moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamięć o pomordowanych

W ramach II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków rząd przeznaczył na remont cmentarza w Palmirach 3,5 mln zł. – To miejsce bestialskiej kaźni podczas okupacji niemieckiej. Ważne, by cmentarz był otwarty dla wszystkich – mówił w Palmirach Mariusz Błaszczak, szef MON-u. W nekropolii pochowano ponad 2 tys. polskich obywateli zabitych przez Niemców w czasie II wojny światowej.

– Bardzo się cieszę, że 3,5 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków trafi na remont Cmentarza-Mauzoleum w Palmirach – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, na konferencji prasowej w podwarszawskich Palmirach. Szef MON-u podkreślił, że zadaniem polskich władz jest zachowanie pamięci o tych, którzy odeszli. Poinformował, że w II edycji RPOZ niemal 2 mld zł przeznaczono na realizację 3 tys. projektów. Jednym z nich jest remont cmentarza w Palmirach.

Palmiry to miejsce brutalnej i bestialskiej kaźni podczas okupacji niemieckiej. Ważne jest, żeby cmentarz ten był otwarty dla wszystkich, pokazywał wszystko to, co stało się w czasie II wojny światowej – zaznaczył Błaszczak. Przypomniał, że spoczywają tutaj m.in.: marszałek Sejmu Maciej Rataj, olimpijczyk Janusz Kusociński, Agnieszka Dowbor-Muśnicka, córka gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, która razem z Kusocińskim działała w konspiracji. – Została zabita tu przez Niemców w czerwcu 1940 roku, a jej siostra Janina Lewandowska dwa miesiące wcześniej została zamordowana przez Rosjan w Katyniu – mówił szef MON-u.

REKLAMA

Minister zwrócił uwagę, że równie brutalna i bestialska jak okupacja rosyjska była okupacja niemiecka, a do II wojny światowej doszło na podstawie porozumienia Niemiec i Rosji. – Oba państwa okupujące Polskę postępowały w bardzo podobny sposób: próbowały wyeliminować elity, tak aby Polska nie mogła się odrodzić – zaznaczył Błaszczak. Podkreślił, że proces ten się nie powiódł, a pamięć o tych, którzy tu spoczywają, jest niezwykle istotna dla naszej tożsamości narodowej.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Polega na bezzwrotnym wsparciu renowacji, odbudowy i konserwacji zabytków. Dofinansowanie może pokryć do 98% kosztów inwestycji, udział własny samorządu to minimum 2%. Pod koniec września w ramach II edycji programu przyznano dofinansowanie na 3248 projektów. Łączna kwota wsparcia wyniosła 1,8 mld zł. Na remont Cmentarza-Mauzoleum – Miejsca Pamięci Palmiry leżącego w gminie Czosnów w powiecie nowodworskim rząd przeznaczył maksymalną możliwą kwotę dotacji – 3,5 mln zł.

Cmentarz w Palmirach powstał w 1948 roku na polanie na skraju Puszczy Kampinoskiej około 30 km od Warszawy. W tym miejscu od grudnia 1939 do lipca 1941 roku funkcjonariusze SS i niemieckiej policji rozstrzelali w masowych egzekucjach ponad 1700 polskich obywateli, w tym wielu wybitnych przedstawicieli życia politycznego, społecznego, kulturalnego i zawodowego. Znaczna część ofiar zginęła w ramach akcji AB, tzw. Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej, której celem była eksterminacja polskiej inteligencji.

Po wojnie ekshumowano ciała zamordowanych i przeniesiono na specjalnie utworzony cmentarz. Pochowano na nim ponad 2 tys. polskich obywateli: Polaków i Żydów. Wśród nich są 1793 osoby stracone w Palmirach, a także prochy Polaków zabitych przez Niemców w innych miejscowościach: Szwedzkich Górach, Legionowie, Laskach, Stefanowie, Wólce Węglowej czy na wydmach Łuże.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Spadochroniarze w operacji TALO
 
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Przesmyk w grze
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
„Osiodłać krowę”
AWACS-y dostarczone
„Czarownice” nad Londynem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Pierwsi za sterami Apache
Sześcioosobowe armie na start!
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
AW149 wkrótce „made in Poland”
„Umieram jak Polak”
„Pierwsza Drużyna” na start
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Ameryka daje wsparcie
Mistrzowie Spike`ów
Podróż w ciemność
Inwestycja potrzebna jak tlen
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Koszykarskie święto w Łodzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Policjanci szkolą wojsko
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Gortat Team vs drużyna NATO
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Eurosatory 2024 idą na rekord
Kajakarze i wioślarze na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Pokazali swoją siłę
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Sztandar dla cyberwojsk
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Docenić „misjonarzy”
Latający radar
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Borsuk w Paryżu
Trzy miecze pokoju
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Plan na szczyt
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO