moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamiątki po „Nilu” w Muzeum AK

Zdjęcia, listy i wspomnienia związane z gen. Augustem Emilem Fieldorfem „Nilem” trafiły do zbiorów Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Przekazała je mieszkająca w Kanadzie wnuczka generała, a do Polski pamiątki przywiózł prawnuk „Nila”. Generał, dowódca Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej, został zamordowany po wojnie przez komunistyczne władze.

– To wielka chwila dla naszego muzeum, otrzymujemy niezwykły dar – mówił dr Jarosław Szarek, dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, podczas uroczystości przekazania placówce pamiątek po jej patronie gen. Auguście Emilu Fieldorfie „Nilu”. Dodał, że to wyjątkowa kolekcja, w której znajduje się wiele bardzo osobistych rzeczy, w tym korespondencja między generałem a jego żoną Janiną i wiele tomów wspomnień. – Można powiedzieć, że pamiątki po naszym patronie trafiły do jego domu, bo to muzeum jest jego domem. Nie tylko z racji nazwy, lecz także miejsca, ponieważ kilkaset metrów stąd generał przyszedł na świat, tu była jego szkoła i kościół – zwrócił uwagę dyrektor Szarek. Podkreślił też, że pamięć o gen. „Nilu” miała zostać zatarta, ale tak się nie stało, bo idea, za którą walczył, zwyciężyła. – Polska odzyskała niepodległość, a efektem tego jest również to muzeum, które niesie tę pamięć – zaznaczył dr Szarek.

 

REKLAMA

Darowizna licząca kilkadziesiąt przedmiotów pochodzi od wnuczki generała Zofii Zarkadas, która od wielu lat mieszka w Kanadzie. Z uwagi na jej podeszły wiek pamiątki przywieźli do Krakowa jej syn Dimos Zarkadas oraz wnuk Silvan. – Bardzo się cieszę, że mogłem spełnić swój rodzinny obowiązek. Pamiątki po pradziadku muszą być rozprowadzone po świecie, nie mogą leżeć u nas w szafie. Trzeba pokazać wszystkim, szczególnie młodemu pokoleniu, że był ktoś taki, kto był w stanie oddać życie za własny kraj – mówił Dimos Zarkadas.

Prawnuk generała zaznaczył, że dla jego rodziny gen. Fieldorf był zawsze inspiracją i wzorcem. – Trzeba być niezwykłym człowiekiem, żeby tyle przeżyć i zachować godność do końca – mówił podczas spotkania w muzeum. Podkreślał także znaczenie pamięci o przeszłości. – Chcę, żeby pamiątki po moim pradziadku krzyczały, że to, co wydarzyło się w czasie II wojny światowej i po niej, nie może się powtórzyć – dodał Dimos Zarkadas.

Wśród przekazanych pamiątek znalazły się listy, które gen. Fieldorf wymieniał z żoną, w tym kartki pisane z więzienia w Warszawie, gdzie był przetrzymywany przez komunistów od końca 1950 roku, fotografie rodzinne z lat 1919–1951, rozmaite dokumenty wystawione na jego nazwisko, a także bruliony wspomnień napisanych przez żonę generała oraz kaseta z nagraną przez nią opowieścią o mężu. Do zbiorów Muzeum Armii Krajowej trafił też młynek do kawy, którego gen. „Nil” używał.

Teraz artefakty trafią do muzealnego konserwatora zbiorów, a po konserwacji i inwentaryzacji będą dostępne dla wszystkich zwiedzających. To już kolejna darowizna dla muzeum związana z gen. „Nilem”. Cztery lata temu inny członek rodziny gen. Fieldorfa, jego wnuk Emil Ney, mieszkający w Australii, przekazał kolekcję odznaczeń generała.

Gen. August Emil Fieldorf „Nil” jako dziewiętnastolatek wstąpił do Legionów Polskich, walczył też w wojnie polsko-bolszewickiej. We wrześniu 1939 roku dowodził 51 Pułkiem Strzelców Kresowych. Po klęsce kampanii przedostał się do Wielkiej Brytanii, a następnie wrócił do kraju jako emisariusz Naczelnego Wodza. W 1942 roku stanął na czele Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej – Kedywu, który zajmował się m.in. przeprowadzaniem akcji sabotażowo-dywersyjnych. Po upadku powstania warszawskiego „Nila” wyznaczono na zastępcę gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”, dowódcy AK.

Gen. Fieldorf został aresztowany pod koniec 1950 roku przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Był przetrzymywany i przesłuchiwany w warszawskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Pomimo tortur odmówił współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa. Po sfingowanym procesie skazano go na karę śmierci. 24 lutego 1953 roku generał został powieszony, a jego ciało pochowano w nieznanym miejscu. W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył gen. Fieldorfa pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum AK w Krakowie

dodaj komentarz

komentarze


Zawsze gotowi do pomocy
 
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Cień atomowej zagłady
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
NATO on Northern Track
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Abramsy w pętli
Wszystkie misje AWACS-a
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Pływacy i maratończycy na medal
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Krwawa noc pośród puszczy
Śladami ojca
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Ryś” z laserem
Układ nerwowy Mieczników
Po śladach polskich bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wioślarze i triatlonistka na podium
Bohater odtrącony
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Pierwsza Drużyna” na start
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Na straży nieba
„Grand Quadriga ‘24”
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO