Ministerstwo Obrony Narodowej już po raz szósty nagrodzi autorów najlepszych prac dyplomowych na temat cyberbezpieczeństwa i kryptologii. Zgłoszenia do konkursu im. Mariana Rejewskiego można nadsyłać do 30 września 2024 roku. Pula nagród wynosi 56 tys. zł, przewidziane są też nagrody dodatkowe.
Konkurs im. Mariana Rejewskiego – wybitnego matematyka i kryptologa, który złamał kod Enigmy – organizowany jest od 2019 roku. Od pierwszej edycji na konkurs wpłynęło ponad 160 prac licencjackich, magisterskich, inżynierskich i rozpraw doktorskich, poruszających tematy związane z kryptologią i cyberbezpieczeństwem.
Konkurs to okazja do zdobycia nagrody pieniężnej (pula nagród w tegorocznej edycji wynosi 56 tys. zł), ale także nagród dodatkowych, które w tym roku są wyjątkowo atrakcyjne. Laureaci konkursu będą mogli wybrać wizytę w jednej z dwóch akademii wojskowych. Zwycięzców zaprosi do siebie Lotnicza Akademia Wojskowa, gdzie będzie można m.in. obejrzeć statki powietrzne i symulatory, na których na co dzień szkolą się podchorążowie, a także zwiedzić 41 Bazę Lotnictwa Szkolnego i Muzeum Sił Powietrznych. Wybrać można także wizytę w Akademii Marynarki Wojennej. W jej trakcie zaplanowany jest m.in. rejs łodzią motorową po Zatoce Gdańskiej, zwiedzanie Portu Wojennego w Gdyni, prezentacja symulatorów będących w wyposażeniu uczelni oraz uczestnictwo w szkoleniu ratowniczym po awaryjnym lądowaniu na wodzie, realizowane przez Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego.
Udział w konkursie stanowi dla młodych naukowców i najzdolniejszych absolwentów nie tylko szansę na prestiżowe wyróżnienie, lecz także na zaprezentowanie się przed ekspertami i przedstawicielami wojska i innych instytucji państwa, co może stać się pierwszym krokiem do rozpoczęcia kariery. W skład konkursowej kapituły wchodzą specjaliści pełniący najwyższe funkcje w strukturach sił zbrojnych: dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa MON, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, szef Zarządu Kierowania i Dowodzenia – P6 Sztabu Generalnego WP, dyrektor Zarządu VI Służby Kontrwywiadu Wojskowego, dyrektor Wojskowego Instytutu Łączności im. prof. dr. hab. Janusza Groszkowskiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Zegrzu, dyrektor Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa im. prof. Zdzisława Krygowskiego oraz dowódca Zespołu Działań Cyberprzestrzennych Wojsk Obrony Terytorialnej.
Rywalizacja odbywać się będzie w dwóch kategoriach. Pierwsza obejmuje prace licencjackie, inżynierskie i magisterskie, druga przeznaczona jest dla rozpraw doktorskich. Kapituła oceni ich wartość merytoryczną i znaczenie dla obronności kraju, innowacyjność tematu oraz samodzielność badawczą. Uczestnikami konkursu mogą być osoby, które obroniły swoje prace nie wcześniej niż 1 października 2020 roku i nie zgłaszały ich do wcześniejszych edycji. Do rywalizacji mogą być zgłoszone prace w języku polskim oraz angielskim. Zgłoszenia konkursowe należy wysyłać drogą elektroniczną, a wzory wymaganej dokumentacji znaleźć można na stronie organizatora.
autor zdjęć: Pixabay
komentarze