moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Formoza w Dziwnowie

Morscy komandosi z nowego zespołu bojowego jednostki wojskowej Formoza zajmą się m.in. osłoną morskiej infrastruktury krytycznej. – Jesteśmy świadomi aktualnych zagrożeń i musimy liczyć się z różnymi prowokacjami. Infrastrukturę krytyczną najlepiej będą chronić wojska specjalne – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak podczas wizyty na Pomorzu Zachodnim.

W Dziwnowie w województwie zachodniopomorskim będzie stacjonować zespół bojowy jednostki wojskowej Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego. Fragment szkolenia morskich komandosów obserwowali we wtorek Mariusz Błaszczak, minister obrony, gen. dyw. Sławomir Drumowicz, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych oraz dowódcy wszystkich jednostek specjalnych. Żołnierze przeprowadzili m.in. akcję bezpośrednią: przejęli łódź uprowadzoną przez uzbrojonych sprawców.

– Jesteśmy tu, by podziwiać kunszt wyszkolenia żołnierzy polskich wojsk specjalnych i odnotować rozwój jednostki wojskowej Formoza. Nowy zespół bojowy powstaje w Dziwnowie, by zapewnić ochronę infrastruktury krytycznej – mówił minister Błaszczak. Podkreślił, że ulokowanie w tym rejonie pododdziału Formozy ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski. – To miejsce ważne z punktu widzenia dostaw surowców energetycznych do Polski. W odległości trzydziestu kilku kilometrów, w Świnoujściu, znajduje się terminal gazowy, a dwadzieścia kilometrów stąd jest gazociąg Baltic Pipe, czyli gazociąg, który tłoczy gaz z Norwegii do Polski. Mamy świadomość zagrożeń wynikających z agresywnej polityki rosyjskiej i musimy liczyć się z różnymi prowokacjami. Infrastruktura krytyczna musi być silnie chroniona. Najlepiej zrobią to wojska specjalne – zaznaczył minister obrony.

REKLAMA

Szef MON-u przypomniał, że dwa zespoły bojowe Formozy są ulokowane w Gdyni na Pomorzu Środkowym. Żołnierze tej jednostki – jak mówił minister Błaszczak – są świetnie wyszkoleni, sprawdzili się podczas misji zagranicznych i brali udział w różnego rodzaju szkoleniach na całym świecie, m.in. z Navy SEALs. – Cieszę się z rozwoju polskich wojsk specjalnych, bo są one bardzo ważną częścią Sił Zbrojnych RP. Obok GROM-u, Jednostki Wojskowej Komandosów, to właśnie Formoza stanowi trzon wojsk specjalnych – podkreślił szef resortu obrony.

Podczas konferencji prasowej minister zachęcał także do wstępowania w szeregi Wojska Polskiego. Przyznał, że choć selekcja do wojsk specjalnych nie jest łatwa, to warto spróbować swoich sił. Przypomniał również, że do WS można dostać się także poprzez dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. – Konsekwentnie wzmacniamy wyposażenie i uzbrojenie Wojska Polskiego, także wojsk specjalnych. Na wyposażeniu WS są m.in. śmigłowce Black Hawk i nowoczesna broń snajperska – uzupełnił Mariusz Błaszczak.

O rozwoju jednostki wojskowej Formoza kilka miesięcy temu „Polsce Zbrojnej” mówił kmdr Jan Kwiatkowski, dowódca jednostki. – Tworzymy kolejny zespół bojowy, by zwiększyć potencjał jednostki i zdolności operacyjne wojsk specjalnych do prowadzenia morskich operacji specjalnych – mówił wówczas kmdr Kwiatkowski.

Komandosi z Dziwnowa, podobnie jak ich koledzy z Gdyni, mają być przygotowani do prowadzenia pełnego spektrum operacji specjalnych, w tym morskich, osłony morskiej infrastruktury krytycznej, opanowania obiektów hydrotechnicznych, zwalczania terroryzmu i przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym.

Wojska specjalne do rozbudowy swoich struktur przygotowywały się już od dłuższego czasu. Koncepcja utworzenia Zespołu Bojowego C w Dziwnowie powstała jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. Jak podkreślają morscy komandosi, rosyjska agresja na naszego wschodniego sąsiada utwierdziła ich jedynie w przekonaniu, że przyjęte przed laty plany były słuszne.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Łukasz Zacharczuk/ JWF, MON

dodaj komentarz

komentarze


Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
 
Olimp gotowy na igrzyska!
Hala do budowy Mieczników na finiszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Partyzanci z republiki
International Test
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Formoza. Za kulisami
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Londyn o „Tarczy Wschód”
Most III, czyli lot z V2
RBN przed szczytem NATO
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Feniks – następca Mangusty?
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
Oczy na Kijów
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Jaki będzie czołg przyszłości?
Posłowie o efektach szczytu NATO
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Roczny dyżur spadochroniarzy
Jak usprawnić działania służb na granicy
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Lotnicy pamiętają o powstaniu
Posłowie wybrali patronów 2025 roku
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Włoski Centauro na paryskim salonie
Polsko-litewskie konsultacje
Szpital u „Troski”
„Operacja borelioza”
Z parlamentu do wojska
Spadochroniarze na warcie w UE
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
W Sejmie o zniszczeniu Tupolewa
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Na ratunek… komandos
Sejm podziękował za służbę na granicy
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
„Armia mistrzów” – sporty walki
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
The Suwałki Gap in the Game
Za zdrowie utracone na służbie
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Nie wierzę panu, mister Karski!
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Operacja „Wschodnia zorza”
Prezydent Zełenski w Warszawie
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO