moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czwarta odsłona „Kalendarza z mundurem”

Dlaczego wojska lądowe obchodzą swoje święto 12 września, jak wyglądała operacja WOT „Odporna wiosna”, kiedy po raz pierwszy i komu nadano Order Virtuti Militari, jaka jest wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony UE? Tego wszystkiego można się dowiedzieć z przygotowanego już po raz czwarty przez WCEO „Kalendarza z mundurem”.

„Kalendarz z mundurem” jest to projekt edukacyjny przygotowany przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Publikacja ta ma na celu m.in. popularyzowanie wiedzy o dziejach Polski i tradycjach Wojska Polskiego. Czwarta już edycja kalendarza, podobnie jak poprzednie, adresowana jest przede wszystkim do uczniów i nauczycieli z całej Polski. Do jego lektury zachęca minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „Niech będzie Waszym przewodnikiem po najważniejszych wydarzeniach z historii naszej ojczyzny i polskiego oręża. Jestem przekonany, że ta multimedialna forma przekazu będzie atrakcyjna i zainspiruje Was do poznawania naszych bogatych dziejów” – napisał w liście okolicznościowym do uczniów szef MON-u.

Kalendarz ma dwie formy. W pierwszej, ściennej, wyróżnione są daty świąt państwowych i wojskowych oraz wydarzeń historycznych. Zaznaczono w nim dni, w których obchodzone są m.in.: rocznica wybuchu II wojny światowej (1 września) i Powstania Warszawskiego (1 sierpnia), Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia), Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (29 maja) czy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (1 marca).

Druga wersja publikacji ma formę elektroniczną. Można ją pobrać na urządzenia mobilne i korzystać z niej w dowolnym miejscu i czasie. Przy każdej wyróżnionej dacie znajduje się plik PDF, który oprócz opisu danego wydarzenia zawiera linki odsyłające do szerszych informacji, w tym odnośniki do artykułów, książek, kolorowanek, scenariuszy, a także do wystaw i spotów na YouTubie. I tak np. przy 12 marca, dniu, w którym obchodzimy rocznicę wstąpienia Polski do NATO, można dodatkowo obejrzeć film z tej uroczystości z 1999 roku, odsłuchać hymn NATO, pobrać gotowy scenariusz lekcji czy zobaczyć spot z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. Przy dacie 15 sierpnia można nie tylko obejrzeć materiały filmowe, w tym flash mob będący zaproszeniem na święto wojska w 2021 roku czy wideorelację z defilady, lecz także pobrać model Hummera M242 Cargo do sklejania, militarne szablony albo wojskowo-patriotyczne kolorowanki. Pod datą 1 września z kolei można obejrzeć archiwalne zdjęcia z II wojny światowej, przeczytać różnorodne publikacje, posłuchać piosenki „Wojenko, wojenko” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a także pobrać numery okazyjne „Polski Zbrojnej” wydane 1 września w ostatnich latach.

Czytelnicy kalendarza znajdą w publikacji odpowiedzi na wiele pytań dotyczących współczesnego wojska, np. jak przygotować się do szkolenia podstawowego w wojskach obrony terytorialnej, w jakich misjach służyli polscy żołnierze, jak wyglądała operacja WOT „Odporna wiosna”, a także jak przebiegają ćwiczenia z udziałem samolotów F-16. Ponadto dowiedzą się, jak zostać żołnierzem, poznają genezę Armii Krajowej czy okoliczności ustanowienia Orderu Virtuti Militari. W zamyśle pomysłodawców tak przygotowany kalendarz ma nie tylko inspirować nauczycieli do ciekawego prowadzenia zajęć, lecz także zachęcać uczniów do poznawania historii i zainteresowania się służbą wojskową. „Kto wie, może »Kalendarz z mundurem« zainspiruje niektórych do wyboru własnej drogi zawodowej. Pokazuje on bowiem, że nowoczesna armia jest miejscem dla ludzi z pasją i dumnych z własnych osiągnięć” – napisał szef MON-u.

Kalendarz można pobrać ze strony WCEO.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WCR Ostróda, WCEO

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
Krwawa noc pośród puszczy
Nie szpital, a instytut
Cień atomowej zagłady
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
NATO on Northern Track
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Flota Bayraktarów w komplecie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Grand Quadriga ‘24”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Pierwsza Drużyna” na start
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Wszystkie misje AWACS-a
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Bohater odtrącony
By Polska była bezpieczna
Mobilne dowodzenie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nowe zadania szefa SKW
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ostatnia droga Pileckiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
They Will Check The Training Results in Combat
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Na straży nieba
Serwis K9 w Polsce
Abramsy w pętli
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Po śladach polskich bohaterów
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Ryś” z laserem
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO