moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamięć o pomordowanych

W ramach II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków rząd przeznaczył na remont cmentarza w Palmirach 3,5 mln zł. – To miejsce bestialskiej kaźni podczas okupacji niemieckiej. Ważne, by cmentarz był otwarty dla wszystkich – mówił w Palmirach Mariusz Błaszczak, szef MON-u. W nekropolii pochowano ponad 2 tys. polskich obywateli zabitych przez Niemców w czasie II wojny światowej.

– Bardzo się cieszę, że 3,5 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków trafi na remont Cmentarza-Mauzoleum w Palmirach – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, na konferencji prasowej w podwarszawskich Palmirach. Szef MON-u podkreślił, że zadaniem polskich władz jest zachowanie pamięci o tych, którzy odeszli. Poinformował, że w II edycji RPOZ niemal 2 mld zł przeznaczono na realizację 3 tys. projektów. Jednym z nich jest remont cmentarza w Palmirach.

Palmiry to miejsce brutalnej i bestialskiej kaźni podczas okupacji niemieckiej. Ważne jest, żeby cmentarz ten był otwarty dla wszystkich, pokazywał wszystko to, co stało się w czasie II wojny światowej – zaznaczył Błaszczak. Przypomniał, że spoczywają tutaj m.in.: marszałek Sejmu Maciej Rataj, olimpijczyk Janusz Kusociński, Agnieszka Dowbor-Muśnicka, córka gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, która razem z Kusocińskim działała w konspiracji. – Została zabita tu przez Niemców w czerwcu 1940 roku, a jej siostra Janina Lewandowska dwa miesiące wcześniej została zamordowana przez Rosjan w Katyniu – mówił szef MON-u.

REKLAMA

Minister zwrócił uwagę, że równie brutalna i bestialska jak okupacja rosyjska była okupacja niemiecka, a do II wojny światowej doszło na podstawie porozumienia Niemiec i Rosji. – Oba państwa okupujące Polskę postępowały w bardzo podobny sposób: próbowały wyeliminować elity, tak aby Polska nie mogła się odrodzić – zaznaczył Błaszczak. Podkreślił, że proces ten się nie powiódł, a pamięć o tych, którzy tu spoczywają, jest niezwykle istotna dla naszej tożsamości narodowej.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Polega na bezzwrotnym wsparciu renowacji, odbudowy i konserwacji zabytków. Dofinansowanie może pokryć do 98% kosztów inwestycji, udział własny samorządu to minimum 2%. Pod koniec września w ramach II edycji programu przyznano dofinansowanie na 3248 projektów. Łączna kwota wsparcia wyniosła 1,8 mld zł. Na remont Cmentarza-Mauzoleum – Miejsca Pamięci Palmiry leżącego w gminie Czosnów w powiecie nowodworskim rząd przeznaczył maksymalną możliwą kwotę dotacji – 3,5 mln zł.

Cmentarz w Palmirach powstał w 1948 roku na polanie na skraju Puszczy Kampinoskiej około 30 km od Warszawy. W tym miejscu od grudnia 1939 do lipca 1941 roku funkcjonariusze SS i niemieckiej policji rozstrzelali w masowych egzekucjach ponad 1700 polskich obywateli, w tym wielu wybitnych przedstawicieli życia politycznego, społecznego, kulturalnego i zawodowego. Znaczna część ofiar zginęła w ramach akcji AB, tzw. Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej, której celem była eksterminacja polskiej inteligencji.

Po wojnie ekshumowano ciała zamordowanych i przeniesiono na specjalnie utworzony cmentarz. Pochowano na nim ponad 2 tys. polskich obywateli: Polaków i Żydów. Wśród nich są 1793 osoby stracone w Palmirach, a także prochy Polaków zabitych przez Niemców w innych miejscowościach: Szwedzkich Górach, Legionowie, Laskach, Stefanowie, Wólce Węglowej czy na wydmach Łuże.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


32 krążki pływaków-żołnierzy
 
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
„Sokół” wylądował
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Unijna pomoc dla Ukrainy
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Polski dzień strzelania w Rumunii
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Orka po koreańsku
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Narodziny polskich sił morskich
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Uwolnić zakładników
Futsal na zakończenie rywalizacji
Kolejne zakupy dla wojska
Najdłuższa noc
Fiński debiut w Sojuszu
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Out of the Shadow
Pierwszy polski Homar
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Zanim wyruszą do Bagdadu
Podchorążowie świętują
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Terytorials na etacie
Polsko-koreańskie rozmowy
„Pług” idzie na śmierć
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Realia, a nie teoria
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Saperzy na wschodzie Polski
Zwycięstwo bez zwycięstwa
PKW Orlik już w Estonii
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Witkacy – piąty wieszcz?
Zielony talizman Polaków
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Abramsy jadą na ukraiński front
Sokół czuwa w Tatrach
Porozumienie Sikorski-Stalin
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PKW Orlik gotowy na misję
Ekspresowa pomoc
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Szef MON-u o planach obrony kraju
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO