moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Śnieg może być groźną bronią

Techniki wspinaczkowe i ratownicze w szczelinach lodowych – to najtrudniejszy element kursu wysokogórskiego, który właśnie zakończył się w Karkonoszach. Wzięło w nim udział kilkunastu – doświadczonych w górskich działaniach – żołnierzy z różnych jednostek, np. powietrzno-desantowych czy saperskich. Na szkoleniu uczyli się m.in., jak wykorzystać lawinę do walki z przeciwnikiem.

Umiejętności sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się w terenie wysokogórskim zagrożonym lawinami są kluczowe w wykonywaniu działań taktycznych w górach. Tony śniegu mogą zniszczyć sprzęt i zablokować na wiele godzin szlaki komunikacyjne, ale mogą też posłużyć do zamaskowania poczynań wojsk własnych. Jak uniknąć zagrożeń i sprawić, by śnieg stał się naszym sprzymierzeńcem? Takich działań uczyli się w pierwszej połowie lutego uczestnicy kursu zorganizowanego przez pracowników Zakładu Działań Górskich wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych. W szkoleniu wzięło udział 19 żołnierzy, których wprawdzie różnił stopień wojskowy – od szeregowego do majora – ale łączyło doświadczenie w działaniach górskich. Reprezentowali oni jednostki powietrzno-desantowe, zmechanizowane, inżynieryjno-saperskie, wojsk specjalnych, Żandarmerii Wojskowej oraz pułki rozpoznawcze.

 

REKLAMA

Wspinaczka po lodzie

Żołnierze trenowali w Górskim Ośrodku Szkoleniowym AWL „Wysoki Kamień” w Szklarskiej Porębie oraz w wyższych partiach Karkonoszy. Kurs miał charakter międzynarodowy, ponieważ oprócz instruktorów z AWL-u zajęcia prowadziło dwóch wykładowców z natowskiego centrum szkolenia górskiego – Mountain Warfare Centre of Excellence – którego siedziba mieści się w Słowenii.

Głównym tematem zajęć były działania wysokogórskie w niskich temperaturach. Ale uczestnicy kursu poznawali także sposoby efektywnego wykorzystania sprzętu specjalistycznego, np. wspinaczkowego typu raki, czekany czy nosze ratownicze oraz sprzęt lawinowy. Podczas zajęć praktycznych żołnierze doskonalili metody przemieszczania się w wysokich górach na nartach skiturowych. Z kolei w okolicach Kotła Małego Stawu niedaleko Karpacza nad schroniskiem Samotnia czy Śnieżnych Kotłów uczestnicy szkolenia poznali tajniki wspinaczki po lodzie. – Najtrudniejszym zagadnieniem ćwiczonym w czasie kursu były właśnie techniki wspinaczkowe i ratownicze w szczelinach lodowych – przyznaje kpt. Piotr Dąbrowski, kierownik kursu, na co dzień kierownik Zakładu Działań Górskich wrocławskiej AWL. Liczyła się nie tylko technika. W czasie zajęć wspinaczkowych skupiano się także na partnerskiej pomocy i współdziałaniu. Ponieważ zadania były trudne i chwilami niebezpieczne ze względu na zagrożenie lawinowe, działano maksymalnie w czteroosobowych zespołach, asekurując się wzajemnie.

Lawiną w przeciwnika

Lawinoznawstwo to nie tylko nauka wykorzystywania sprzętu lawinowego typu detektory czy sondy lawinowe albo umiejętność poszukiwania zasypanych. To również wiedza na temat tego, jak wykorzystywać jako broń nawisy śnieżne lub lawiny do maskowania poczynań wojsk własnych. Umiejętne wywołanie lawiny śnieżnej – w odpowiednim miejscu i czasie – może też stać się groźnym narzędziem w walce z przeciwnikiem. Tony śniegu potrafią bowiem błyskawicznie zniszczyć siły przeciwnika czy pojazdy przemieszczające się po górskich drogach. Lawina może na wiele dni czy nawet tygodni zablokować szlaki komunikacyjne, przerywając ważny łańcuch dostaw zaopatrzenia dla walczących żołnierzy. I właśnie tego rodzaju działań uczyli uczestników kursu wykładowcy z centrum szkolenia górskiego NATO Mountain Warfare Centre of Excellence ze Słowenii. Jako przykład ekspertów w tej dziedzinie podali żołnierzy z Austrii, którzy od dawna trenują „śnieżne wsparcie” w działaniach bojowych.

Mjr Sebastian Fojcik z 2 Batalionu Saperów 12 Brygady Zmechanizowanej w kursie uczestniczył po raz pierwszy. – Mam wieloletnie doświadczenie i jestem instruktorem wspinaczki, jednak podczas zajęć dowiedziałem się sporo interesujących rzeczy. Co jakiś czas wchodzą nowe techniki, zasady i nowy sprzęt wspinaczkowy. Na kursie mogłem je poznać i odświeżyć swoją wiedzę i umiejętności – ocenia oficer. Jego zdaniem w każdej jednostce wojskowej, nawet saperskiej, powinni być żołnierze, którzy znają góry i istniejące tam zagrożenia. To dlatego, że – jak zauważa mjr Fojcik – żołnierz nigdy nie wie, w jakim terenie będzie walczyć podczas konfliktu zbrojnego.

Kurs działań wysokogórskich w niskich temperaturach zorganizowany przez Zakład Działań Górskich AWL rozpoczął się 4 lutego, a zakończył 16 lutego. Jest to szkolenie cykliczne, organizowane każdej zimy już od kilkunastu lat.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Animus Fortis, czyli mężny duch
 
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Weterani i bokser „Master”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rakiety dla Jastrzębi
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Cena wolności
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Psiakrew, harmata!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ocalały z transportu do Katynia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Jeśli nie Jastrząb, to…
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Hiszpański palimpsest
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Przygotowania czas zacząć
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zbrodnia made in ZSRS
Kurs z dzwonem
NATO na północnym szlaku
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Prawda o zbrodni katyńskiej
Optyka dla żołnierzy
Ogień w podziemiu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część druga
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO