moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii

Udrażniali rzeki, strumyki, przepusty i kanały wodne, rozbierali uszkodzone mosty i budowali nowe. Przekazywali pomoc humanitarną najbardziej potrzebującym oraz pomagali mieszkańcom w usuwaniu skutków nawałnic w ich gospodarstwach domowych. Saperzy z 2 Pułku Inżynieryjnego, którzy w Słowenii stanowili Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe, powoli kończą swoją służbę.

Słowenia zmagała się z obfitymi opadami deszczu oraz potężnymi powodziami na początku sierpnia. Skala zniszczeń była olbrzymia: pod wodą znalazło się kilkanaście miejscowości, kilka osób straciło życie, a tysiące zostało poszkodowanych. Słoweńskie władze zwróciły się o pomoc w walce z żywiołem do Unii Europejskiej i NATO. Bardzo szybko na apel odpowiedziało Wojsko Polskie. Minister obrony Mariusz Błaszczak już w pierwszych dniach sierpnia zdecydował o skierowaniu do Słowenii żołnierzy wojsk inżynieryjnych wraz ze specjalistycznym sprzętem. Początkowo do Lublany, stolicy kraju, odleciała grupa rekonesansowa, by ustalić zakres prac niezbędnych do wykonania na terenach dotkniętych powodziami. Finalnie w połowie sierpnia do Słowenii wysłano Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe, w skład którego wchodzą żołnierze z 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia. WZZ Słowenia liczy prawie 50 żołnierzy i około 30 jednostek sprzętu wojskowego. Saperami dowodzi ppłk Marcin Malinowski.

REKLAMA

– Żołnierze pokonali 1200 km przez terytorium Polski, Czech, Austrii oraz Słowenii, by wesprzeć ofiary klęski żywiołowej. Zgrupowanie transportowało także pomoc humanitarną przekazaną przez Caritas Polska i Caritas Ordynariatu Polowego WP – wyjaśnia ppłk Jacek Goryszewski, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. To właśnie ta instytucja dowodzi WZZ w czasie misji pełnionej w Słowenii. Jak informuje Dowództwo Operacyjne, przez niespełna miesiąc żołnierze z 2 Pułku Inżynieryjnego zbudowali nowe mosty w miejscowościach Mežica i Gornji Grad oraz rozebrali uszkodzone przeprawy zagrażające zdrowiu lub życiu. Polscy saperzy udrażniali również rzeki, strumyki, kanały wodne i przepusty. Pomagali także lokalnej ludności w usuwaniu skutków powodzi na terenie ich gospodarstw domowych. Natomiast specjaliści z dziedziny CIMIC (współpraca cywilno-wojskowa) udzielali wsparcia i pomocy humanitarnej.

Żołnierzy z Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego „Słowenia” w środę 13 września odwiedził gen. broni Tomasz Piotrowski. Dowódcy operacyjnemu towarzyszyli m.in. ambasador RP w Słowenii Krzysztof Olendzki oraz dowódca 2 Pułku Inżynieryjnego płk Artur Gruszczyk. – Słoweńcy dziękowali nam za inicjatywę i szybką pomoc. Docenili zaangażowanie naszych żołnierzy i efekty ich pracy. Od 25 sierpnia do 8 września, mimo trudnych warunków, polscy wojskowi zbudowali dwa mosty o nośności kilkudziesięciu ton każdy – mówi gen. Piotrowski, który wczoraj wziął udział w uroczystym otwarciu mostu w miejscowości Gornji Grad w środkowej Słowenii. – Nasi saperzy udowodnili swoją niezwykłą skuteczność i profesjonalizm. Zachowali się przy tym jak siły natychmiastowej odpowiedzi, co nie jest jednak typowe dla wojsk inżynieryjnych – podkreśla dowódca operacyjny RSZ.

Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe kończy swoją misję w Słowenii 19 września.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mł. chor. Piotr Gubernat

dodaj komentarz

komentarze


IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
 
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Unijna pomoc dla Ukrainy
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Pierwszy polski Homar
Saperzy na wschodzie Polski
PKW Orlik już w Estonii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski dzień strzelania w Rumunii
Abramsy jadą na ukraiński front
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Sokół czuwa w Tatrach
Terytorials na etacie
Podchorążowie świętują
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Zanim wyruszą do Bagdadu
Najdłuższa noc
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
32 krążki pływaków-żołnierzy
Fiński debiut w Sojuszu
„Sokół” wylądował
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
„Pług” idzie na śmierć
Porozumienie Sikorski-Stalin
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Out of the Shadow
Zielony talizman Polaków
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Szef MON-u o planach obrony kraju
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
PKW Orlik gotowy na misję
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Kolejne zakupy dla wojska
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Uwolnić zakładników
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Witkacy – piąty wieszcz?
Polsko-koreańskie rozmowy
Narodziny polskich sił morskich
Futsal na zakończenie rywalizacji
Ekspresowa pomoc
Orka po koreańsku
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Zwycięstwo bez zwycięstwa
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Realia, a nie teoria

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO