moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polki pobiegły po srebro!

Na mistrzostwach świata sztafet reprezentantki Wojska Polskiego wywalczyły w finale biegu rozstawnego 4 x 400 m kobiet tytuł wicemistrzowski. Po srebro pobiegły: st. kpr. Marika Popowicz-Drapała, st. szer. Iga Baumgart-Witan, st. szer. spec. Justyna Święty-Ersetic i st. szer. Natalia Kaczmarek. Polki zdobyły także przepustki na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Uznawany za mistrzostwa świata sztafet Festiwal World Athletic Relays odbył się w Nassau na Bahamach. W tym roku zawody były również głównymi kwalifikacjami dla sztafet do XXXIII Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Przepustki zapewniające start we Francji zdobyło 14 najlepszych sztafet w pięciu konkurencjach. Reprezentacja Polski wywalczyła w Nassau srebrny medal i cztery kwalifikacje olimpijskie.

Największy sukces na Thomas Robinson Stadium odniosła sztafeta 4 x 400 m kobiet. Podopieczne trenera Aleksandra Matusińskiego wywalczyły srebro z czasem 3 min 24,71 s. Przegrały tylko z faworyzowanymi Amerykankami, które były szybsze o 3,01 s. Brązowy medal zdobyły reprezentantki Kanady, które przegrały z Polkami o 0,46 s. Biało-Czerwone świetnie spisały się już w eliminacjach z udziałem 26 sztafet. Polki były najlepsze w swoim biegu (z każdego bezpośredni awans do finału zapewniały sobie dwie najszybsze ekipy). Zawodniczki triumfowały z czasem 3 min 27,11 s. Wynik Polek był szóstym w eliminacjach. Najlepszy czas – 3 min 24,38 s – uzyskały reprezentantki Irlandii.

REKLAMA

W kwalifikacjach polska sztafeta 4 x 400 m kobiet pobiegła w składzie: st. kpr. Marika Popowicz-Drapała, Kinga Gacka, Alicja Wrona-Kutrzepa i st. szer. Natalia Kaczmarek. W finale trener Matusiński wystawił na drugiej zmianie za Gacką st. szer. Igę Baumgart-Witan, a na trzeciej za Wronę-Kutrzepę st. szer. spec. Justynę Święty-Ersetic. Tym samym w biegu decydującym o podziale medali pobiegły wyłącznie reprezentantki Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Na półmetku rywalizacji Polki zajmowały czwartą pozycję. Po trzeciej zmianie również były czwarte. St. szer. Natalia Kaczmarek po około 150 m biegu wyprzedziła Brytyjkę, a po kilku sekundach również biegnącą na drugiej pozycji reprezentantkę Kanady. Do prowadzącej Amerykanki miała jednak zbyt dużą stratę, aby zwycięsko finiszować. Kaczmarek i tak miała najlepszy czas ze wszystkich zawodniczek biegnących na wszystkich zmianach sztafet – Polka biegła 49,46 s.

Poza sztafetą 4 x 400 m kobiet przepustki do Paryża wywalczyły trzy polskie ekipy. Dwie z nich również wygrały swoje serie w biegach kwalifikacyjnych. Najpierw pierwsze miejsce zajęła sztafeta mieszana 4 x 400 m w składzie: Maksymilian Szwed, st. szer. Iga Baumgart-Witan, st. szer. Kajetan Duszyński i st. szer. Natalia Kaczmarek. Następnie serię kwalifikacyjną wygrała sztafeta 4 x 100 m kobiet. Pobiegły w niej: Krystsina Tsimanouskaya, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz i Ewa Swoboda. Z kolei sztafeta 4 x 400 m mężczyzn przepustkę do Paryża wywalczyła w biegu repasażowym. Awans na igrzyska zapewnili Biało-Czerwonym: Maksymilian Szwed, Mateusz Rzeźniczak, Igor Bogaczyński i st. szer. Kajetan Duszyński.

Festiwal World Athletic Relays odbył się na Bahamach po raz czwarty. Poza Nassau gospodarzem mistrzostw były też Jokohama (2019 rok) i Chorzów (2021).

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: P Skarba / CWZS

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
 
Koszykarskie święto w Łodzi
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Umieram jak Polak”
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Inwestycja potrzebna jak tlen
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Przesmyk w grze
Sztandar dla cyberwojsk
NATO on Northern Track
Borsuk w Paryżu
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Podróż w ciemność
Plan na szczyt
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mistrzowie Spike`ów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Latający radar
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Osiodłać krowę”
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Trzy miecze pokoju
Sześcioosobowe armie na start!
„Czarownice” nad Londynem
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
AW149 wkrótce „made in Poland”
Kajakarze i wioślarze na podium
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Eurosatory 2024 idą na rekord
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Pierwsi za sterami Apache
Docenić „misjonarzy”
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Policjanci szkolą wojsko
Więcej miejsc dla dobrowolsów
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Gortat Team vs drużyna NATO
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Ameryka daje wsparcie
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Spadochroniarze w operacji TALO
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
AWACS-y dostarczone
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Pokazali swoją siłę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO