moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy

Chcemy, by budowana przez Litwę, Łotwę i Estonię bałtycka linia obrony łączyła się z „Tarczą Wschód” i dawała nam nie tylko poczucie, lecz gwarancję bezpieczeństwa – powiedział wiceminister Cezary Tomczyk po spotkaniu Grupy Północnej na Litwie. Przedstawiciele ministerstw obrony państw należących do Grupy rozmawiali między innymi o zbliżającym się szczycie NATO i pomocy dla Ukrainy.

W Połądze na Litwie zakończyło się dwudniowe spotkanie przedstawicieli ministerstw obrony dwunastu państw zrzeszonych w ramach tzw. Grupy Północnej. To forum konsultacyjne w kwestiach bezpieczeństwa europejskiego, stosunków NATO-Unia Europejska oraz istotnych dla regionu tematów. Oprócz Polski do Grupy należą: Litwa, Łotwa, Estonia, Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja. Polskiej delegacji przewodniczył Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w MON-ie.

Głównymi tematami rozmów były kwestie związane z bezpieczeństwem na Morzu Bałtyckim, z udzielaniem dalszego wsparcia Ukrainie oraz z zagrożeniami w cyberprzestrzeni. W rozmowach uczestniczył także Rustem Umierow, minister obrony Ukrainy, który przedstawił aktualną sytuację na froncie oraz priorytety działań wojsk ukraińskich. – Stanowisko państw Grupy Północnej jest jednoznaczne i nie zastanawiamy się,„czy” pomagać, tylko „jak” to zrobić, by Kijów jak najszybciej otrzymał wsparcie – zapewnił Cezary Tomczyk. – Pakiety wsparcia, które trafiają na Ukrainę, są za każdym razem rekordowe. Jednocześnie we wszystkich krajach trwa przygotowywanie kolejnych pakietów – dodał.

REKLAMA

Jedną z sesji obrad poświęcono zbliżającemu się szczytowi NATO w Waszyngtonie. Członkowie Grupy Północnej postanowili, że na obradach w stolicy USA będą „dążyć do zapewnienia namacalnego postępu w zakresie środków, wykonalności i ćwiczenia nowych planów obronnych”. – Musimy mieć pewność, że plany, które dotyczą obrony kolektywnej, są wypełnione treścią – skomentował Tomczyk. „Uznajemy, że wypełnienie planów obronnych będzie wymagało od nas wydatków na poziomie co najmniej 2% PKB. Naszym celem będzie szybkie zajęcie się krytycznymi brakami oraz opowiedzenie się za szybszą realizacją wymogów wynikających z planów obronnych, by zapewnić sprawiedliwy podział obciążeń między sojusznikami” – czytamy we wspólnym oświadczeniu wydanym po zakończeniu spotkania.

W trakcie wizyty na Litwie wiceszef MON-u pojechał także na granicę litewsko-białoruską. Była to okazja do poznania planów budowy tzw. bałtyckiej linii obrony. W styczniu tego roku trzy kraje bałtyckie podpisały porozumienie w sprawie wspólnego projektu umocnienia granicy z Rosją. W ciągu kilku lat ma powstać na niej około 1000 bunkrów i innych elementów fortyfikacyjnych: pól minowych, zapór przeciwczołgowych czy stanowisk artyleryjskich. – Taka decyzja zapadła też po stronie polskiej. Chcemy zbudować „Tarczę Wschód”, czyli narodowy program odstraszania i obrony, by granica wschodnia i północna z obwodem królewieckim była odpowiednio zabezpieczona – przypomniał wiceminister. – Wymieniamy się doświadczeniami i chcemy, by bałtycka linia obrony łączyła się z „Tarczą Wschód” i dawała nam nie tylko poczucie, lecz gwarancję bezpieczeństwa – dodał Tomczyk.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali swoją siłę
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
„Osiodłać krowę”
Ameryka daje wsparcie
„Umieram jak Polak”
Sześcioosobowe armie na start!
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Gortat Team vs drużyna NATO
Latający radar
Eurosatory 2024 idą na rekord
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przesmyk w grze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Borsuk w Paryżu
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Terytorialsi przechodzą certyfikację
„Czarownice” nad Londynem
Pierwsi za sterami Apache
Sztandar dla cyberwojsk
Koszykarskie święto w Łodzi
Inwestycja potrzebna jak tlen
Więcej miejsc dla dobrowolsów
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Kajakarze i wioślarze na podium
AW149 wkrótce „made in Poland”
Plan na szczyt
NATO on Northern Track
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
AWACS-y dostarczone
Mistrzowie Spike`ów
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Trzy miecze pokoju
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Spadochroniarze w operacji TALO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Podróż w ciemność
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Docenić „misjonarzy”
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Policjanci szkolą wojsko

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO