moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Drogi do wolności

„Ostatnia egzekucja” w reż. Franziski Stünkel została najlepszym filmem fabularnym nagrodzonym na Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”. W ciągu czterech festiwalowych dni odbyło się ponad 100 pokazów filmowych oraz blisko 250 różnych wydarzeń towarzyszących: dyskusji, spotkań, koncertów i wystaw. Do Gdyni przyjechali nie tylko twórcy filmów, lecz także ich bohaterowie.

– Ważne jest, aby festiwal łączył, a nie dzielił i żebyśmy uczyli się od siebie różnorodnych dróg do wolności – podkreślił na konferencji prasowej przed imprezą dyrektor i pomysłodawca Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski. Podczas czterech festiwalowych dni (27–30 września) publiczność miała okazję obejrzeć ponad sto filmów dokumentalnych i fabularnych nominowanych do nagród głównych. Opowiadały one o walce z totalitaryzmem oraz o ludziach niepokornych, dla których nadrzędną wartością jest wolność. Odbyły się także debaty z udziałem filmowców, historyków, opozycjonistów, spotkania ze świadkami historii i bohaterami filmów, wystawy multimedialne, koncerty i spektakle oraz promocje książek historycznych. – W tym roku naszym mottem było „Wolna Polska w wolnym świecie”. Słowa te są przesłaniem Janusza Krupskiego, że nie będzie wolnej Polski bez wolnych krajów byłego ZSRS. To jest klucz, według którego dobieraliśmy filmy i tematy tegorocznego festiwalu, aby były one też zrozumiałe dla pokolenia urodzonego po 1989 roku – mówi Arkadiusz Gołębiewski.

Gdyński festiwal to wydarzenie o zasięgu międzynarodowym, na które przyjeżdżają również twórcy z odległych krajów, m.in. z Tajwanu, Korei Południowej czy Japonii. Startujące w konkursach filmy ocenia jury złożone z filmowców i ekspertów z całego świata. Jednym z jurorów był w tym roku japoński reżyser Ken Takahashi, który także podkreślał, że aby dotrzeć do młodych widzów, trzeba opowiadać najnowszą historię w ciekawy sposób.

REKLAMA

Trzy konkursy

15. Festiwal NNW rozpoczął się od pokazu filmu „Raport Pileckiego”. Reżyser Krzysztof Łukaszewicz opowiada w nim o rotmistrzu Witoldzie Pileckim z perspektywy jego ostatnich współpracowników w latach 1945–1948.

W kolejnych dniach filmy były pokazywane w trzech konkursach: obrazów fabularnych, dokumentów międzynarodowych oraz dokumentów polskich. O festiwalową statuetkę w konkursie międzynarodowych filmów fabularnych rywalizowało 14 produkcji. Jak mówił amerykański reżyser John Grooters, przewodniczący jury w tym konkursie, były to mocne filmy o wysokim poziomie artystycznym. Zwrócił uwagę, że choć opowiadają one różne historie i pochodzą z wielu krajów świata, łączy je jeden motyw – droga do wolności.

Za najlepszy obraz jury uznało niemiecki film „Ostatnia egzekucja” w reżyserii Franziski Stünkel. To opowieść o Franzu Walterze, agencie wywiadu NRD, wysłanym do Niemiec. Jego kłopoty zaczynają się, gdy coraz bardziej krytycznie ocenia system i zostaje oskarżony o szpiegostwo.

W międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych zwyciężył „Motherland” („Matczyzna”) w reżyserii Alexandra Mihalkovicha. Jego bohaterką jest kobieta, której syn został znaleziony martwy podczas służby wojskowej. Matka nie wierzy w samobójczą śmierć Saszy i próbuje zdemaskować brutalne zjawisko „fali” („dedowszcziny”) oraz rzucić światło na kulturę przemocy i nadużyć w białoruskiej armii.

