moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-koreańskie rozmowy

Przygotowywana jest druga faza współpracy polsko-koreańskiej dotycząca produkcji wojskowego sprzętu w Polsce – zapowiedział minister obrony Mariusz Błaszczak podczas wspólnej konferencji prasowej z Lee Jong-supem, szefem koreańskiego MON-u. Politycy rozmawiali w Warszawie także o bezpieczeństwie międzynarodowym.

– Dzięki współpracy wzmacniamy bezpieczeństwo, zdolności obrony i odstraszania Wojska Polskiego. Jestem przekonany, że rozwijając tę współpracę osiągniemy sukces – mówił szef resortu obrony Mariusz Błaszczak po spotkaniu z Lee Jong-supem, ministrem obrony Korei Południowej. Błaszczak podkreślał, że do Polski dotarły już pierwsze dostawy uzbrojenia kupionego w Korei Południowej. – Miliony osób mogły podziwiać 15 sierpnia defiladę w Warszawie, na której zaprezentowany został nowoczesny sprzęt wyprodukowany w Korei, czołgi K2, armatohaubice K9 Thunder, samoloty FA-50 czy wyrzutnie K239 Chunmoo. Natomiast samoloty FA-50 mogliśmy podziwiać także podczas Air Show – wymieniał Błaszczak.

To jednak nie wszystko. Koreański sprzęt będzie można zobaczyć również 17 września na pokazie na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim. – W ramach współpracy polsko-koreańskiej już wkrótce wspólnie zorganizujemy ćwiczenia „Jesienny ogień”, podczas których będziemy mogli podziwiać skuteczność koreańskiej broni w rękach polskich żołnierzy – zapowiedział Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Szef MON-u podziękował ministrowi Korei za współpracę i zaznaczył, że przygotowywana jest jej druga faza, która będzie dotyczyła m.in. produkcji wojskowego sprzętu w Polsce. Porozumienie obu państw zakłada m.in. że w przyszłości w naszym kraju mają być produkowane czołgi K2 i haubice K9.

Tymczasem koreański sprzęt i broń będzie można zobaczyć także na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. Szef MON-u podkreślał, że Korea Południowa jest państwem ramowym tegorocznych targów w Kielcach. Oprócz osiągnięć przemysłu obronnego zwiedzający będą mogli poznać bliżej również koreańską kulturę.

– Poprzez współpracę z Polską inwestujemy w siłę i bezpieczeństwo naszych krajów. Wspólnie staramy się wzmacniać bezpieczeństwo międzynarodowe – mówił minister Lee Jong-Sup. Jak zaznaczył, to już piąte od maja ubiegłego roku spotkanie z szefem polskiego MON-u. – W tym czasie zbudowaliśmy osobiste zaufanie i rozwijamy naszą współpracę w zakresie przemysłu obronnego – mówił.

Lee Jong-Sup przypomniał, że w lipcu tego roku spotkali się w Warszawie również prezydenci obu krajów: Andrzej Duda i Yoon Suk-Yeol. – Uzgodnili, jak wzmacniać partnerstwo strategiczne między naszymi państwami w zakresie przemysłu obronnego, handlu i inwestycji w infrastrukturę – wymieniał koreański minister.

Dzisiejsze rozmowy ministrów poza kwestiami dwustronnych relacji wojskowych dotyczyły także sytuacji bezpieczeństwa oraz modernizacji technicznej i dalszej współpracy zbrojeniowej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Sokół czuwa w Tatrach
 
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
PKW Orlik już w Estonii
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Szef MON-u o planach obrony kraju
Realia, a nie teoria
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Uwolnić zakładników
Orka po koreańsku
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Futsal na zakończenie rywalizacji
Ekspresowa pomoc
Kolejne zakupy dla wojska
„Pług” idzie na śmierć
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Polsko-koreańskie rozmowy
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Out of the Shadow
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Terytorials na etacie
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Unijna pomoc dla Ukrainy
Abramsy jadą na ukraiński front
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Polski dzień strzelania w Rumunii
Najdłuższa noc
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Porozumienie Sikorski-Stalin
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
PKW Orlik gotowy na misję
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Pierwszy polski Homar
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Witkacy – piąty wieszcz?
32 krążki pływaków-żołnierzy
„Sokół” wylądował
Saperzy na wschodzie Polski
Zielony talizman Polaków
Fiński debiut w Sojuszu
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Zanim wyruszą do Bagdadu
Narodziny polskich sił morskich
Podchorążowie świętują
Zwycięstwo bez zwycięstwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO