moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wzruszająca historia Buzdygana

Ten dzień na długo pozostanie w pamięci ppłk. Krzysztofa Baliny z Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Jak się okazało, Buzdygan, który kilka tygodni temu przekazał na cel charytatywny, wrócił w jego ręce. – Jego miejsce jest u nas, przy jego prawowitym właścicielu – mówią współpracownicy oficera, którzy połączyli siły, aby wygrać licytację i zdobyć nagrodę.


Ppłk Krzysztof Balina (z lewej) otrzymał Buzdygana na uroczystej gali, nagrodę wręcza ówczesny dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego Maciej Podczaski

– Niewiarygodne. No co za ludzie – mówi, nie kryjąc zaskoczenia, ppłk Krzysztof Balina, komendant Ośrodka Szkolenia Lądowego Wojsk Specjalnych. Oficer, który w 2022 roku został uhonorowany Buzdyganem, nagrodą przyznawaną przez redakcję miesięcznika „Polska Zbrojna”, postanowił przeznaczyć go na cel charytatywny. Licytację, która odbywała się na facebookowym profilu fundacji „Wspieram cicho i skutecznie”, wygrał anonimowy darczyńca. We wtorek odbyła się uroczystość, podczas której miało nastąpić przekazanie nagrody. Miało, bowiem współpracownicy oficera zadbali o to, aby nagroda pozostała w jego rękach. We własnym gronie zorganizowali zbiórkę, która pozwoliła im wygrać aukcję.

– Myśl o tym, że powinniśmy wylicytować tę nagrodę, pojawiła się w mojej głowie już wtedy, kiedy komendant poinformował nas o tym, że chce ją przekazać na cel charytatywny. Po prostu uważam, że jej miejsce jest właśnie u nas w ośrodku, przy prawowitym właścicielu – mówi Aleksandra, pracowniczka Ośrodka Szkolenia Lądowego, która zainicjowała całą akcję. Jak mówi, do udziału w niej nie trzeba było nikogo namawiać. Jak się jednak okazało, zebranie odpowiedniej kwoty nie było wcale takie proste, bo dwie godziny po rozpoczęciu aukcji najwyższa oferowana kwota za nagrodę wynosiła już osiem tysięcy złotych. Aby przebić tę ofertę, siły połączyli żołnierze zawodowi, którzy służą w ośrodku, jego pracownicy, kursanci Jaty, a nawet dobrowolsi. Wspólnymi siłami uzbierali 10 tys. zł. – Nasz ośrodek nie jest duży, ale wszyscy chętnie przyłączyli się do tej inicjatywy. I tak oto Buzdygan wrócił na swoje miejsce – mówi z uśmiechem pracowniczka wojska.

REKLAMA

Ppłk Balina, który do ostatniej chwili nie wiedział, kim jest darczyńca, nie krył zaskoczenia. – Wiedziałem, że będę musiał powiedzieć parę słów podczas uroczystości, ale żadne nie oddałyby tego, co naprawdę czułem – mówi w rozmowie z „Polską Zbrojną”. Podkreśla także, że tę nagrodę otrzymał właśnie dzięki osobom, „z którymi ma przyjemność pracować”, a teraz dzięki nim znów trafiła ona w jego ręce. – Ta sytuacja pokazuje, jak wspaniali ludzie zasilają szeregi Ośrodka Szkolenia Lądowego. Teraz to jest Buzdygan nas wszystkich. Zostanie tu na zawsze, aby wszyscy wiedzieli, jak niesamowity zespół tu kiedyś pracował – mówi z dumą.

Akcja związana z licytacją „Buzdygana” ma jednak ogromne znaczenie nie tylko dla oficera. Cała kwota, którą udało się zgromadzić podczas licytacji nagrody, czyli 10 tys. zł, zasiliła bowiem konto fundacji „Wspieram cicho i skutecznie”, która działa na rzecz żołnierzy wojsk specjalnych i ich bliskich. – Wydatków mamy dużo, miesięcznie na leczenie i rehabilitację naszych podopiecznych przekazujemy od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, więc ta wpłata to dla nas duży zastrzyk gotówki, który pozwoli nam nadal pomagać – mówi Beata Tumidalska, prezes fundacji. – Ppłk Balina przekazał osobistą nagrodę, aby pomóc innym, a ta do niego wróciła. To najlepszy dowód na to, że warto pomagać, bo dobro zawsze wraca – zaznacza.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz, Daniel Dmitriew

dodaj komentarz

komentarze


WAT-owskie eksperymenty na ISS
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wszystkie misje AWACS-a
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Broń Hitlera w rękach AK
WAM wraca po latach
Nowe zadania szefa SKW
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Nie szpital, a instytut
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Piedimonte – samobójcza misja
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Grand Quadriga ‘24”
Cień atomowej zagłady
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ratownicy na medal
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Centrum Szkolenia WOT świętuje
„Ryś” z laserem
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Podróż po AWACS-ie
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Po śladach polskich bohaterów
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Honor weteranom misji!
Dodatkowe siły do ochrony granicy
By Polska była bezpieczna
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Przysięga w Limanowej
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO