moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nie ma nowoczesnej armii bez nowoczesnej optoelektroniki

Polska branża fotoniczna należy do światowej czołówki, ale musi mieć odpowiednie finansowanie na rozbudowę mocy produkcyjnych – mówili uczestnicy VIII Konferencji Optoelektronicznej. Podczas spotkania rozmawiano także o sztucznej inteligencji oraz o nowej generacji systemach naprowadzających do pocisków przeciwpancernych i przeciwlotniczych.

Znaczenie optoelektroniki w sprzęcie wojskowym, a więc na polu walki, jest wręcz fundamentalne. Trudno mówić o nowoczesnej armii bez zaawansowanych rozwiązań optoelektronicznych – mówił Witold Słowik, prezes PCO S.A., podczas panelu dyskusyjnego otwierającego VIII Konferencję Optoelektroniczną. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Optoelektronika – kluczowy czynnik przewagi na współczesnym polu walki”. W dwudniowym spotkaniu poświęconym wyzwaniom szeroko rozumianej branży fotonicznej wzięło udział nie tylko kilkuset polskich i zagranicznych przedstawicieli przemysłu i świata nauki, uczestniczyli w niej także wojskowi i reprezentanci służb mundurowych.

 

REKLAMA

Potencjał polskiej fotoniki

Witold Słowik, prezes PCO, spółki, która była współorganizatorem wydarzenia, podkreślił, że konferencja ma być przede wszystkim miejscem „wymiany myśli oraz dyskusji o potencjale fotoniki w Polsce, aby oferowane przez nią produkty jak najlepiej spełniały oczekiwania użytkowników”.

O tym, że polskie produkty z zakresu optoelektroniki śmiało mogą konkurować z ofertą firm zagranicznych, mówił Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej (której częścią jest PCO S.A.). Jako przykład podał pociski Piorun. – To jedno z najlepszych rozwiązań na rynku, a będzie jeszcze lepsze, gdyż chcemy je rozwijać i udoskonalać – zapewnił prezes Chwałek. Przypomniał, że Pioruny zdały najtrudniejszy test, czyli sprawdzian bojowy w Ukrainie, gdzie „zaskoczyły swoimi możliwościami”. – Mamy potwierdzenia zestrzelenia nawet rakiet manewrujących w końcowej fazie lotu – ujawnił. Szef PGZ poinformował, że wkrótce Mesko, które produkuje Pioruny, podpisze kontrakt na dostawę pocisków z kolejnym klientem spoza Europy.

Efekty modernizacji

Podczas konferencji odbyły się trzy panele dyskusyjne oraz trzy panele prezentacyjne, na których zamiast debaty były referaty i wystąpienia. W ramach paneli prezentacyjnych omówiono wyzwania technologiczne, z jakimi obecnie i w przyszłości będzie się mierzyć optoelektronika. Przedstawiono także nowe technologie, które pojawiły się w ostatnich latach. Sporo uwagi poświęcono m.in. sztucznej inteligencji oraz nowej generacji (bazujących na optyce i elektronice) systemów naprowadzających (tzw. seekerów) do pocisków przeciwpancernych oraz przeciwlotniczych.

Przedstawiciele przemysłu, naukowcy i wojskowi ocenili również sytuację branży fotonicznej w Polsce. – Dzięki programom modernizacyjnym nasza branża ma zapewnione finansowanie na skalę niespotykaną od dziesięcioleci – przypomniał dr inż. Przemysław Kowalczuk, prezes spółek PIT-Radwar i Mesko. Przekonywał, że dzięki temu można nie tylko myśleć o rozwoju obecnych produktów, lecz także pracować nad nowymi. – Największym wyzwaniem jest bez wątpienia znaczące zwiększenie mocy produkcyjnych, na co potrzebne są spore środki – mówił prezes Kowalczuk.

Zdaniem uczestników konferencji skala potrzebnych inwestycji jest jednak tak duża, że konieczna będzie dalsza pomoc państwa. – W tym roku mamy sprzedaż większą o 60–70 procent niż dwa lata temu. Ale mimo naszej bardzo dobrej sytuacji finansowej nie jesteśmy w stanie sami podołać planowanym inwestycjom – przekonywał Witold Słowik, prezes PCO.

Tegoroczną konferencję zorganizowało PCO S.A., wspierane przez Wojskową Akademię Techniczną, Politechnikę Warszawską oraz Związek Pracodawców Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Minister Obrony Narodowej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Tomek / 12BZ, PCO

dodaj komentarz

komentarze


Nowoczesna łączność dla armii
 
Zielone światło dla Barbary
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Roszady personalne w PGZ-ecie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Invictus w zimowym stylu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Którą drogą do armii?
Rakietowy szach
Air Show ’25 – do zobaczenia
Mocny sygnał od NATO
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Śnieg może być groźną bronią
Szef MON-u w Brukseli
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Cud w Trewirze
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Avenger” na Monte Cassino
Lekcje z frontu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lista trupich główek
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Skromny początek wielkiej wojny
Dobrowolsi – czas start!
Zimowy sprawdzian podchorążych
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wojna o porządek świata
Abramsy pod dobrą opieką
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Tajna misja polskiej agentki
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Offset dla „Wisły”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Eurofightery znowu w Polsce
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Wojenny bohater na szubienicy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zamiana po włosku
Nowy szef CWCR
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Bruksela przed szczytem
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zachód przeciwko „korsarzom”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pierwszy skok

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO