moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Orzeł dla bohaterów

Orłem Służby Publicznej są wyróżniani żołnierze lub funkcjonariusze służb mundurowych, którzy wykazali się odwagą w ratowaniu innych. Pomysłodawcy nagrody chcą w ten sposób symbolicznie im podziękować. Pierwszym laureatem został kom. Andrzej Żuławiński, który uratował chłopca dryfującego na materacu po zatoce w Rewie. Do Orła nominowano także trzech wojskowych.

Na początku 2024 roku inicjatorzy nagrody Orzeł Służby Publicznej, Fundacja „Dorastaj z nami” i portal Defence24.pl, ogłosili konkurs, na który wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń z jednostek organizacyjnych wojska, policji, straży pożarnej i straży granicznej. Za każdym z nich kryła się historia o uratowaniu czyjegoś życia, o bezinteresownej pomocy i poświęceniu. – Kapituła nagrody nie miała łatwego zadania – przyznaje przewodnicząca tego gremium Magdalena Pawlak, prezes zarządu fundacji. – Długo zastanawialiśmy się, jak podziękować tym wszystkim, którzy codziennie narażają swoje zdrowie i życie, by nas chronić. Tym, którzy ponad interes osobisty i strach przedkładają dobro wspólne, dla których honor i odwaga to życiowe drogowskazy. Wyrazem symbolicznego podziękowania dla żołnierzy, funkcjonariuszy i pracowników wszystkich służb publicznych jest nagroda Orzeł Służby Publicznej – wyjaśnia Pawlak. A Piotr Małecki, prezes Defence24, dodaje: – Pamiętajmy o tych bohaterach każdego dnia.

Pierwszy Orzeł Służby Publicznej trafił do kom. Andrzeja Żuławińskiego. Uratował on 11-latka w spektrum autyzmu, który dryfował na materacu około 300 m od brzegu na wodach zatoki w Rewie. Silny wiatr i wysokie fale sprawiły, że chłopiec nie mógł dopłynąć do brzegu. Komisarz dopłynął do niego wpław i odholował go do brzegu. Pomógł także wydostać się z wody jego wycieńczonemu ojcu.

REKLAMA

Trzech żołnierzy w finale

Do ścisłego finału kapituła nominowała pięć osób, w tym m.in. st. szer. Macieja Madaja oraz st. szer. Roberta Picha, żołnierzy 100 Batalionu Łączności w Wałczu. We wrześniu 2023 roku podczas ćwiczeń „Compact Destination ’23” jechali w stronę Drawska Pomorskiego. W miejscowości Konotop trafili na wypadek drogowy – bus zderzył się z ciężarówką. Przewrócony tir leżał w rowie, a po drugiej stronie jezdni stał rozbity bus, który przewoził uczniów. Żołnierzom udało się na tyle otworzyć drzwi, aby wydostać wszystkich 20 pasażerów. Zanim na miejsce dotarli ratownicy medyczni, udzielili oni rannym pierwszej pomocy.

– Byliśmy zaskoczeni nominacją do tej nagrody – przyznają zgodnie st. szer. Maciej Madaj oraz st. szer. Robert Pich. Nie uważają się za bohaterów. Twierdzą, że po prostu ratowali poszkodowanych w wypadku drogowym. – Nosimy mundury z biało-czerwoną flagą, musieliśmy zareagować – podkreśla st. szer. Maciej Madaj. Za wzorową postawę podziękował im dowódca batalionu ppłk Krzysztof Dąbkiewicz podczas zbiórki pododdziałów i zaznaczył, że żołnierzem się jest, a nie bywa. Żołnierze otrzymali także wyróżnienie od ministra obrony narodowej oraz Medal Pamiątkowy Korpusu Szeregowych Zawodowych Wojsk Lądowych.

W finale znalazł się również plut. Roman Wesołowski z 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina, który z narażeniem własnego życia uratował z płonącego budynku kobietę. W maju 2023 roku podoficer odpoczywał z rodziną na terenie ogródków działkowych w Szczecinie. Nagle poczuł dym i zobaczył płomienie w jednej z ogrodowych altan. Usłyszał, że ktoś wzywa pomocy. Wbiegł do środka i wyprowadził na zewnątrz ciężko poparzoną kobietę. – Wbiegłem ponownie, aby sprawdzić, czy ktoś tam nie został. Było bardzo gorąco – opowiada żołnierz. Ranną kobietę śmigłowiec zabrał do szpitala. Poszkodowany został także plut. Wesołowski – doznał poparzenia termicznego krtani i dolnych dróg oddechowych. „Traciłem głos, bardzo bolało gardło. Lekarze w szpitalu bali się, abym się w nocy nie udusił” – wspomina. Dopiero po kilku miesiącach wrócił do służby, ale dolegliwości odczuwa do dziś. Męczy go np. dłuższa rozmowa.

Za swoją postawę plut. Wesołowski otrzymał wyróżnienie od ministra obrony narodowej – „w podziękowaniu za ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa Polaków”. Podoficer zapewnia, że nie czuje się bohaterem, ale przyznaje, że ucieszył się, że ktoś go dostrzegł i zgłosił do Orła Służby Publicznej.

Aukcja na Allegro

Zgromadzeni na uroczystej gali goście nie tylko oklaskiwali zdobywcę nagrody, lecz także wzięli udział w aukcji charytatywnej, podczas której licytowano przedmioty przekazane m.in. przez prezydenta, premiera, marszałka Sejmu i ministra obrony narodowej. Zebrane prawie 200 tys. zł zostało przekazane na rzecz podopiecznych Fundacji „Dorastaj z nami”. Na tym jednak nie koniec. Na Allegro trwa internetowa aukcja charytatywna, w której wystawiono przedmioty, które przekazały na ten cel firmy i osoby prywatne. Udział w niej może wziąć każdy chętny.

Fundacja „Dorastaj z nami” od 14 lat opiekuje się dziećmi poległych strażaków, żołnierzy, policjantów i ratowników górskich, którzy zginęli w czasie pełnienia służby. Fundacja wspiera edukację ich dzieci do 25. roku życia. Dotychczas objęła opieką ponad 300 dzieci.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Fundacja „Dorastaj z nami”

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Sześcioosobowe armie na start!
Eurosatory 2024 idą na rekord
Plan na szczyt
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Latający radar
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Borsuk w Paryżu
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Pokazali swoją siłę
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Docenić „misjonarzy”
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Sztandar dla cyberwojsk
Przesmyk w grze
Mistrzowie Spike`ów
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Koszykarskie święto w Łodzi
Policjanci szkolą wojsko
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi za sterami Apache
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Trzy miecze pokoju
Więcej miejsc dla dobrowolsów
AWACS-y dostarczone
AW149 wkrótce „made in Poland”
Ameryka daje wsparcie
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Spadochroniarze w operacji TALO
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Podróż w ciemność
NATO on Northern Track
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Kajakarze i wioślarze na podium
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Inwestycja potrzebna jak tlen
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Osiodłać krowę”
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Wyrwali się z niemieckiego kotła
„Czarownice” nad Londynem
„Umieram jak Polak”
Gortat Team vs drużyna NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Najlepsze „tygrysy” są z Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO