moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO przećwiczy operację obronną

Aż 90 tysięcy żołnierzy z wszystkich państw członkowskich NATO oraz Szwecji, setki wozów bojowych, 80 samolotów i śmigłowców, 50 okrętów – Sojusz Północnoatlantycki rozpoczyna dziś ćwiczenia „Steadfast Defender ’24”. To największe tego typu przedsięwzięcie od zakończenia zimnej wojny. Na polskie poligony żołnierze wyjadą pod koniec lutego w ramach ćwiczeń „Dragon '24”.

– NATO zaprezentuje swoją zdolność do wzmocnienia obszaru euroatlantyckiego, przerzucając przez ocean siły z Ameryki Północnej – mówił kilka dni temu gen. Christopher Cavoli, głównodowodzący sił zbrojnych Sojuszu w Europie. – Będzie to demonstracja naszej jedności, siły i determinacji, by chronić siebie nawzajem – tłumaczył. Rozpoczynający się w poniedziałek „Steadfast Defender ’24” to ćwiczenia wyjątkowe, choćby ze względu na swoją skalę. W manewrach, które potrwają do maja, weźmie udział aż 90 tysięcy żołnierzy z 32 państw. Na poligony wyjadą setki czołgów, transporterów opancerzonych, wyrzutni rakiet, w powietrze wzbije się kilkadziesiąt samolotów i śmigłowców, na morzach wokół Europy zaś operować będzie 50 okrętów. – Dla Polski ćwiczenie „Steadfast Defender '24” ma szczególne znaczenie ze względu na możliwość synchronizacji narodowych planów obronnych z planami obronnymi Sojuszu oraz możliwość prowadzenia na terytorium naszego kraju wielkoskalowych ćwiczeń taktycznych z żołnierzami z innych państw NATO. Zapewni to dalsze zwiększanie bezpieczeństwa w regionie oraz podkreśli wiodącą w tym rolę Polski – mówi płk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

– „Steadfast Defender ’24” to największe natowskie ćwiczenia od czasu zakończenia zimnej wojny. Przystąpiły do niego wszystkie kraje członkowskie Sojuszu oraz Szwecja, która – miejmy nadzieję – niebawem zostanie przyjęta w jego szeregi. Wcześniej to się raczej nie zdarzało – przyznaje Jacek Tarociński, analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich. – Oczywiście rozmach przedsięwzięcia trudno porównać z największymi manewrami organizowanymi przez NATO w latach 80., ale też liczebność armii była wówczas zupełnie inna. Wystarczy wspomnieć, że w zachodnich Niemczech stacjonowało wtedy dziewięć sojuszniczych korpusów, z których trzy wystawiała sama RFN. Dziś niemiecka armia dysponuje trzema dywizjami, z których dwie to dywizje pancerne. Państwa NATO stopniowo wzmacniają potencjał, a biorąc pod uwagę współczesne realia, „Steadfast Defender” na pewno jest przedsięwzięciem, które robi wrażenie – dodaje.

W poprzednich latach natowskie ćwiczenia z reguły miały wymiar lokalny. Rzadko brało w nich udział więcej niż 20–25 tysięcy żołnierzy. Dopiero wraz z organizacją „Defenderów” wróciły manewry na większą skalę, rozgrywane przez kilka miesięcy w różnych częściach Europy. Począwszy od 2020 roku scenariusz zawsze jest podobny. Amerykanie przerzucają przez ocean wojska, które wkraczają do działań w różnych częściach Europy. Wchodzące w skład cyklu ćwiczenia zostały przeprowadzone między innymi w Estonii, Rumunii oraz na Bałkanach. Równolegle z „Defenderem” na polskich poligonach odbyły się ćwiczenia „Anakonda '23”, w Szwecji zaś „Aurora '23”. Całość symulowanej operacji obronnej objęta została kryptonimem „Exercise Trifecta”.

REKLAMA

Podobnie będzie w tym roku. Na „Steadfast Defender ’24” złoży się szereg pomniejszych ćwiczeń. Żołnierze zademonstrują swoje możliwości w najbardziej newralgicznych dla NATO regionach: w Polsce, Rumunii, Norwegii i państwach bałtyckich. Słowem, w bliskim sąsiedztwie Rosji. – Podczas ćwiczeń przetestowane zostaną częściowo zaimplementowane regionalne plany obronne, które przyjęto podczas ostatniego szczytu w Wilnie. Duża ich część ma charakter niejawny. Wiadomo jednak, że przypisują one określone jednostki do obrony konkretnych odcinków wschodniej flanki – zaznacza Tarociński.

Polską odsłoną „Steadfast Defender” staną się ćwiczenia „Dragon '24”. Rozpoczną się one pod koniec lutego. Scenariusz zakłada między innymi szybkie przemieszczenie sił z zachodu na wschodnią flankę, przeprawę przez rzeki, a także strzelania na poligonach w Nowej Dębie i Orzyszu. – Podczas ćwiczenia pk. „Dragon ‘24” doskonalona będzie zdolność do demonstracji sił i odstraszania w warunkach zmieniającej się sytuacji operacyjnej, jak również zdolność do zabezpieczenia logistycznego wojsk w ramach integracji sił narodowych i sojuszniczych – mówi płk Klejszmit.

Tymczasem, jak ostrzega amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), Rosja w ostatnich dniach rozpoczęła operację dezinformacyjną, która ma przedstawić ćwiczenia jako prowokację NATO wobec Kremla. – To kolejny element wojny hybrydowej, którą toczy przeciwko nam Zachód. Manewry tej skali to wyraźny sygnał, że wracamy do czasów zimnej wojny, kiedy cały proces planowania działań wojskowych, wszystkie zasoby oraz infrastruktura były przygotowywane do konfrontacji z Rosją – przekonywał w ostatnim wywiadzie dla RIA Nowosti, wiceszef rosyjskiej dyplomacji Aleksander Gruszko.

NATO zapewnia jednak, że celem „Steadfast Defender” jest wyłącznie przećwiczenie operacji obronnej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: sierż Rafał Samluk, 15GBZ

dodaj komentarz

komentarze


MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Bohater odtrącony
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rajd ku czci saperów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zapraszamy na Festiwal
Na straży nieba
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Krwawa noc pośród puszczy
Pytania o europejską tarczę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pierwsi na oceanie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Układ nerwowy Mieczników
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wojskowe Oscary przyznane!
Zmiany w dodatkach stażowych
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojna w świętym mieście, epilog
Gry wojenne w szkoleniu
Ameryka daje wsparcie
W obronie wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
Pływacy i maratończycy na medal
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
I zdobyliśmy!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Uwaga, transformacja!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Flota Bayraktarów w komplecie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO