Zakończył się nabór cywilnych studentów zainteresowanych udziałem w programie stypendialnym MON-u. Teraz wnioski zostaną zweryfikowane, a ochotnicy przejdą badania lekarskie i psychologiczne. Ci, którzy się zakwalifikują, będą mogli liczyć na 2480 zł miesięcznie. Po studiach zostaną z kolei zobowiązani do minimum pięcioletniej służby w wojsku.
Program stypendialny dla studentów cywilnych został wprowadzony ustawą o obronie ojczyzny. Jego celem jest m.in. odbudowa rezerw i finansowe wsparcie osób kształcących się na kierunkach oferujących zdobycie kwalifikacji przydatnych w wojsku. Program ma się też przyczynić do zainteresowania służbą wojskową i sprawić, by osoby wykształcone w określonych specjalnościach wstępowały w szeregi polskiej armii.
Jakie kierunki?
Tegoroczna edycja programu, zgodnie z podpisaną decyzją MON-u, zakłada udział w nim 100 studentów. Nabór wniosków od zainteresowanych już się zakończył. Teraz dokumenty są weryfikowane, a tuż po tym etapie studenci będą kierowani na badania lekarskie i psychologiczne. Dopiero po wydaniu orzeczeń: psychologicznego o braku przeciwwskazań do pełnienia zawodowej służby wojskowej oraz wojskowej komisji lekarskiej o zdolności fizycznej i psychicznej do służby zawodowej poznamy liczbę uczestników tegorocznej edycji.
Mimo że program jest adresowany do studentów uczelni cywilnych, nie każdy mógł się do niego zgłosić. Podstawowym bowiem warunkiem, który musiały spełnić osoby zainteresowane, był kierunek studiów określony przez MON. Choć zgodnie z założeniami programu jest ich w sumie 69, w tym roku jako priorytetowe zostało wskazane jedynie 12 z nich. To: elektronika, elektrotechnika, teleinformatyka, cybernetyka, cyberbezpieczeństwo, fizyka, matematyka, weterynaria, farmacja, psychologia oraz kierunek lekarsko-dentystyczny.
– Studenci biorący udział w programie ukończą studia za pięć lat i wtedy zostaną oficerami. Określając listę kierunków studiów w danym roku, patrzymy więc perspektywicznie, biorąc po uwagę to, jacy podporucznicy-specjaliści będą nam w wojsku wówczas potrzebni – tłumaczy ppłk Sylwia Hemon z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Finansowe wsparcie
Ci, którzy się zakwalifikują, będą zobowiązani do podpisania umowy z wojskiem, określającej zasady i warunki otrzymywania stypendium. W tym roku wyniesie ono 2480 zł brutto miesięcznie (osoby przez ukończeniem 26. roku życia otrzymają tyle na rękę).
Aby otrzymać finansowe wsparcie, student będzie musiał ukończyć szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przed rozpoczęciem drugiego roku nauki (wyjątkiem będą osoby, które składały już przysięgę wojskową). Potem jako żołnierz pasywnej rezerwy zostanie zobowiązany nieodpłatnie wziąć udział w ćwiczeniach wojskowych trwających do 21 dni, a także w zajęciach w ramach modułu podoficerskiego Legii Akademickiej. To jednak nie koniec warunków otrzymywania stypendium. Aby utrzymać prawo do niego, kandydat będzie musiał dostarczać szefowi CWCR-u zaświadczenia potwierdzające zaliczenie kolejnych semestrów studiów. Jeśli tego nie zrobi w terminie, wypłata stypendium zostanie wstrzymana, a jego wysokość obniżona proporcjonalnie do okresu zwłoki (przyjęto, że jeden dzień stanowi 1/30 części miesięcznego stypendium).
Udział w programie stypendialnym student zakończy po piątym roku kształcenia. Wówczas czeka go kurs oficerski i egzamin. Jako podporucznik będzie zobowiązany do minimum pięcioletniej służby w wojsku.
autor zdjęć: Pixabay
komentarze