moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Koniec misji niemieckich przeciwlotników

To wsparcie było odpowiedzią na wydarzenia z 15 listopada. Wtedy na terytorium Polski eksplodowała rakieta, która nadleciała z ogarniętej wojną Ukrainy. Trzy niemieckie baterie Patriot rozlokowano na Lubelszczyźnie w połowie stycznia w ramach NATO eVA (enhanced Vigilance Activities). Po niespełna roku zakończyły swoją misję.

Jednostki ogniowe Patriot wchodzące w skład Luftwaffe zaczęły pełnić służbę na Zamojszczyźnie w styczniu 2023 roku. Ich zadaniem było wzmocnienie ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej wschodniej granicy NATO. Była to odpowiedź na wydarzenia, które rozegrały się w powiecie hrubieszowskim 15 listopada 2022 roku. Wtedy to w Przewodowie eksplodowała rakieta S-300. Zginęły dwie osoby. Równo rok po tych wydarzeniach misja naziemnej obrony przeciwlotniczej Bundeswehry została oficjalnie zakończona.

Pożegnalny apel odbył się na terenie 18 Pułku Przeciwlotniczego w Zamościu. – Przygotowania do tej misji rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku. Mieliśmy mało czasu, bo przegrupowanie nastąpiło w ciągu kilku tygodni. Dziś jednak możemy ocenić, że realizacja tej misji przebiegła pomyślnie – powiedział płk Jan-Henrik Suchordt, dowódca niemieckiej grupy zadaniowej ds. obrony przeciwrakietowej.

REKLAMA

Początkowo Niemcy mieli pełnić misję przez sześć miesięcy. Ostatecznie została ona przedłużona do końca roku. – Ta misja była i jest bardzo mocnym sygnałem solidarności w czasie wojny w Ukrainie i wywołanego nią kryzysu w bezpośrednim sąsiedztwie terytorium NATO – zaznaczył gen. Bernd Schütt z grupy zadaniowej ds. obrony powietrznej i przeciwrakietowej Bundeswehry. Oficer podkreślił, że misja stanowiła bardzo wyraźny sygnał dla rosyjskiego agresora, że NATO chce i jest w stanie chronić całe swoje terytorium. – Była też dobrą okazją do poprawy dwustronnej współpracy między naszymi siłami zbrojnymi, a także do wspierania interoperacyjności – zaznaczył gen. Schütt.

O roli tego kontyngentu mówił również dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. – Niemiecki system Patriot był kluczowym ogniwem zintegrowanej obrony powietrznej NATO właśnie tutaj, w okolicach Zamościa – powiedział gen. dyw. Maciej Klisz. – Dziękuję za tę misję nie tylko osobiście, ale także w imieniu całego Dowództwa Operacyjnego i sił zbrojnych. Do zobaczenia wkrótce! – zwrócił się do niemieckich żołnierzy gen. Klisz. Do tych słów odniósł się gen. Bernd Schütt. – Jesteśmy państwem członkowskim, mamy więc świadomość, że NATO, biorąc pod uwagę kryzys i wojnę toczącą się w Ukrainie, opracowuje plany obronne. Jako część tych sił jesteśmy gotowi wypełnić nasze zobowiązania i jeśli będzie taka potrzeba, jasne jest, że wrócimy – zapewnił niemiecki oficer.

Na Zamojszczyźnie rozmieszczone zostały trzy baterie. W sumie to 300 żołnierzy Bundeswehry, którzy – jak podkreślił w liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent Zamościa – zostali bardzo pozytywnie przyjęci przez mieszkańców miasta i regionu. – Byliście widoczni w naszym mieście, chętnie korzystaliście z oferty kulturalnej i sportowej, jaką przygotowaliśmy dla mieszkańców i turystów. Mam nadzieję, że wywieziecie z Zamościa same pozytywne wspomnienia – napisał Andrzej Wnuk.

Operacja wycofywania niemieckiego kontyngentu z Polski potrwa do 20 grudnia. – Żołnierze jednostki Patriot w ostatnich dwóch latach wykazali się wytrwałym, pełnym poświęcenia zaangażowaniem – nie tylko w Polsce, Słowacji i na Litwie, lecz także podczas szkolenia ukraińskich żołnierzy w Niemczech. Zakończenie misji w Polsce umożliwi tak potrzebną regenerację sił personelowi oraz konserwację sprzętu. Jest to niezbędne, aby w kolejnych latach żołnierze mogli sumiennie i wytrwale wypełniać nasze zobowiązania w ramach Sojuszu – podkreślił minister obrony Niemiec Boris Pistorius, ogłaszając kilka dni temu, że misja Bundeswehry w Polsce dobiegła końca.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Którą drogą do armii?
 
Rusza kwalifikacja wojskowa
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Offset dla „Wisły”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szef MON-u w Brukseli
Air Show ’25 – do zobaczenia
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowoczesna łączność dla armii
Lista trupich główek
Śnieg może być groźną bronią
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Roszady personalne w PGZ-ecie
Wojna o porządek świata
Cud w Trewirze
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Dobrowolsi – czas start!
Tajna misja polskiej agentki
Rakietowy szach
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Skromny początek wielkiej wojny
Lekcje z frontu
Mocny sygnał od NATO
Liban uznany za strefę działań wojennych
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Avenger” na Monte Cassino
Zielone światło dla Barbary
Invictus w zimowym stylu
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zimowy sprawdzian podchorążych
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Bruksela przed szczytem
Wojenny bohater na szubienicy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Abramsy pod dobrą opieką
Eurofightery znowu w Polsce
Pierwszy skok
Zamiana po włosku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowy szef CWCR

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO