„Przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic (…) Strzec honoru żołnierza Wojska Polskiego”. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało dziś niemal 1800 podchorążych czterech uczelni wojskowych: Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej, Akademii Marynarki Wojennej oraz Wojskowej Akademii Technicznej.
Przysięga podchorążych odbyła się w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W uroczystości wziął udział m.in. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Bądźcie ambitni i pracowici, inwestujcie w swoją edukację. Potrzebujemy ludzi energicznych, twórczych. Takich, którzy chcą służyć Polsce – zwrócił się do nowo zaprzysiężonych szeregowych – podchorążych uczelni wojskowych szef MON-u. Podkreślił, że od 2015 roku zwiększyła się liczba miejsc na wojskowych uczelniach. – Rozwijamy je i tworzymy nowe kierunki. Podchorążowie wkrótce będą oficerami i dowódcami w jednostkach, które wyposażamy w nowoczesny sprzęt – mówił Błaszczak. – Mamy już pierwsze wyrzutnie HIMARS, wkrótce będziemy posiadali samoloty F-35. Mamy już także czołgi Abrams, do których zamawiamy śmigłowce uderzeniowe Apache. Wzmacniamy też nasze wojsko poprzez zamówienia w Korei Południowej: czołgi K2, armatohaubice K9 czy samoloty FA-50 – wymieniał szef MON-u. Podkreślił również wagę żołnierzy, bez których budowa silnego i nowoczesnego Wojska Polskiego byłaby niemożliwa. – Niezbędni są w tym procesie oficerowie, którzy ukończyli wojskowe akademie. To potężna siła. Siła przyszłych dowódców naszych jednostek wojskowych. Gratuluję wszystkim składającym dzisiaj przysięgę – podsumował Błaszczak.
Film: Dominika Celińska, Ewa Korsak / ZbrojnaTV
List do podchorążych skierował premier Mateusz Morawiecki, który odczytał gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej. Szef rządu odniósł się w nim do zagrożenia płynącego ze strony Rosji. „Do dziś nie brak takich, którzy nie rozumieją i bagatelizują skalę zagrożeń, jakie niesie rosyjska agresja. My nie możemy sobie pozwolić na tak nieodpowiedzialną postawę – zaznaczył Morawiecki. – Dlatego Polska sukcesywnie zwiększa wydatki na obronność, rozbudowuje swój arsenał i powiększa liczebność armii. Cieszę się, że te działania spotykają się ze zrozumieniem społeczeństwa i znajdują odzew w sercach młodych ludzi, którzy tak licznie stawiają się na służbę ojczyźnie w szeregach Wojska Polskiego” – napisał premier.
W imieniu nowo zaprzysiężonych głos zabrał szer. pchor. Wojskowej Akademii Technicznej Michał Muraszko, który podkreślił, że przyszli studenci zdają sobie sprawę z wyzwań, jakie ich czekają. – Wiemy, że otwiera się przed nami nowy etap naszego żołnierskiego życia – rozpoczynamy służbę w akademiach wojskowych. Współczesna armia wymagać będzie od nas umiejętności szybkiego dostosowywania się do zmian. Jestem przekonany, że wybrane przez nas uczelnie wykształcą w nas te i inne umiejętności – mówił podchorąży.
Podczas uroczystości Mariusz Błaszczak wręczył wyróżnienia żołnierzom, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas szkolenia podstawowego. Byli to podchorążowie WAT: Adrian Cholewiński, Magda Prach, Cezary Gąsior, podchorążowie AWL: Olga Marciniak, Marcelina Kazienko, Szymon Woszek, podchorążowie LAW: Filip Dudziec, Oliwia Beta, Jakub Dolata oraz podchorążowie AMW: Michał Marciniak, Weronika Lewandowska i Samuel Matyjaszek.
Wśród nowo zaprzysiężonych wojskowych studentów najwięcej rozpocznie naukę w Wojskowej Akademii Technicznej – jest ich 794, z kolei Akademia Wojsk Lądowych zyska 573 nowych słuchaczy. Studia w Lotniczej Akademii Wojskowej zacznie 246 osób, a w Akademii Marynarki Wojennej – 153 osoby. Według Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej to o 30% więcej studentów niż w 2021 roku. Przyjęci na uczelnie wojskowe w roku akademickim 2023/2024 rozpoczną służbę na zasadach wprowadzonych ustawą o obronie ojczyzny. Kształcenie na pierwszym roku studiów będą realizować jako żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a od drugiego roku zyskają status żołnierzy zawodowych. W pierwszym roku studiów będą otrzymywać co miesiąc najniższe uposażenie żołnierzy zawodowych – 4960 zł. Z każdym kolejnym rokiem studiów wysokość wynagrodzenia będzie systematycznie wzrastać, w zależności od roku nauki i posiadanego stopnia wojskowego.
autor zdjęć: MON
komentarze