Najstarszym festiwalowym trofeum jest Złoty Opornik, główna nagroda w konkursie dokumentów polskich. Przewodniczący jury w tej kategorii – reżyser i scenarzysta Paweł Woldan – przyznał, że łatwiej byłoby mu zrobić film, niż wybrać któryś ze startujących w konkursie, gdyż wszystkie zasługiwały na statuetkę. Ostatecznie trafiła ona do reżysera Michała Torza za dokument „Stanisław Helski. Dlatego”. Pokazuje on dramat rolnika, jednego z liderów Solidarności Chłopskiej w latach osiemdziesiątych, którego komunistyczne represje doprowadziły do ruiny finansowej. Helski nie znalazł sprawiedliwości także po upadku komunizmu. W 1994 roku zaatakował kamieniem Wojciecha Jaruzelskiego, który we Wrocławiu podpisywał swoją książkę o stanie wojennym.

Nagrodę główną za reportaż radiowy zdobyło słuchowisko „Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko” Macieja Jastrzębskiego. Autor przedstawia w nim losy pisarza Ferdynanda Goetla, który poświęcił karierę i rodzinę, aby głosić prawdę o zbrodni katyńskiej.

W konkursie wideoklipów najlepszy okazał się teledysk do utworu Wojtka Sokoła „Miłość istnieje zawsze” w reżyserii Tadeusza Śliwy. Inspiracją było zdjęcie ze ślubu powstańców, którzy przeżyli razem 75 lat.

Oprócz nagród głównych w każdej kategorii jury przyznało także wyróżnienia.

Nagrody specjalne

Specjalną Nagrodę Europejskiej Platformy Pamięci i Sumienia oraz Nagrodę Dyrektora Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” za artystyczne przekładanie historii na język filmu otrzymała produkcja „Godspeed, Los Polacos” w reżyserii Adama Nawrota. Jest to opowieść o pięciu studentach, którzy po spływie najgłębszym kanionem świata Colca (Peru) walczą o demokrację w krajach bloku wschodniego.

Nagroda Prezesa TVP oraz Nagroda im. Janusza Krupskiego trafiła do Jacka Papisa za film „Tadeusz Romer – misja niemożliwa”. Opowiada on historię bohatera, skupiając się głównie na okresie II wojny światowej – ukazuje Romera jako ambasadora RP w ZSRS, a potem w Tokio, oraz ministra spraw zagranicznych rządu na uchodźstwie.

Zgodnie z festiwalową tradycją przyznano też nagrody honorowe dla polskich i zagranicznych opozycjonistów walczących o wolność. W piętnastoletniej historii Festiwalu Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności, pośmiertnie i za życia, uhonorowano ponad 1500 osób.

Patronat honorowy nad 15. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym NNW objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Organizatorami festiwalu byli Stowarzyszenie Scena Kultury i Miasto Gdynia.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: festiwalnnw.pl

dodaj komentarz

komentarze


Ostatni lot płk Skarżyńskiego
 
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Terytorials na etacie
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
32 krążki pływaków-żołnierzy
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Kolejne zakupy dla wojska
Zanim wyruszą do Bagdadu
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
PKW Orlik już w Estonii
Narodziny polskich sił morskich
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Polsko-koreańskie rozmowy
Pierwszy polski Homar
Out of the Shadow
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u o planach obrony kraju
Futsal na zakończenie rywalizacji
Saperzy na wschodzie Polski
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Zielony talizman Polaków
Ekspresowa pomoc
Sokół czuwa w Tatrach
Unijna pomoc dla Ukrainy
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
PKW Orlik gotowy na misję
Podchorążowie świętują
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Witkacy – piąty wieszcz?
Polski dzień strzelania w Rumunii
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Fiński debiut w Sojuszu
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
„Pług” idzie na śmierć
Najdłuższa noc
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Uwolnić zakładników
„Sokół” wylądował
Realia, a nie teoria
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Orka po koreańsku
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Abramsy jadą na ukraiński front
Porozumienie Sikorski-Stalin

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO