moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kadeci na poligonie

Uczyli się podstaw taktyki, posługiwania się bronią, walki wręcz, udzielania pierwszej pomocy, a także zasad przetrwania w trudnych warunkach terenowych. Wszystko pod czujnym okiem żołnierzy z 15 Brygady Zmechanizowanej. W Centralnym Zlocie Klas Wojskowych, który odbył się na poligonie w Orzyszu, wzięło udział 500 uczniów z całej Polski.

Już po raz ósmy wojsko zaprosiło uczniów klas mundurowych na poligon, aby pokazać im podstawy żołnierskiego rzemiosła, a też umożliwić wymianę doświadczeń z kolegami z całej Polski. W tegorocznej edycji Centralnego Zlotu Klas Wojskowych wzięło udział 500 uczniów z 25 szkół. Podczas tygodniowego pobytu w Bemowie Piskim szkolili się pod kierunkiem instruktorów z 15 Brygady Zmechanizowanej. A jakim wyzwaniom musieli sprostać?

REKLAMA

Najpierw żołnierze podzielili swoich gości na grupy i każdą z nich uczyli walki wręcz oraz prowadzenia rozpoznania. Zorganizowali także dla kadetów szkolenie obejmujące podstawy kursu SERE oraz elementy „Spartana”, jednego z flagowych przedsięwzięć szkoleniowych 15 BZ, podczas którego wojskowi trenują strzelanie dynamiczne w różnych warunkach. Ponadto każdy z uczestników zlotu miał okazję zapoznać się ze sprzętem, którym dysponują zarówno żołnierze Wojska Polskiego, jak i stacjonującą na Mazurach Batalionowa Grupa Bojowa NATO.

– Zajęcia, które prowadziliśmy z młodzieżą, różniły się od tych, w których może ona brać udział w środowisku cywilnym. Sporty walki to nie to samo co systemy stosowane w Wojsku Polskim. Żołnierz musi umieć się obronić, mając na sobie całe wyposażenie, a w rękach broń. Tu trzeba działać szybko, nie ma czasu na wykonywanie skomplikowanych sekwencji ruchów, jakie znamy z ringów czy oktagonów – wyjaśnia mjr Tomasz Dembiński, który prowadził zajęcia z walki wręcz. Przyznaje, że oczywiście w ciągu kilku dni treningów nikt nie stanie się wojownikiem, ale mają one wiele zalet – zawierają elementy, które są przydatne w żołnierskim fachu. – Udział w takich zajęciach to przede wszystkim nauka pracy w grupie. To bardzo ważne, aby ludzie, którzy mają razem działać, pracować, ufali sobie. Poza tym taka aktywność dodaje pewności siebie i uczy tego, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach – podkreśla oficer.

W zlocie uczestniczył między innymi Jakub, uczeń czwartej klasy szkoły średniej, który przyznaje, że zdecydował się na klasę mundurową, bo wiąże swoją przyszłość z wojskiem. – Zajęcia podczas zlotu były bardzo ciekawe. Naprawdę można się było wiele nauczyć – mówi. Wtóruje mu Karol, który rozpoczął naukę w klasie trzeciej. – Nie było lekko, w dodatku było bardzo gorąco. Ale co zrobić, trzeba było działać – zaznacza z uśmiechem.

Zanim jednak kadeci stawili się na szkoleniu, musieli udowodnić, że podołają wyzwaniu. O tym bowiem, kto będzie mógł wziąć udział w Centralnym Zlocie Klas Wojskowych, zadecydowały regionalne eliminacje, które przeprowadziły wojskowe centra rekrutacji. Do udziału w zajęciach zostali zaproszeni również reprezentanci szkół, których uczniowie licznie zasilają armię. – To po prostu forma nagrody dla tych, którzy dają z siebie więcej, niż się od nich oczekuje – mówi gen. bryg. Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Wyjaśnia, że oprócz standardowych przedmiotów uczniowie klas wojskowych muszą dodatkowo zgłębiać na co dzień tajniki wojskowego rzemiosła. Uczą się musztry, taktyki, udzielania pierwszej pomocy. Uczestniczą też w uroczystościach patriotycznych. A wszystko kosztem wolnego czasu, który mogliby poświęcić na przykład na rozrywkę. – Podczas zlotu uczniowie z całej Polski mają okazję się poznać, współdziałać, przekonać się, jak wielu ich jest oraz jak ważne jest to, co robią na co dzień. Po prostu upewnić się, że warto być uczniem klasy wojskowej – podkreśla.

Kadeci w ramach szkolenia nie tylko poznawali tajniki wojskowego rzemiosła, lecz mieli także okazję przekonania się, jak wygląda codzienność w wojskowym obozowisku. Mimo że harmonogram zajęć był napięty, podczas licznych wycieczek, które odbyły się w czasie zlotu, uczniowie mieli również możliwość poznania kultury i historii województwa warmińsko-mazurskiego, a także obserwowania żołnierzy w akcji podczas pokazu „Jesienny ogień”.

Organizatorami VIII Centralnego Zlotu Klas Wojskowych były Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Monika Woroniecka, szer. Michał Czornij

dodaj komentarz

komentarze


Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
 
Out of the Shadow
Fiński debiut w Sojuszu
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Zanim wyruszą do Bagdadu
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Zwycięstwo bez zwycięstwa
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Futsal na zakończenie rywalizacji
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Ekspresowa pomoc
Orka po koreańsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uwolnić zakładników
Zielony talizman Polaków
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
PKW Orlik gotowy na misję
32 krążki pływaków-żołnierzy
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
„Sokół” wylądował
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Terytorials na etacie
Unijna pomoc dla Ukrainy
Witkacy – piąty wieszcz?
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Porozumienie Sikorski-Stalin
Sokół czuwa w Tatrach
Saperzy na wschodzie Polski
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Podchorążowie świętują
Najdłuższa noc
Polski dzień strzelania w Rumunii
Narodziny polskich sił morskich
PKW Orlik już w Estonii
Abramsy jadą na ukraiński front
Szef MON-u o planach obrony kraju
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Kolejne zakupy dla wojska
Realia, a nie teoria
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Pierwszy polski Homar
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
„Pług” idzie na śmierć
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Polsko-koreańskie rozmowy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO