moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON-u o planach obrony kraju

Obrona tylko połowy naszego kraju zagrażałaby istnieniu Polski – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Szef MON-u w oświadczeniu dla mediów skrytykował założenie, według którego linia obrony Polski miałaby przebiegać wzdłuż Wisły. – Nie oddamy ani skrawka terytorium Rzeczypospolitej – zaznaczył.

Minister Mariusz Błaszczak wygłosił dziś oświadczenie poświęcone planom obronnym Polski. Szef MON-u skrytykował założenie, według którego obrona kraju miałaby się odbywać na linii Wisły. Jak mówił, „dawało ono złudne poczucie bezpieczeństwa” i oznaczałoby, że tylko połowa kraju byłaby broniona. – Obrona tylko połowy naszego kraju zagrażałaby istnieniu Polski – zaznaczył. Dodał, że takie rozwiązanie świadczy o złych intencjach rządu PO-PSL, a przestrzeganie przed nim to obowiązek uczciwej władzy. Ponieważ w razie ataku – jak mówił minister Błaszczak – według tego planu wschodnia część Polski znalazłaby się pod okupacją rosyjską. Wówczas to mieszkańców tych terenów spotkałby taki los jak Ukraińców z Irpienia czy Buczy, miast, w których doszło do zbrodni wojennych.

 

REKLAMA

– Okupacja rosyjska byłaby brutalna, jak wtedy gdy 17 września 1939 roku wojska rosyjskie wkroczyły do Polski, realizując w ten sposób niemiecko-rosyjski pakt Ribbentrop-Mołotow – podkreślił. Dodał, że wówczas mieszkańców terenów okupowanych przez Rosjan „czekały wywózki, czekała śmierć”. – Te plany były kompromitujące dla Donalda Tuska i jego rządu. Dlatego jestem dziś atakowany za to, że pokazałem prawdziwe oblicze rządu koalicji PO-PSL. Chcieli te plany utrzymać głęboko w szufladach, obawiali się pokazania ich opinii publicznej – mówił minister obrony. Dlatego obecnie plany zakładają, że obrona Polski będzie prowadzona wzdłuż linii granicy. – Każda uczciwa władza troszczy się o wszystkich Polaków, nie tylko tych mieszkających na określonym terenie. Nie oddamy ani skrawka terytorium Rzeczypospolitej – zapewnił minister.


Film: MON

Szef MON-u podkreślił, że Wojsko Polskie cały czas jest wzmacniane i wyposażane w nowoczesny sprzęt, aby agresor nie odważył się wkroczyć na terytorium kraju. Jak mówił, chodzi m.in. o czołgi Abrams, K2, wyrzutnie HIMARS, armatohaubice Krab i K9 oraz różnego rodzaju samoloty, śmigłowce i drony.

Minister przypomniał, że obecnie trwają negocjacje dotyczące pozyskania dla Wojska Polskiego 96 śmigłowców Apache. Zaznaczył także, że choć tak duże zakupy dla wojska są krytykowane przez niektóre środowiska, są one konieczne, aby odstraszyć agresora. – Te śmigłowce będą współpracowały z czołgami Abrams. Razem będą zamykały bramę brzeską, będą stanowiły zaporę nie do przebicia – podkreślił Mariusz Błaszczak. Dodał, że konieczne jest również pozyskanie 500 wyrzutni HIMARS, bo taka liczba stanowi o realnym odstraszaniu agresora. Po raz kolejny zapewnił, że teren całej Polski będzie broniony. – Dopóki rządzi PiS, linia obrony będzie przebiegała wzdłuż linii Bugu, a nie Wisły – podkreślił.

MM

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Zanim wyruszą do Bagdadu
 
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Podchorążowie świętują
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Orka po koreańsku
Terytorials na etacie
Futsal na zakończenie rywalizacji
Out of the Shadow
32 krążki pływaków-żołnierzy
Abramsy jadą na ukraiński front
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Polsko-koreańskie rozmowy
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Zielony talizman Polaków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Polski dzień strzelania w Rumunii
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Unijna pomoc dla Ukrainy
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
„Sokół” wylądował
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Szef MON-u o planach obrony kraju
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
PKW Orlik gotowy na misję
Fiński debiut w Sojuszu
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Sokół czuwa w Tatrach
Saperzy na wschodzie Polski
Najdłuższa noc
Realia, a nie teoria
Porozumienie Sikorski-Stalin
Witkacy – piąty wieszcz?
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Pierwszy polski Homar
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Ekspresowa pomoc
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
„Pług” idzie na śmierć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uwolnić zakładników
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
PKW Orlik już w Estonii
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Kolejne zakupy dla wojska
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Narodziny polskich sił morskich

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO