moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szpital w Legionowie ma oddział pediatryczny

Szpital w Legionowie jest miejscem, w którym ratowane jest życie zarówno żołnierzy, jak i mieszkańców miasta i regionu. Od dziś placówka, która jest filią Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, będzie przyjmować także najmłodszych pacjentów. Mariusz Błaszczak, minister obrony, otworzył właśnie Oddział Chorób Dziecięcych.

– Nowy oddział spełnia najnowsze standardy. Jest wyposażony w nowoczesny sprzęt i życzę, aby młodzi pacjenci jak najszybciej powracali tu do zdrowia – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony, podczas uroczystego otwarcia Oddziału Chorób Dziecięcych w szpitalu w Legionowie. Placówka jest filią Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

– Powołanie szpitala w Legionowie było strzałem w dziesiątkę – podkreślił szef MON-u i przypomniał, że już w 1980 roku głównym postulatem legionowskiej „Solidarności” była budowa w mieście szpitala. Niestety, przez długi czas nic w tej sprawie nie zrobiono. – Dziś mam podwójną satysfakcję, jako minister obrony i poseł z tego okręgu, że doprowadziłem do budowy placówki – powiedział Błaszczak.

REKLAMA

Minister poinformował, że od otwarcia szpitala w styczniu 2022 roku lekarze przyjęli ponad 16 tys. pacjentów. Dodał, że legionowska placówka medyczna jest miejscem, w którym ratowane jest życie zarówno żołnierzy, jak i mieszkańców całego regionu, co daje im poczucie bezpieczeństwa. – Legionowo od początku swojego istnienia było związane z wojskiem, jego nazwa, nadana w 1920 roku, wywodzi się od legionów Piłsudskiego – zauważył szef resortu obrony. Przypomniał, że do 2011 roku nieprzerwanie stacjonowało tu wojsko, jednak legionowska 1 Warszawska Dywizja Zmechanizowana została rozwiązana.


– Obecnie Brama Brzeska jest chroniona przez 18 Dywizję Zmechanizowaną. W Legionowie i okolicach stacjonują wojska obrony cyberprzestrzeni oraz Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, a ich żołnierze mają w szpitalu zapewnioną opiekę zdrowotną – zakończył minister Błaszczak.

Z kolei płk dr n. med. Robert Ryczek, kardiolog i komendant placówki zaznaczył, że to dla szpitala ważny dzień. – Oddział Chorób Dziecięcych jest logicznym uzupełnieniem opieki szpitalnej w Legionowie i efektem doświadczeń, jakie zebraliśmy przez ponad rok funkcjonowania – ocenił płk Ryczek.

Podczas spotkania minister wręczył dr n. med. Ewie Straż-Żebrowskiej nominację na kierownika Oddziału Chorób Dziecięcych. – Dziękuję za możliwość pokierowania pierwszym w Legionowie oddziałem pediatrycznym, moim marzeniem było jego utworzenie, ponieważ jest bardzo potrzebny w regionie – stwierdziła dr Straż-Żebrowska. Kierowniczka oddziału zapowiedziała, że będzie on pełnił 24-godzinny dyżur przyjmując dzieci na leczenie i diagnostykę zarówno w trybie pilnym, jak i planowym. – Każdy pacjent zostanie otoczony tutaj troskliwą i fachową opieką – zapewniła.

Oddział Chorób Dziecięcych to pierwszy w historii Legionowa i okolic oddział świadczący opiekę medyczną nad dziećmi. W 5 salach znajduje się 10 łóżek, wydzielony pododdział niemowlęcy oraz nowoczesna izolatka. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane i wyposażone w specjalne fotele dla rodziców, którzy mogą przebywać z dziećmi przez cały okres hospitalizacji. Oddział ma własną izbę przyjęć i salę przystosowaną do udzielania świadczeń osobom z niepełnosprawnością.

Podstawowym zakresem działalności oddziału będzie diagnostyka i leczenie u dzieci chorób infekcyjnych układu oddechowego, przewodu pokarmowego i układu moczowego, a także wstępna diagnostyka kardiologiczna i endokrynologiczna. W szpitalu zapewniona jest całodobowa diagnostyka laboratoryjna i obrazowa, czuwa też zespół anestezjologiczny. Dla małych pacjentów wymagających bardziej szczegółowej diagnostyki lub terapii wsparciem będzie WIM. 

Szpital w Legionowie został otwarty w styczniu 2022 roku z inicjatywy ministra Błaszczaka. Placówka całodobowo zapewnia podstawową i specjalistyczną pomoc medyczną na oddziałach: kardiologii interwencyjnej i chorób wewnętrznych, dziennej rehabilitacji kardiologicznej, chirurgii okulistycznej, ginekologii, chirurgii ogólnej oraz anestezjologii i intensywnej terapii, a teraz także na oddziale chorób dziecięcych. W szpitalu działają też: blok operacyjny, całodobowa izba przyjęć oraz przychodnia Lecznictwa Ambulatoryjnego WIM. Lecznica dysponuje 90 łóżkami i zatrudnia około 250 osób.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wioślarze i triatlonistka na podium
Układ nerwowy Mieczników
„Grand Quadriga ‘24”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pływacy i maratończycy na medal
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zawsze gotowi do pomocy
Pytania o europejską tarczę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Śladami ojca
Nowe zadania szefa SKW
Gry wojenne w szkoleniu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
By Polska była bezpieczna
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wszystkie misje AWACS-a
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Orzeł dla bohaterów
Abramsy w pętli
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
They Will Check The Training Results in Combat
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO