na zakończenie 4. Rajdu Motocyklowego Weteranów, w którym braliśmy udział – mówi kpt. Marcin Auguścik z 1 Pułku Saperów z Brzegu. Podczas tegorocznych centralnych obchodów Dnia Weterana w Nowym Dworze Mazowieckim Marek Szatkowski z pracowni Art Garage wręczył ten gadżet mjr Katarzynie Rzadkowskiej, dyrektor Centrum Weterana. Artysta, którego pasją jest malowanie motywów wojskowych i patriotycznych, także na motocyklach i muralach, ozdobił kask motywem husarza z lancą oraz sylwetką żołnierza sił specjalnych. Po jego bokach umieścił napisy „Szacunek” i „Wsparcie”, z tyłu zaś słowo „Weteran” oraz biało-czerwoną flagę. Przy malowaniu kasku spędził ponad sto godzin.

Centrum Weterana przekazało kask Fundacji „Sprzymierzeni z GROM”, która wystawiła go na licytację. Wspólnie wybrano żołnierza, do którego miały trafić zebrane w ten sposób środki. Został nim st. szer. Przemysław Tapałaj, żołnierz 1 Pułku Saperów, weteran z Afganistanu, który mimo że w wypadku na poligonie w 2020 roku stracił nogę, nie porzucił munduru. Za swoją służbę i determinację w ubiegłym roku otrzymał tytuł Szeregowego Roku 1 Pułku Saperów.

REKLAMA

– Podjęliśmy rękawicę, aby kask trafił do naszej sali tradycji i przypominał, że nie zostawiamy swoich, a pieniądze mogły zostać przeznaczone na wsparcie naszego kolegi – zdradza kpt. Auguścik. W pułku została przeprowadzona zbiórka wśród żołnierzy i pracowników cywilnych. Kapitan przyznaje, że był zaskoczony tak dużym zainteresowaniem – udało się zebrać ponad 11 tys. zł.

O dużym zainteresowaniu licytacją mówi także Grzegorz Wydrowski, prezes zarządu Fundacji Sprzymierzeni z GROM. – Byliśmy świadkami rywalizacji dwóch najważniejszych graczy – wspomina. Jednym z nich był 1 Pułk Saperów, w imieniu którego licytował kpt. Auguścik. Niezwykle emocjonująca była końcówka licytacji. Po raz ostatni oficer podbił cenę kasku minutę przed 20.00, czyli przed zakończeniem aukcji. Był pewny, że 1 Pułk wygrał. Tymczasem między 19.59 a 20.00 wyższą kwotę za kask zaoferował drugi gracz – mł. insp. w st. spocz. Marek Górnicki ze Stowarzyszenia Weteranów Działań poza Granicami Państwa. I to on zgodnie z przyjętym regulaminem został zwycięzcą. – Natychmiast podbiliśmy stawkę, ale stało się to kilkanaście sekund po godz. 20.00. Nasz rywal jednak zdecydował, że zgadza się, aby kask trafił do naszej jednostki, zgodnie z zasadami fair play – opowiada kpt. Auguścik.

– Chciałbym z całego serca podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w licytacji. Zebrane pieniądze przeznaczę na rehabilitację oraz zaopatrzenie protetyczne – cieszy się st. szer. Przemysław Tapałaj.

Kask został wylicytowany za 8 tys. zł. Pozostałe trzy tysiące ze zbiórki w jednostce 1 Pułk przekazał Fundacji „Pomoc dla Weterana”, której podopiecznym jest st. szer. Tapałaj. – Po wypadku jego koledzy zwrócili się do nas z prośbą, aby się nim zaopiekować – mówi Joanna Janik, prezes fundacji. Jak opowiada, historia żołnierza poruszyła wiele osób. Pierwszy post na Facebooku na jego temat został udostępniony kilkaset razy, koledzy z jednostki organizowali różne akcje sportowe, a zebrane środki wpłacali na konto fundacji. – Za kilkanaście tysięcy złotych kupiliśmy Przemkowi protezę stopy, będziemy także ponosić koszty wymiany zużytych części protezy oraz rehabilitacji – dodaje Joanna Janik.

Pomysłodawcą projektu „Kask Weterana” jest Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, a partnerem Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która ufundowała gadżet.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: 1 Pułk Saperów

dodaj komentarz

komentarze


Śladami ojca
 
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
I zdobyliśmy!
Polska wiktoria na Monte Cassino
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowe Oscary przyznane!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Układ nerwowy Mieczników
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Po przeprawie ruszyli do walki
Bohater odtrącony
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
Rajd ku czci saperów
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Wyszkolenie sprawdzą w boju
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Pierwsza Drużyna” na start
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Orzeł dla bohaterów
Krwawa noc pośród puszczy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pytania o europejską tarczę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Armia Andersa w operacji „Honker”
Abramsy w pętli
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO