moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato

Zajęcia ze strzelania, z podstaw taktyki, zasad przetrwania i pierwszej pomocy – to program dla tych, którzy zgłoszą się na „Wakacje z wojskiem”. Szkolenia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej adresowane do pełnoletniej młodzieży odbędą się w jednostkach całej Polski podczas trzech turnusów, od 10 czerwca do 14 września. Ochotnicy dostaną za nie wynagrodzenie 6 tys. zł.

– Ruszamy z nowym projektem „Wakacje z wojskiem” – poinformował dzisiaj wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – To program dla ochotników, realizowany od 10 czerwca do 14 września, w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To szansa na zdobycie nowych umiejętności i poznanie Wojska Polskiego. 27 dni szkolenia zakończy się przysięgą, a każdy z ochotników otrzyma uposażenie. Już dziś zachęcam do udziału w szkoleniu. Każda taka inicjatywa to inwestycja w nasze bezpieczeństwo! – dodał minister obrony narodowej. Dziś rusza nabór do programu.

 

REKLAMA

Przyjemne z pożytecznym

– To specjalna, wakacyjna edycja dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Zazwyczaj ten rodzaj służby jest adresowany do każdego, kto nigdy wcześniej nie był w wojsku. Tym razem projekt kierujemy głównie do młodych ludzi w przedziale wieku 18–35 lat. Czekamy na tegorocznych, pełnoletnich maturzystów, studentów i wszystkich tych, którzy po prostu szukają oferty ciekawej, sezonowej pracy wakacyjnej. Biorąc udział w szkoleniu, mogą połączyć przyjemne z pożytecznym – mówi mjr Michał Tomczyk, koordynator projektu z ramienia Ministerstwa Obrony Narodowej.

„Wakacje z wojskiem” podzielono na trzy turnusy. Pierwszy z nich rozpocznie się już 10 czerwca i potrwa do 6 lipca. Kolejne planowane są w terminach: 15 lipca–10 sierpnia oraz 19 sierpnia–14 września. Szkolenie będzie prowadziło 70 jednostek w całym kraju, m.in. 6 Brygada Powietrznodesantowa w Krakowie, 1 Brygada Pancerna w Wesołej, 2 Pułk Saperów w Nowym Dworze Mazowieckim, 12 Brygada Zmechanizowana w Szczecinie, 8 Pułk Przeciwlotniczy w Koszalinie i 10 Brygada Logistyczna w Opolu. Łącznie przygotowano 10 tys. miejsc dla ochotników.

W niespełna miesiąc pod okiem żołnierzy instruktorów ochotnicy będą poznawać wojskowe regulaminy, zasady musztry i posługiwania się bronią, a potem odbędą zajęcia m.in. z taktyki, strzelania, ochrony przed bronią masowego rażenia, terenoznawstwa, ratownictwa i SERE, czyli zasad przetrwania w trudnym terenie. Przewidziano też podstawy komunikacji strategicznej, cyberbezpieczeństwa oraz zarządzania kryzysowego. Program wakacyjnego szkolenia nie będzie odbiegał od tego, który w ciągu roku przechodzą ochotnicy do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Obejmuje 27 dni zajęć, zakończonych egzaminem oraz przysięgą wojskową.

Uczestnicy szkolenia za czas spędzony w koszarach otrzymają wynagrodzenie równe temu, jakie otrzymuje szeregowy zawodowy. Wynosi ono 6 tys. zł brutto, ale osoby poniżej 26 roku życia (zwolnieni z podatku) otrzymają taką kwotę „na rękę”. – To wymierna korzyść, bo dzięki udziałowi w szkoleniu można zdobyć nie tylko bardzo cenne umiejętności i doświadczenia, lecz także solidny zastrzyk gotówki. A ta z pewnością przyda się osobom, które dopiero rozpoczynają swoje zawodowe życie – mówi mjr Tomczyk.

Koordynator projektu zapewnia, że plusów „Wakacji z wojskiem” jest znacznie więcej. – Szkolenie będzie prowadzone w atrakcyjnych miejscach i jednostkach wojskowych, a do tego w grupach rówieśniczych, co może okazać się szansą na zdobycie nowych znajomości. Poza kwestiami finansowymi fakt odbycia takiej służby może być ważnym punktem w CV ochotnika i dobrym startem do służby wojskowej – dodaje oficer.

– Udział w programie „Wakacje z wojskiem” może być pierwszym krokiem do wielkiej przygody, a zarazem wielkiej misji, jaką jest służba wojskowa – zachęca wicepremier Kosiniak-Kamysz.  Po odbyciu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej ochotnicy będą mogli zasilić szeregi rezerwy aktywnej lub kontynuować służbę i wziąć udział w szkoleniu specjalistycznym. Po jego ukończeniu z kolei mogą aplikować do armii zawodowej. Ci, którzy nie wybiorą żadnej z tych opcji, zostaną przeniesieni do rezerwy pasywnej.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie muszą złożyć wniosek o powołanie w dowolnie wybranym wojskowym centrum rekrutacji. Swój akces można też zgłosić poprzez portal rekrutacyjny Wojska Polskiego oraz dzwoniąc na infolinię 800-180-110.

By czuć się bezpiecznym

Celem projektu „Wakacje z wojskiem” jest nie tylko kształcenie obronne młodego pokolenia i nauka umiejętności przydatnych w sytuacjach kryzysowych, lecz także przygotowanie młodych ludzi do ewentualnej służby wojskowej. Podobnym celom służą dwa inne projekty MON-u. Pierwszy z nich to realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej program „Edukacja z wojskiem”. Od 6 maja w ponad trzech tysiącach placówek żołnierze instruktorzy szkolą uczniów z podstaw pomocy medycznej, ewakuacji i reagowania na alarmy.

11 maja z kolei wystartował drugi z projektów – „Trenuj z wojskiem”. Podczas piątej już edycji sobotnich treningów żołnierze uczą cywilów m.in. posługiwania się bronią, rzucania granatem, walki wręcz, pomocy medycznej na polu walki, przetrwania w trudnym terenie. Szkolenia potrwają do 13 lipca. Dotychczas w ramach tego programu przeszkolono już 23 tysiące osób.

Wszystkie projekty skierowane są do ochotników i są bezpłatne.

Paulina Glińska , MC

autor zdjęć: MON, CWCR

dodaj komentarz

komentarze


Najlepsze „tygrysy” są z Polski
 
Pokazali swoją siłę
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Mistrzowie Spike`ów
Koszykarskie święto w Łodzi
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Sześcioosobowe armie na start!
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Plan na szczyt
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Pierwsi za sterami Apache
Podróż w ciemność
„Pierwsza Drużyna” na start
Sztandar dla cyberwojsk
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Kajakarze i wioślarze na podium
Policjanci szkolą wojsko
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Osiodłać krowę”
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
NATO on Northern Track
Latający radar
Docenić „misjonarzy”
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Eurosatory 2024 idą na rekord
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Inwestycja potrzebna jak tlen
Gortat Team vs drużyna NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Spadochroniarze w operacji TALO
AW149 wkrótce „made in Poland”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Czarownice” nad Londynem
Trzy miecze pokoju
Przesmyk w grze
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Umieram jak Polak”
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
AWACS-y dostarczone
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Borsuk w Paryżu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO