moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podwójny Półmaraton Komandosa

Zwycięstwem starszego mata Adama Struka i st. kpr. pchor. Ewy Bambynek zakończył się XV Półmaraton Komandosa. Jubileuszowy bieg organizowany przez Wojskową Akademię Techniczną ukończyło aż 718 biegaczy i 90 biegaczek. Tylu jeszcze nigdy nie startowało na trasie wytyczonej na ścieżkach placu ćwiczeń taktycznych WAT. Aby wyłonić najlepszych odbyły się dwie tury biegu.

Rosnąca z roku na rok popularność Półmaratonu Komandosa skłoniła organizatorów do rozszerzenia formuły biegu. Zawody, które odbyły się 17 lutego, a do których zgłosiło się ponad 800 osób, wymagały podzielenia biegaczy na dwie grupy. Pierwsza ruszyła na trasę o godz. 9.30, a druga – z faworytami typowanymi do zajęcia czołowych miejsc – trzy godziny później. Mimo – pierwszego w historii Półmaratonu Komandosa – podziału biegu na dwie tury i tak organizatorzy nie mogli dopuścić do udziału w imprezie wszystkich chętnych. – Niestety, wielu osobom musieliśmy odmówić – mówi ppłk Jarosław Kurek, kierownik zawodów, a zarazem kierownik Studium Wychowania Fizycznego WAT.

Oficer, który wielokrotnie sam startował w „połówce komandosa” przypomniał, że pierwszą edycję biegu rozgrywanego o Puchar Rektora-Komendanta WAT ukończyły 62 osoby. W zeszłym roku na mecie zameldowało się 433 biegaczy i 46 biegaczek. W tym roku biegaczy było niemal dwa razy więcej. – Nasze ścieżki są zbyt wąskie, by organizować tak licznie obsadzone imprezy biegowe. Musimy mieć na uwadze komfort biegaczy. Zorganizowaliśmy, więc dwie tury, aby nie było tłoku na trasie i za dużo problemów przy dublowaniu – wyjaśnia kierownik zawodów.

REKLAMA


Film: Jacek Szustakowski / ZbrojnaTV

Organizatorzy postanowili uczcić jubileuszową edycję zaproszeniem do udziału w niej trzyosobowych reprezentacji zagranicznych uczelni wojskowych. Z zaproszenia skorzystało sześć placówek z pięciu państw: Grecji, Norwegii, Rumunii, Ukrainy i Łotwy.

Zgodnie z regulaminem biegu wszyscy jego uczestnicy musieli pokonać trasę w pełnym umundurowaniu polowym lub ćwiczebnym z plecakiem ważącym minimum 10 kg. Pierwszą turę biegu wygrał Michał Rogala. 21 km 97 m pokonał w czasie 1 godz. 26 min 50 s. Jak się później okazało tym rezultatem przebił się do czołowej dziesiątki klasyfikacji obejmującej obie tury – uplasował się na 10. pozycji. Pierwszy wyścig ukończyło 453 zawodników.

Rozgrywka pomiędzy faworytami do zwycięstwa

W drugiej turze ruszyli na trasę faworyci do zajęcia najwyższych lokat. Wśród nich byli siedmiokrotny triumfator imprezy mł. chor. Artur Pelo i drugi w klasyfikacji X Ćwierćmaratonu Komandosa st. mat Adam Struk. W grupie 355 osób, które dobiegły do mety znalazł się m.in. gen. bryg. Mariusz Chmielewski, zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyli Pelo z 7 Brygady Obrony Wybrzeża ze Strukiem, żołnierzem reprezentującym Regionalne Centrum Informatyki w Gdyni. 46-letni Pelo nie dał rady młodszemu koledze. – Trzy razy doganiałem Adama, ale na ostatnich kilometrach to on zachował więcej sił ode mnie – mówi chorąży. Trzeci w stawce – kpr. Maciej Dutkiewicz z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej – stracił do chorążego Peli 1 min 9 s.

Zwycięzca XV Półmaratonu Komandosa bardzo się cieszył z sukcesu. Przed rokiem – debiutując w tym biegu – zajął trzecie miejsce. – Jestem bardzo zadowolony. Celem było podium – przyznał st. mat Adam Struk. Marynarz dodał, że Artur Pelo siedmioma zwycięstwami wysoko podniósł poprzeczkę i jego rekord ciężko będzie pobić. W tym roku Struk zamierza poprawić swoje rekordy życiowe na 5 i 10 km, a głównym jego celem jest zdobycie medalu na Mistrzostwach Wojska Polskiego w Biegu Patrolowym.


Najlepsza zawodniczka st. kpr. pchor. Ewa Bambynek na trasie

Natomiast rywalizację wśród kobiet wygrała st. kpr. pchor. Ewa Bambynek z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, mistrzyni Polski w biegach anglosaskich w kategorii wiekowej U20 z 2021 roku. W klasyfikacji open specjalistka od biegów górskich wywalczyła 43. lokatę. Drugą z kobiet kpr. Annę Ogorzałek z 2 Korpusu Polskiego – Dowództwa Komponentu Lądowego wyprzedziła o ponad trzy minuty. Trzecie miejsce zajęła Karolina Waśniewska z „Biegiem Radom!”.

Najlepsi w dodatkowych kategoriach

Organizatorzy nagrodzili również zawodników w kategoriach: drużynowej, podchorążych i wiekowych (w tych kategoriach prowadzono klasyfikację mężczyzn i kobiet) oraz najlepszych uczelni zagranicznych. W tej ostatniej triumfowali przedstawiciele Greckiej Akademii Wojskowej w Vari, drugie miejsce zajęli reprezentanci Norweskiego Uniwersytetu Obrony w Lillehammer, a trzecie podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych „Nicolae Bălcescu” z rumuńskiego miasta Sybin.

W rywalizacji drużyn męskich prym wiodły ekipy wystawione przez żołnierzy z formacji niebieskich beretów. Najlepsi byli reprezentanci 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego, którzy uplasowali się przed teamem 7 Brygady Obrony Wybrzeża ze Słupska. Natomiast trzecią lokatę wywalczyli terytorialsi z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Radomia. Z kolei wśród drużyn kobiecych pierwsze miejsce zajęła również reprezentacja 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. Na drugiej pozycji sklasyfikowano ekipę 2 Korpusu Polskiego – Dowództwa Komponentu Lądowego, a na trzeciej Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

W ramach rywalizacji o zwycięstwo w kategorii podchorążych-mężczyzn odbył się Memoriał Arkadiusza Radzio. W ten sposób sekcja spadochronowa Wojskowej Akademii Technicznej postanowiła uczcić pamięć kolegi podchorążego, który zginął latem ubiegłego roku w wypadku lotniczym w Chrcynnie. Najlepszych nagradzała siostra tragicznie zmarłego spadochroniarza, Paulina, która również ukończyła XV Półmaraton Komandosa. Na najwyższym stopniu podium stanął pchor. Tomasz Kończal z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a kolejne miejsca zajęli podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu: drugie – Dawid Durman, trzecie – Szymon Otto. Z kolei w klasyfikacji najlepszych zawodniczek z uczelni wojskowych triumfowała Ewa Bambynek przed Weroniką Kocybą i Olgą Haffke (wszystkie AWL Wrocław).

W klasyfikacjach kategorii wiekowych triumfowali: K 20 – Ewa Bambynek (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław), K 30 – Anna Ogorzałek (2 Korpus Polski – Dowództwo Komponentu Lądowego), Anna Karolewska (Komenda Portu Wojennego Gdynia), M 20 – Mariusz Gąsiorowski (8 Batalion Walki Radioelektronicznej), M 30 – Adam Struk (wojska obrony cyberprzestrzeni), M 40 – Artur Pelo (7 Brygada Obrony Wybrzeża), M 50 – Dariusz Kieliszek (Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni), M 60+ – Mirosław Hołdyński (Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec).

Wyniki

1. st. mat Adam Struk (wojska obrony cyberprzestrzeni) 1 godz. 26 min 50 s
2. mł. chor. Artur Pelo (7 Brygada Obrony Wybrzeża Słupsk) 1 godz. 27 min 52 s
3. kpr. Maciej Dutkiewicz (Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej) 1 godz. 29 min 1 s
4. st. kpr. Michał Pytlak (7 Brygada Obrony Wybrzeża) 1 godz. 30 min 5 s
5. kpr. Artur Nowicki (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany) 1 godz. 33 min 1 s

43. (I miejsce wśród kobiet) kpr. Ewa Bambynek (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) 1 godz. 50 min 28 s
59. (II) kpr. Anna Ogorzałek (2 Korpus Polski – Dowództwo Komponentu Lądowego) 1 godz. 53 min 44 s
78. (III) Karolina Waśniewska (Biegiem Radom!) 1 godz. 57 min 27 s
90. (IV) ppor. Aleksandra Turkowska (6 Batalion Powietrznodesantowy Gliwice)
148. (V) szer. Wiktoria Metlicka (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany) 2 godz. 5 min 55 s.

 

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
 
Ocalały z transportu do Katynia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ogień w podziemiu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prawda o zbrodni katyńskiej
Optyka dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przygotowania czas zacząć
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jeśli nie Jastrząb, to…
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
Mundury w linii... produkcyjnej
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Hiszpański palimpsest
Weterani i bokser „Master”
Kurs z dzwonem
Psiakrew, harmata!
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cena wolności
Odstraszanie i obrona
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Święto wojskowego sportu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Animus Fortis, czyli mężny duch
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zbrodnia made in ZSRS
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, epilog
Zapomniana Legia Cudzoziemska
NATO na północnym szlaku
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO