moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie

Prezydent Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na prezesa Rady Ministrów oraz wręczył nominacje członkom rządu. Na czele Ministerstwa Obrony Narodowej stoi dotychczasowy szef resortu Mariusz Błaszczak. Ceremonia zaprzysiężenia składu Rady Ministrów odbyła się w poniedziałek po południu w Pałacu Prezydenckim.

W Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego prezydent Andrzej Duda dokonał zaprzysiężenia premiera Mateusza Morawieckiego i członków Rady Ministrów. Nowy rząd jest w założeniu rządem eksperckim, a ponad połowę stanowią w nim kobiety.

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera powołał w skład Rady Ministrów Mariusza Błaszczaka na urząd ministra obrony narodowej. Oznacza to, że praca dotychczasowego szefa tego resortu będzie kontynuowana. Mariusz Błaszczak na czele MON-u stoi od stycznia 2018 roku. „Obejmując urząd ministra obrony narodowej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej, a dobro ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg” – mówił składając przysięgę minister Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Po zaprzysiężeniu wszystkich członków Rady Ministrów głos zabrał prezydent Andrzej Duda. – Dopełniamy politycznego, historycznego i konstytucyjnego zwyczaju, powołując po wyborach parlamentarnych rząd Rzeczypospolitej Polskiej, formowany przez kandydata przedstawionego przez obóz polityczny, który te wybory wygrał – powiedział. – Patrzę na premiera i obecnych tu ministrów z radością. W większości znam państwa jako ekspertów, ludzi, którzy do tej pory w drugiej linii pracowali merytorycznie, wykonując powierzone im zadania. Dziś podejmujecie dodatkowo obok zakresu merytorycznego niezwykle odpowiedzialne polityczne funkcje prowadzenia polskich spraw – dodał Andrzej Duda. Prezydent przyznał, że cieszy go ogromna reprezentacja pań w składzie gabinetu. – Ważne dla mnie jest także to, że to bardzo młody gabinet. To dobrze, bo przed nami czas wielkich wyzwań. Powinny one być podjęte przez ludzi energicznych, dynamicznych, którzy młodymi oczyma patrzą na otaczającą nas rzeczywistość, a jednocześnie nie boją się podejmować wyzwań – mówił Duda.

W skład nowego rządu weszli: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej), Marcin Warchoł (minister sprawiedliwości), Anna Łukaszewska-Trzeciakowska (minister klimatu i środowiska), Krzysztof Szczucki (minister edukacji i nauki), Danuta Dmowska-Andrzejuk (minister sportu i turystyki), Marzena Małek (minister aktywów państwowych), Ewa Krajewska (minister zdrowia), Marlena Maląg (minister rozwoju i technologii), Dorota Bojemska (minister rodziny i polityki społecznej), Szymon Szynkowski vel Sęk (minister spraw zagranicznych), Paweł Szefernaker (minister spraw wewnętrznych i administracji), Andrzej Kosztowniak (minister finansów), Małgorzata Jarosińska-Jedynak (minister funduszy i polityki regionalnej), Alvin Gajadhur (minister infrastruktury ), Dominika Chorosińska (minister kultury i dziedzictwa narodowego), Anna Gembicka (minister rolnictwa i rozwoju wsi) oraz szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Izabela Antos i członek Rady Ministrów minister Jacek Ozdoba.

Premier Mateusz Morawiecki ma teraz dwa tygodnie na zbudowanie większości w Sejmie. Za 14 dni wystąpi ze swoim exposé i poprosi o votum zaufania dla stworzonego przez siebie rządu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Przemysław Keler / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


„Avenger” na Monte Cassino
 
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zamiana po włosku
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lekcje z frontu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lista trupich główek
Liban uznany za strefę działań wojennych
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zimowy sprawdzian podchorążych
Śnieg może być groźną bronią
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Skromny początek wielkiej wojny
Cud w Trewirze
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Dobrowolsi – czas start!
Którą drogą do armii?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Rusza kwalifikacja wojskowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wojenny bohater na szubienicy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Bruksela przed szczytem
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rakietowy szach
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szef MON-u w Brukseli
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Offset dla „Wisły”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zielone światło dla Barbary
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Abramsy pod dobrą opieką
Mocny sygnał od NATO
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Invictus w zimowym stylu
Roszady personalne w PGZ-ecie
Wojna o porządek świata
Nowoczesna łączność dla armii
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Eurofightery znowu w Polsce
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pierwszy skok
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowy szef CWCR
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Tajna misja polskiej agentki
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO