moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ferie w mundurze

Poznawali zasady bezpiecznego posługiwania się bronią, ćwiczyli umiejętności z zakresu medycyny pola walki, łączności, topografii oraz taktyki. Uczyli się też wojskowych regulaminów i podstaw musztry. Tegoroczna edycja programu „Ferie z WOT” cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów i studentów.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zainicjowało projekt „Ferie z WOT” kilka lat temu. Jest to oferta skierowana przede wszystkim do pełnoletnich uczniów, studentów, nauczycieli i wykładowców, którzy międzysemestralną przerwę w nauce chcą wykorzystać na przeszkolenie wojskowe i rozpocząć żołnierską służbę. Program szkolenia podstawowego organizowanego w czasie ferii nie różni się od zajęć prowadzonych przez cały rok. Dlatego też oprócz uczniów i nauczycieli z powodzeniem przechodzą je także przedstawiciele innych profesji. Jak informują rzecznicy brygad OT, pośród ochotników nie brakuje pracowników sektora budowlanego, zawodowych kierowców, przedsiębiorców czy ratowników medycznych, zdarzają się również prawnicy.

W czasie tegorocznych ferii zimowych (te w zależności od województwa trwały od początku stycznia do końca lutego) szkolenie przeszło niemal 1800 osób. Jak podaje Dowództwo WOT, z tego blisko 1400 kandydatów ukończyło szkolenie podstawowe i złożyło przysięgę wojskową. Pozostali szkolili się krócej, podczas tzw. szkolenia wyrównawczego.

REKLAMA

W ramach zimowych ferii szkolenia odbyły się na terenie całej Polski, w każdej z brygad OT. – W 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej projekt „Ferie z WOT”, podobnie jak edycja letnia, czyli „Wakacje z WOT”, cieszy się ogromną popularnością. Jest to czas, kiedy rzeczywiście do służby u nas zgłasza się wielu uczniów – przyznaje por. Magdalena Mac, rzecznik podkarpackich terytorialsów. – Bardzo nas cieszy, że młodzi ludzie swój wolny czas chcą wykorzystać na przeszkolenie wojskowe. Wśród uczniów-ochotników mamy sporo osób, które są zainteresowane zawodową służbą wojskową, oraz tych, którzy marzą o studiach na wojskowych akademiach – podkreśla oficer. Wyjaśnia, że w tym roku na szkolenie podstawowe zgłosił się np. ojciec z synem, nie brakowało również kandydatów, którzy od lat działają w Związku Strzeleckim „Strzelec”. – Mieliśmy też instruktorów strzelectwa sportowego oraz różnego rodzaju sportowców – dodaje. Terytorialsi z Podkarpacia przysięgę wojskową złożyli 11 lutego na rynku w Rzeszowie. Słowa roty wypowiedziało tam 92 ochotników.

Uczniów i studentów nie zabrakło także w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, gdzie wcielono około 200 rekrutów na szkolenie podstawowe i wyrównawcze. Jak informuje rzecznik 11 MBOT kpt. Adam Trębacz, aż 20% ochotników stanowiły w tym roku kobiety. Szkolenie wojskowe odbyli m.in. lekarze, pielęgniarki, nauczyciele i wykładowcy małopolskich uczelni oraz ich uczniowie i studenci. – Kandydaci zgłaszają się do nas z różnych pobudek, ale wielu mówi o kontynuacji rodzinnej tradycji służby albo chęci przeżycia przygody lub przygotowania się do ewentualnej sytuacji kryzysowej – mówi kpt. Trębacz. Małopolscy terytorialsi przysięgali w Myślenicach 25 lutego. Przysięgę wojskową złożyło tam 109 żołnierzy OT.

Podczas 16-dniowego szkolenia podstawowego kandydaci na żołnierzy OT zgłębiają podstawy wojskowości. Uczą się bezpiecznego posługiwania się bronią, poznają zasady udzielania pierwszej pomocy oraz podstawy medycyny pola walki, czyli np. sposoby opatrywania ran i ewakuacji poszkodowanego. – Zakładanie opaski uściskowej i skuteczne korzystanie z profesjonalnych opatrunków to jeden z głównych bloków tematycznych, które muszą opanować przyszli żołnierze – przekonuje rzecznik 11 MBOT. W programie szkolenia są także topografia oraz działania w terenie z wykorzystaniem map i posługiwaniem się kompasem. Ponadto ochotnicy uczestniczą w szkoleniu ogniowym i taktycznym.

Kolejna edycja projektu „Ferie z WOT” odbędzie się za rok. Tymczasem Dowództwo WOT już teraz przygotowuje się do akcji „Wakacje z WOT”. Będą w niej uczestniczyć wszystkie brygady OT.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Cena wolności
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rakiety dla Jastrzębi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Animus Fortis, czyli mężny duch
V Korpus z nowym dowódcą
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Hiszpański palimpsest
Zbrodnia made in ZSRS
Odstraszanie i obrona
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Psiakrew, harmata!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
NATO na północnym szlaku
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kurs z dzwonem
Ocalały z transportu do Katynia
Głos z katyńskich mogił
Jeśli nie Jastrząb, to…
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojsko inwestuje w Limanowej
Szpej na miarę potrzeb
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Jak wyszkolić pilota F-16?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ogień w podziemiu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto wojskowego sportu
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Weterani i bokser „Master”
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO