moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tiger po włosku

Spędzą w powietrzu setki godzin, wykonają dziesiątki misji – polscy piloci z „tygrysiej” 6 Eskadry Lotniczej biorą udział w NATO Tiger Meet, które w tym roku odbywa się we Włoszech. Wraz z nimi szkolą się też specjaliści odpowiedzialni za stan techniczny F-16. Dla przyjaciół z eskadr z krajów Sojuszu Polacy przygotowali coś specjalnego.

NATO Tiger Meet w tym roku odbywa się w bazie włoskich sił powietrznych Gioia Del Colle, a gospodarzem ćwiczeń jest XII Eskadra Włoskich Sił Powietrznych. W manewrach bierze udział 16 lotniczych eskadr, które w swoim logo mają tygrysa. Są tu m.in. lotnicy z Belgii, Czech, Węgier, Niemiec, Francji, Portugalii i Grecji. Po raz pierwszy w historii w NATO Tiger Meet bierze udział, na razie jako obserwator, eskadra z Finlandii. Polskę reprezentuje 6 Eskadra Lotnicza z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Ćwiczenia rozpoczęły się 2 października, więc pierwsze loty zostały już wykonane. – Zgodnie z tradycją codziennie realizujemy dwie misje: poranną COMAO (Composite Air Operations – misje połączone), w której bierze udział nawet 60 samolotów, oraz misje popołudniowe – mini-COMAO, w których uczestniczy około 20 maszyn – wyjaśnia ppłk pil. Łukasz Gradziński, dowódca Grupy Działań Lotniczych 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, do niedawna dowódca krzesińskich „tygrysów”.

REKLAMA

Scenariusz ćwiczeń każdego dnia się rozwija, ale przez cały czas dotyczy jednej sytuacji. – Fikcyjny kraj, którego bronimy, jest atakowany, więc w pierwszych dniach wykonujemy misje obronne, następnie scenariusz zmienia się na kontrofensywny, a my robimy wszystko, by odbić to, co zostało zajęte – opowiada jeden z pilotów. W plan misji wpisane są cele szkoleniowe „tygrysich” eskadr. – Wzięliśmy ze sobą sporo młodych pilotów, dla których to pierwsze takie ćwiczenia. Bardzo mi zależy na tym, żeby oswoili się z międzynarodowym środowiskiem i zobaczyli, co znaczy latanie w tak dużych formacjach. Mamy też pilota, który szkoli się tu, we Włoszech, aby uzyskać status „combat ready”, a inny wykonuje zadania związane z uzyskaniem statusu mission commandera – mówi ppłk Gradziński.

Misje wykonywane w powietrzu to jednak tylko część tego, co się dzieje podczas NATO Tiger Meet. Ważna jest również integracja lotników. – Dbamy o to, by mieć dobre kontakty z natowskimi eskadrami, one są bardzo pomocne podczas ćwiczeń, szkoleń czy nawet działań operacyjnych. Wiele rozmów o szkoleniu, taktyce odbywa się w kuluarach – tłumaczy ppłk pil. Łukasz Gradziński. Gospodarze NATO Tiger Meet organizują dla wszystkich lotników elegancką kolację oraz tzw. international night, kiedy każda z eskadr przygotowuje stoisko promujące swój kraj. – Oprócz kulinarnych przysmaków przygotowaliśmy coś naprawdę specjalnego. Z okazji 50-lecia rozpoczęcia produkcji Fiata 126p w Polsce przetransportowaliśmy do Włoch egzemplarz Malucha. Trudniej o bardziej znany symbol współpracy włosko-polskiej – śmieje się ppłk Gradziński.

Szkolenia „tygrysów” są organizowane od 1960 roku. Początkowo brało w nich udział osiem eskadr, dziś jest ich niemal 40. Polska eskadra (6 Eskadra Lotnicza) po raz pierwszy wzięła udział w NATO Tiger Meet w 2006 roku, ale długo starała się o status członka NATO Tiger Association, pod egidą którego odbywają się ćwiczenia. Do stowarzyszenia, jako pełnoprawny członek, dołączyła w 2014 roku. W 2018 roku 31 Baza Lotnictwa Taktycznego była organizatorem treningów. – Do dziś ćwiczenia w Polsce są wspominane jako najlepsze. Mam nadzieję, że jeszcze to powtórzymy – mówi ppłk Gradziński.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Toona, Remo Guidi, Giovanni Colla

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część druga
 
W Italii, za wolność waszą i naszą
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejne FlyEle dla wojska
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Zachować właściwą kolejność działań
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO on Northern Track
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Zmiany w dodatkach stażowych
Strażacy ruszają do akcji
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Front przy biurku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sandhurst: końcowe odliczanie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Szpej na miarę potrzeb
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Przygotowania czas zacząć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna na detale
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Pod skrzydłami Kormoranów
SOR w Legionowie
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Na straży wschodniej flanki NATO
Kadisz za bohaterów
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gunner, nie runner
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO