moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Spoczęli w ojczyźnie

Gen. Stanisław Kopański, dowódca 3 Dywizji Strzelców Karpackich i obrońca Tobruku, oraz ppłk Stefan Eichler, działacz polskiej emigracji, zostali pochowani na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Prochy obu wybitnych polskich oficerów sprowadzono z Londynu. Wraz z wojskowymi pochowano ich małżonki.

Uroczystości pogrzebowe gen. dyw. Stanisława Kopańskiego i ppłk. Stefana Eichlera oraz ich małżononek Jadwigi Kopańskiej i Felicji Eichler rozpoczęła msza w Katedrze Polowej Wojska Polowej w Warszawie. Prochy oficerów zostały sprowadzone do kraju z Wielkiej Brytanii. „Witamy naszych bohaterów, wybitnych oficerów Wojska Polskiego, którzy po długiej tułaczce na obczyźnie spoczną odtąd w polskiej ziemi” – napisał w liście do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda.

 

REKLAMA

Służyli Rzeczpospolitej

Prezydent podkreślił, że obaj oficerowie są wzorami patriotyzmu i honoru polskiego munduru. „Z oddaniem służyli Rzeczypospolitej, mężnie walczyli w obronie niepodległości Polski, a potem w alianckich szeregach na frontach II wojny światowej niezłomnie kierowali się dewizą za wolność naszą i waszą” – zaznaczył zwierzchnik sił zbrojnych.

Andrzej Duda dodał, że gen. Kopański był wytrawnym żołnierzem i znakomitym dowódcą, który potrafił dotrzeć do umysłów i serc swoich podkomendnych. Przypomniał też, że generał m.in. stał na czele Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i brał udział w obronie Tobruku, piastował także stanowisko szefa Sztabu Naczelnego Wodza. „Również biografia ppłk. Eichlera jest przykładem ofiarnej i chlubnej służby” – napisał prezydent. Podkreślił, że oficer był żołnierzem Legionów Polskich, wojska polskiego, armii gen. Władysława Andersa, a po wojnie pełnił wysokie funkcje w polskich władzach na uchodźstwie. Obaj żołnierze pozostali na emigracji w Wielkiej Brytanii i tam zmarli. „Dzisiaj tułacze losy obu naszych bohaterów dobiegają kresu. Dziś wracają do ojczyzny, a my składamy hołd ich pamięci” – zakończył Andrzej Duda.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki w swoim liście przyznał, że nie sposób wymienić zasług bohaterów, którzy do końca życia byli zaangażowani w sprawy ojczyzny. „Jesteśmy wdzięczni za ich niezłomność, hart ducha i świadectwo głębokiej miłości do Polski” – napisał prezes Rady Ministrów.

– Dziś polska ziemia przytuli obu bohaterów tak mocno, jak mocno oni ją kochali, wierzyli w nią i służyli jej każdego dnia – mówił w Katedrze Polowej Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Dodał, że oficerowie dobrze zasłużyli się Rzeczpospolitej i nie byłoby naszej wolności i niepodległości, gdyby nie ich wiara i determinacja. – Chcemy wierzyć głęboko, że dzieło ich życia, niepodległa Polska, będzie trwało wiecznie – dodał Kasprzyk. Po mszy prochy żołnierzy oraz ich małżonek pochowano z wojskowymi honorami na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Trzy dni temu bohaterów pożegnano w Londynie w polskim kościele św. Andrzeja Boboli. W uroczystości uczestniczyli Piotr Wilczek, ambasador RP w Wielkiej Brytanii, delegacja rządowa, członkowie rodzin oraz przedstawiciele Polonii. – Cieszymy się, że oficerowie będą spoczywać z towarzyszami broni w stolicy wolnej i demokratycznej Polski – mówił w czasie uroczystości minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą w Londynie.

Pogrzeb gen. Kopańskiego i ppłk. Eichlera w Polsce zorganizowała Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwem Obrony oraz ambasadą RP w Londynie. Fundacja zainicjowała i współorganizowała także w ubiegłym roku sprowadzenie do kraju i pogrzeb trzech polskich prezydentów na uchodźctwie.

Obrońca Tobruku

Stanisław Kopański jako 20-latek został powołany do rosyjskiej armii, gdzie ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii. W 1917 roku wstąpił do I Korpusu Polskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, a rok później zaciągnął się do polskiego wojska. Walczył z Ukraińcami o Lwów, w szturmie na Wilno stracił oko, stąd jego przydomek „Jednooki”.

W okresie międzywojennym Kopański uzyskał dyplom inżyniera na Politechnice Warszawskiej, ukończył kurs dowódców dywizjonów w Szkole Artylerii w Toruniu, studiował też w Wyższej Szkole Wojennej w Paryżu. – Był jak większość dyplomowanych przedwojennych oficerów bardzo zdolny, wykształcony i obyty w każdej dziedzinie. Natomiast ukończenie studiów wojskowych we Francji, czyniło z niego oficera z wielką przyszłością – podkreśla dr hab. Jerzy Kirszak z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu w materiałach Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.


Premier RP i Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski podczas rozmowy z żołnierzami. Widoczni także m.in. dowódca 3 Dywizji Strzelców Karpackich gen. Stanisław Kopański (na prawo za gen. Sikorskim) i gen. Tadeusz Klimecki (na prawo od gen. Sikorskiego). Fot. NAC

W 1935 roku gen. Kopański został zastępcą dowódcy Dowództwa Broni Pancernych w Ministerstwie Spraw Wojskowych, a w 1939 roku służył jako szef Oddziału III Operacyjnego w sztabie Naczelnego Wodza. Po wkroczeniu Rosjan do Polski 17 września ewakuował się do Francji. Wiosną 1940 roku stanął na czele Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w Syrii, z którą rok później brał udział w obronie Tobruku, a później w walkach pościgowych o Gazalę i Bardię. We wrześniu 1942 roku objął dowództwo 3 Dywizji Strzelców Karpackich, której główną siłę stanowili żołnierze SBSK.

Po śmierci gen. Władysława Sikorskiego w katastrofie gibraltarskiej 4 lipca 1943 roku gen. Kopański został mianowany szefem sztabu Naczelnego Wodza. Po zakończeniu wojny stanął na czele Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia, który przygotowywał polskich żołnierzy do życia w cywilu.

– Z racji służby pod dowództwem brytyjskim Kopański oraz inni oficerowie zostali pozbawieni polskiego obywatelstwa przez władze komunistyczne – podaje dr Kirszak. Kopański pozostał w Anglii. Zmarł w Londynie w 1976 roku i został pochowany na tamtejszym cmentarzu Northwood. Był odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari kl. IV i V i dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

Działacz emigracyjny

Stefan Eichler od młodości angażował się w walkę o niepodległość Polski i był związany ze Związkiem Strzeleckim. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do 4 Pułku Piechoty Legionów Polskich, a w listopadzie 1918 roku do polskiego wojska. Brał też udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

W międzywojennej Polsce związał się z kawalerią. Ukończył m.in. Szkołę Jazdy w Warszawie i został zastępcą dowódcy szkoły I Brygady Jazdy w Toruniu. Następnie był instruktorem w Centralnej Szkole Kawalerii w Grudziądzu. Po studiach w Wyższej Szkole Wojennej stanął na czele sztabu Brygady Kawalerii „Suwałki”. W 1934 roku opuścił wojsko i rozpoczął pracę w administracji cywilnej jako starosta.

Po wybuchu II wojny ppłk Eichler ewakuował się na Litwę. Tam dostał się do sowieckiej niewoli. Na mocy układu Sikorski–Majski został zwolniony i wstąpił do Armii Polskiej na Wschodzie. Służył jako zastępca szefa sztabu 5 i 10 Dywizji Piechoty. Po ewakuacji do Iranu był szefem Bazy Ewakuacyjnej w Teheranie. Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii i zaangażował się w działalność władz na uchodźstwie. Był m.in. członkiem emigracyjnego rządu i Komisji Głównej Skarbu Narodowego. Zmarł w 1980 roku i został pochowany na cmentarzu Morden w Londynie.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz, NAC

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
They Will Check The Training Results in Combat
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wojna w świętym mieście, epilog
Nowe zadania szefa SKW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Pokazali bojowego ducha
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Piedimonte – samobójcza misja
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Cień atomowej zagłady
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WAM wraca po latach
Po śladach polskich bohaterów
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Przysięga w Limanowej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Mobilne dowodzenie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Serwis K9 w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
Honor weteranom misji!
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Podróż po AWACS-ie
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By Polska była bezpieczna
Polki pobiegły po srebro!
Ratownicy na medal
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Flota Bayraktarów w komplecie
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ostatnia droga Pileckiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO