moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zimowy test dobrowolsów

Uczyli się podstaw taktyki i terenoznawstwa, zasad udzielania pierwszej pomocy na polu walki i przeszli szkolenie ogniowe. Poznali także wojskowe regulaminy i musztrę oraz zdobyli elementarną wiedzę z zakresu łączności. Blisko 80 żołnierzy DZSW, którzy przez ostatni miesiąc szkolili się w 6 Batalionie Dowodzenia w Krakowie, zdało egzamin i niebawem złoży przysięgę wojskową.

Szeregowy elew Dawid Jurecki o służbie w wojsku pomyślał zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę, ale dopiero niedawno postanowił wcielić swój plan w życie. – Do wojska sprowadziła mnie myśl o bezpieczeństwie nie tyle moim, ile moich bliskich, bo mam liczną rodzinę. Rzuciłem dotychczasową pracę i złożyłem wniosek o powołanie do służby wojskowej – opowiada. Pochodzi z okolic Oświęcimia, a przez ostatnich 12 lat pracował w kopalni. – Dotąd byłem górnikiem. Moja dotychczasowa praca przygotowała mnie do działania w trudnych warunkach i pracy w grupie. Lubię też pomagać innym. Te same cechy, mam nadzieję, wykorzystam w armii – mówi szeregowy. Jest jednym z 77 ochotników, którzy w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przeszli szkolenie podstawowe. Podstaw wojskowości uczył się w 6 Batalionie Dowodzenia 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Aplikując do służby, nie miałem żadnych oczekiwań, nie wybierałem też jednostki wojskowej, w której chcę służyć. Początkowo dostałem przydział do jednostki w Kłodzku, ale finalnie trafiłem do Krakowa. Bardzo się ucieszyłem, że to jednostka powietrznodesantowa. Kto wie, może jako górnik będę się w przyszłości szkolił w skokach spadochronowych? – dodaje z uśmiechem.

 

REKLAMA

Ósmy i ostatni w tym roku turnus szkolenia podstawowego dla ochotników dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zaczął się 13 listopada, a skończy 9 grudnia przysięgą wojskową. – Cztery tygodnie temu bramy naszej jednostki przekroczyło 93 ochotników. Nie wszyscy jednak wytrwali w swoim postanowieniu. Kilka osób zrezygnowało z przyczyn zdrowotnych, innym trudno było zaakceptować wojskową dyscyplinę, a jeszcze inni stwierdzili, że nie pogodzą życia zawodowego z przeszkoleniem wojskowym. Finalnie do końca szkolenia dotrwało 77 elewów – mówi por. Artur Potocki, dowódca kompanii szkolnej z 6 Batalionu Dowodzenia.

Na szkolenie podstawowe w desancie zdecydowali się kierowcy, pracownicy sektora budowlanego, księgowi, przedsiębiorcy, a także informatycy. – Mamy bardzo zróżnicowaną grupę. Najmłodszy uczestnik szkolenia ma 19 lat, najstarszy 50. Są osoby z wykształceniem podstawowym, średnim i wyższym – opisują instruktorzy. Dodają, że większość z ochotników do służby zgłosiła się po to, by się sprawdzić i zdobyć nowe umiejętności. Była też spora grupa, która od początku deklarowała, że dzięki DZSW chce się dostać do zawodowej służby wojskowej. 


Film: Magdalena Kowalska-Sendek, Damian Wesołowski/ ZbrojnaTV

– Zaraz po wcieleniu zapoznaliśmy elewów z zasadami panującymi w wojsku, przeszliśmy płynnie do szkolenia z regulaminów, tego, jak mają się zachowywać, jak maszerować. Ochotnicy poznali podstawy z zakresu szkolenia strzeleckiego, uczyliśmy ich, jak przyjmować postawy strzeleckie i jak pracować na języku spustowym – wylicza por. Potocki. Dobrowolsi przeszli też szkolenia z zakresu obrony przeciwlotniczej i obrony przed bronią masowego rażenia. – Już jako dziecko interesowałam się służbami mundurowymi. W tym roku skończyłam liceum, postanowiłam więc spróbować. Chciałam się sprawdzić, nauczyć nowych rzeczy, posmakować wojskowej dyscypliny – mówi szer. elew Paulina Sokulska. – I przyznam, że początkowo szkolenie mnie przeraziło… Trudno mi się było przestawić z komfortowego życia w cywilu na wojskowy rygor. Mimo to nie żałuję podjętej decyzji. Dużo się tu nauczyłam – przyznaje dziewiętnastolatka.

Instruktorzy rozumieją, że szkolenie podstawowe może być dla cywilów wyzwaniem. – Dla niektórych to na początku szok. Każdego dnia zajęcia były od godziny 8 do 18. Chcieliśmy ich nauczyć jak najwięcej, więc czas mieli wypełniony w stu procentach – wyjaśnia jeden z instruktorów.

Pod koniec szkolenia podstawowego każdy z elewów musiał zdać egzamin. Ten składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. – Testujemy ich z wszystkich umiejętności, które powinni byli nabyć w trakcie szkolenia – mówi dowódca kompanii szkolnej. Sprawdzian zorganizowano w formie pętli taktycznej. Dobrowolsi oceniani byli m.in. z rzutu granatem ćwiczebnym na odległość, pokonywania terenu różnymi sposobami (czołganie, skoki) i obsługi wojskowej radiostacji. Ochotnicy z DZSW zakładali także maskę przeciwgazową na czas, musieli udowodnić, że potrafią posługiwać się mapą i busolą oraz że wiedzą, jak poprawnie założyć opaskę uciskową, by zatamować krwotok.

– Egzamin zdali wszyscy. Teraz czeka ich ważna chwila, czyli przysięga wojskowa. Bardzo nas cieszy, że połowa elewów zdecydowała się na szkolenie specjalistyczne. Kilku z nich przejdzie je w 6 Batalionie Dowodzenia – mówi por. Potocki.

Żołnierze DZSW, którzy marzą o zawodowej służbie w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej, będą musieli jeszcze uzyskać pozytywne orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej o braku przeciwskazań do służby w wojskach powietrznodesantowych i posiadać zdolność do wykonywania skoków spadochronowych.

MKS

autor zdjęć: arch. 6 Brygady Powietrznodesantowej

dodaj komentarz

komentarze


Ostrożnie! Czołgi na drodze
 
Wielki test w West Point coraz bliżej
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lotnictwo i kobiety
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Kleszcze dla wojska
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Priorytety dla armii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Abramsy pod dobrą opieką
Nowoczesna łączność dla armii
Którą drogą do armii?
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Będzie za co kupić koreańską broń
Ferie w mundurze
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Zamiana po włosku
Tajna misja polskiej agentki
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Mocny sygnał od NATO
Dobrowolsi – czas start!
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Leopardy jadą na poligon
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
W Jachrance o skokach spadochronowych
Polska przystań brytyjskich jeńców
Air Show ’25 – do zobaczenia
Telefon zaufania dla żołnierzy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Offset dla „Wisły”
Wojenny bohater na szubienicy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Podwójny Półmaraton Komandosa
Rusza morski „Dragon”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Przerwany lot „Orlika”
Lista trupich główek
Palmiry – miejsce kaźni
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Pamiętamy o Niezłomnych
Nowy szef CWCR
Sztandar dla Dowództwa WOT
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Eurofightery znowu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO