moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Realne szkolenie w wirtualnym świecie

Na Bałtyku pojawili się dywersanci. Stawiają miny, starają się utrudniać żeglugę i uderzać w infrastrukturę krytyczną. NATO musi temu zapobiec. Z portów wychodzą okręty przeciwminowe. Takie były założenia międzynarodowych ćwiczeń dowódczo-sztabowych „Dynamic Move 2024”, które właśnie zakończyły się w Belgii.

„Dynamic Move” to prawdziwa lekcja walki minowej. I nie ma tu znaczenia fakt, że ćwiczenia prowadzone są nie na morzu, lecz w zaciszu ośrodków treningowych. Marynarze działają w oparciu o mapy i dokumenty, a wypracowane decyzje wpisują w nowoczesny program komputerowy. W wirtualnym świecie mają do dyspozycji okręty przeciwminowe o parametrach odpowiadających faktycznym jednostkom. Podczas misji mogą korzystać choćby ze stacji hydrolokacyjnych, pojazdów podwodnych czy nurków minerów. Zakodowane w programie akweny również przypominają te rzeczywiste, i to pod każdym niemal względem – od ukształtowania wybrzeża po głębokość i zasolenie. Program pozwala także na wprowadzanie modyfikacji.

 

REKLAMA

Same ćwiczenia są organizowane przez MARCOM, czyli Dowództwo Sojuszniczych Sił Morskich NATO. Odbywają się dwa razy w roku – latem uczestnicy spotykają się we włoskiej La Spezii, zimą zaś w belgijskiej Ostendzie. Zakończona właśnie edycja przyciągnęła marynarzy z 24 państw. Większość wywodziła się z krajów NATO, ale byli też obserwatorzy spoza Sojuszu. Wśród uczestników tradycyjnie już znalazła się Polska. Do Ostendy pojechało trzech oficerów z 13 Dywizjonu Trałowców, który stanowi część 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że na Bałtyku zaczęli pojawiać się dywersanci. Operowali z pokładów cywilnych jednostek, ustawiali miny, próbowali zdestabilizować sytuację na szlakach żeglugowych i zagrozić infrastrukturze krytycznej. – Wszystko to działo się w rejonie, który swoim położeniem nawiązywał do państw bałtyckich. Pamiętać jednak trzeba, że podczas ćwiczeń operowaliśmy fikcyjnymi nazwami – podkreśla por. mar. Marcin Kleparski, jeden z uczestników „Dynamic Move 2024”. Na wszystkie te niepokojące sygnały NATO musiało odpowiednio zareagować. Na morze wyszły okręty, które przeczesywały wskazane akweny, neutralizowały miny, ale też monitorowały podwodne kable i rurociągi.

Marynarze zostali podzieleni na dwa zespoły. Każda miała pionową strukturę. Składała się z Task Force (sił zadaniowych) i Task Group (grupy zadaniowych) i trzech Task Units (jednostek zadaniowych). Poszczególne jednostki zadaniowe liczyły od kilku do kilkunastu okrętów. Polscy marynarze funkcjonowali na trzecim szczeblu. Zespoły realizowały te same zadania, nie widząc jednak siebie nawzajem. – Dopiero na końcu mogliśmy porównać osiągnięte efekty, omówić, co zrobiliśmy dobrze, a co gorzej, jakie błędy popełniliśmy – tłumaczy por. mar. Kleparski. Ćwiczenia trwały dwa tygodnie. Zakończyły się w piątek.

W „Dynamic Move” polscy marynarze biorą udział regularnie. Jeżdżą zarówno do Włoch, jak i Belgii. – Na ćwiczenia wysyłamy specjalistów z 12 i 13 Dywizjonu Trałowców – informuje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8 FOW. Dla flotylli i szerzej – marynarki wojennej, ma to niebagatelne znaczenie. „Dynamic Move” stwarza dobrą okazję do wymiany doświadczeń w międzynarodowym gronie. Dzięki zaawansowanym systemom symulacji błędy popełnione przez marynarzy nie mają większych konsekwencji. W uproszczeniu – nawet ewentualne pomyłki podczas operacji przeciwminowej nie sprawią, że okręt zostanie uszkodzony, a członkowie załogi zginą. – W ten sposób ćwiczący doskonalą umiejętności, które pozwolą im na kierowanie operacjami morskimi zarówno w wymiarze narodowym, jak i sojuszniczym – podsumowuje kmdr ppor. Lewandowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Charge of Dragon
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barwy walki
Zachować właściwą kolejność działań
Strażacy ruszają do akcji
Pod skrzydłami Kormoranów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zmiany w dodatkach stażowych
Kadisz za bohaterów
25 lat w NATO – serwis specjalny
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
SOR w Legionowie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO on Northern Track
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna na detale
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Szpej na miarę potrzeb
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO na północnym szlaku
Gunner, nie runner
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto stołecznego garnizonu
Kolejne FlyEle dla wojska
Sandhurst: końcowe odliczanie
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Front przy biurku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO