moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Brave Band” w ofensywie

Planowanie i prowadzenie działań ofensywnych z uwzględnieniem wszystkich jednostek, które są afiliowane do LITPOLUKRBRIG – to główny cel ćwiczeń „Brave Band”, zorganizowanych w sztabie Wielonarodowej Brygady wraz z żołnierzami Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Dwuetapowe przedsięwzięcie otworzyło szkoleniowy rok w jednostce z siedzibą w Lublinie.

Obecność Amerykanów w Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygadzie nie jest niczym nowym. Wspólne przedsięwzięcia szkoleniowe są tu organizowane od początku istnienia jednostki. Jednym ze sztandarowych ćwiczeń jest coroczny trening sztabowy pod kryptonimem „Brave Band”. – Przyjeżdżamy tu od dziewięciu, praktycznie dziesięciu lat. Choć zmieniają się oficerowie, bo brygada działa w trybie rotacyjnym, pewne rzeczy są niezmienne – przyznaje płk Timothy Newman z Gwardii Narodowej Stanu Illinois. – Jesteśmy tu po to, by budować i wzmacniać nasze relacje. Stale obserwujemy też postępy, jakie czyni formacja. Wreszcie dzielimy się wiedzą z naszymi partnerami z trzech krajów, bo takie są założenia wspólnych szkoleń, wśród których kluczowym jest właśnie „Brave Band” – dodaje amerykański oficer.

Tegoroczny trening sztabowy „Brave Band” podzielony został na dwie części. W pierwszej wzięli udział oficerowie, którzy służą w LITPOLUKRBRIG. – Warunkujemy to naszą strukturą. Dlatego najpierw szkoli się nasz sztab, a następnie udział w treningu wezmą nasze jednostki afiliowane z Polski, Litwy i Ukrainy – tłumaczy płk Piotr Lisowski, dowódca Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego. – Tym przedsięwzięciem podsumowujemy miniony rok szkoleniowy i rozpoczynamy obecny, dlatego tym bardziej cenne jest, że możemy to robić wspólnie i pod okiem naszych sojuszników ze Stanów Zjednoczonych – przyznaje płk Lisowski.

REKLAMA

Oficerowie z Gwardii Narodowej Stanu Illinois oprócz funkcji mentorów przyjęli na potrzebę treningu rolę dowództwa szczebla nadrzędnego. Tegoroczny scenariusz przewidywał natomiast prowadzenie operacji ofensywnej z użyciem wszystkich jednostek, którymi dysponuje Wielonarodowa Brygada. – Ćwiczymy natarcie, działając w ramach dywizji międzynarodowej, stworzonej przez Amerykanów. Przyjęliśmy scenariusz, w którym przeciwnik wdziera się na nasze terytorium. Musimy odtworzyć przedni skraj obrony. Zadbać o wszystkie elementy, włączając w to logistykę i zabezpieczenie medyczne czy silnie angażując wojska inżynieryjne – wyjaśnia mjr Łukasz Sobieszek, szef sekcji S3 LITPOLUKRBRIG.


Film: Piotr Raszewski/ ZbrojnaTV

Szef sekcji operacyjnej nie bez powodu wspomina o wojskach inżynieryjnych. Największym utrudnieniem w przyjętym scenariuszu jest bowiem teren prowadzenia działań. – Z powodu jego nieregularnego ukształtowania mamy bardzo ograniczone korytarze manewru. Musimy zatem wykorzystać wojska inżynieryjne w taki sposób, by stworzyć pododdziałom jak najlepsze warunki do pokonania wszelkich przeszkód przez inne jednostki. W planach jest chociażby budowa tymczasowych przepraw przez przeszkody wodne, co jest o tyle trudne, że tu przede wszystkim ważny jest czas – przyznaje mjr Sobieszek.

Kluczowym aspektem jest też ścisła współpraca wszystkich jednostek zaangażowanych w operację. Żołnierze LITPOLUKRBRIG, co oczywiste, muszą działać w międzynarodowym środowisku. – To jest tylko wartość dodana tej brygady – przekonuje płk Timothy Newman i argumentuje: – Przecież każda nacja jest w stanie wnieść w to szkolenie swoje specyficzne i unikatowe metody walki. Jeśli uda się to umiejętnie połączyć, tylko podniesie to jakość działania. A odpowiednie spięcie tych wszystkich aspektów jest właśnie rolą dowództwa szczebla nadrzędnego, którą to funkcję pełnimy – wyjaśnia gwardzista.

Z kolei dowódca LITPOLUKRBRIG zauważa, że taki trening pozwala też zrobić noworoczny „bilans” w jednostce. – Przy okazji „Brave Band” dokonujemy przeglądu naszych procedur. Trening jest tak zaplanowany, że pozwala nam sprawdzić sposób działania każdej sekcji, komórki czy na każdym, nawet pojedynczym stanowisku – mówi płk Piotr Lisowski. To z kolei – zdaniem oficera – doskonały wstęp do kolejnych szkoleń. – Niebawem czeka nas wspólny trening ze sztabowcami z 18 Dywizji Zmechanizowanej, a naszym sztandarowym przedsięwzięciem będą czerwcowe ćwiczenia w Lublinie z udziałem dużych grup operacyjnych pod kryptonimem „Three Swords” – zdradza płk Piotr Lisowski.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kolejne FlyEle dla wojska
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Charge of Dragon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Wojna na detale
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO on Northern Track
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część druga
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
SOR w Legionowie
Przygotowania czas zacząć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strażacy ruszają do akcji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Zachować właściwą kolejność działań
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gunner, nie runner
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sprawa katyńska à la española
Ramię w ramię z aliantami
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Święto stołecznego garnizonu
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Front przy biurku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO