moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dwie dekady ulepszania Sojuszu

Było pierwszą instytucją NATO nie tylko w Polsce, ale również we wszystkich krajach postkomunistycznych, które dołączyły do Paktu po upadku komunizmu. Do tej pory przeszkoliło się kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy z dowództw i sztabów jednostek z całego Sojuszu. Bydgoskie Centrum Szkolenia Sił Połączonych – JFTC świętuje 20 lat swojego istnienia.

Bydgoszcz to jeden z największych wojskowych garnizonów w naszym kraju. W mieście tym znajdują się: Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, 1 Brygada Logistyczna i Centralna Grupa Działań Psychologicznych oraz oddział żandarmerii, wojskowy szpital czy 11 WOG. To tutaj mieści się także aż pięć jednostek Sojuszu Północnoatlantyckiego: Centrum Eksperckie Żandarmerii Wojskowej, 3 Batalion Łączności, Jednostka Sił Integracji NATO – NFIU, Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO oraz Centrum Szkolenia Sił Połączonych – JFTC, które w tym roku obchodzi 20 rocznicę utworzenia. Była to pierwsza struktura NATO ulokowana nie tylko w Polsce, ale również w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

REKLAMA

Dwie dekady transformacji

Choć formalnie JFTC rozpoczęło działalność 31 marca 2004 roku, to tegoroczny jubileusz świętowano 22 i 23 maja. Pierwszego dnia dowództwo JFTC zorganizowało na bydgoskim rynku międzynarodowy piknik militarny, natomiast drugiego dnia na terenie obiektów JFTC przy ulicy Szubińskiej odbyły się uroczystości z udziałem oficjeli. W wystąpieniu otwierającym obchody dowódca JFTC gen. dyw. Norbert Wagner podkreślał, że od początku funkcjonowania Centrum pełniło kluczową rolę w trudnym procesie transformacji NATO, który zapoczątkował szczyt Sojuszu w 2002 roku w Pradze. Generał Wagner podkreślał, że od 2009 roku najważniejszym zadaniem Centrum jest szkolenie dowództw natowskich misji oraz sztabów kluczowych sojuszniczych związków taktycznych i operacyjnych. Na tym jednak zadania JFTC się nie kończą.

– W 2011 roku w Centrum odbyło się pierwsze ćwiczenie interoperacyjności Coalition Warrior, w skrócie CWIX, które teraz jest najważniejszym corocznym wydarzeniem NATO dotyczącym interoperacyjności – mówił niemiecki oficer. Przypomniał, że od 2020 roku drugim najważniejszym ćwiczeniem organizowanym przez JFTC jest szkolenie o kryptonimie „Leda”, w którym biorą udział sztaby natowskich korpusów przygotowujących się do zadań w ramach sojuszniczych sił szybkiego reagowania.

W czasie uroczystości z okazji 20-lecia istnienia JFTC symboliczne było to, że instytucję, której podlega Centrum, czyli Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji (ACT), reprezentował polski oficer, gen. dyw. Rober Głąb, zastępca szefa sztabu tejże struktury. Polski generał odczytał list skierowany do kadry i pracowników JFTC przez dowódcę ds. transformacji gen. Philippe’a Lavigne’a. „Gdy wojna wróciła do Europy wszyscy uświadomiliśmy sobie jak potrzebne jest NATO, żeby realizować misję odstraszania i obrony, a także jak istotne jest dysponowanie skutecznym potencjałem wojskowym”, napisał dowódca ACT.

Po oficjalnej części uroczystości i wręczeniu pracownikom oraz kadrze JFTC odznaczeń i wyróżnień, przed budynkiem Centrum, odsłonięto pamiątkową tablicę, a przybyłych gości pożegnali muzycy z francuskiej orkiestry wojskowej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: JFTC

dodaj komentarz

komentarze


Eurosatory 2024 idą na rekord
 
Sześcioosobowe armie na start!
Mistrzowie Spike`ów
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Koszykarskie święto w Łodzi
NATO on Northern Track
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
AWACS-y dostarczone
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Latający radar
Spadochroniarze w operacji TALO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Pokazali swoją siłę
Inwestycja potrzebna jak tlen
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Pierwsi za sterami Apache
Kajakarze i wioślarze na podium
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Ameryka daje wsparcie
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Borsuk w Paryżu
Docenić „misjonarzy”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sztandar dla cyberwojsk
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Podróż w ciemność
„Pierwsza Drużyna” na start
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Osiodłać krowę”
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Plan na szczyt
Policjanci szkolą wojsko
Trzy miecze pokoju
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Przesmyk w grze
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Więcej miejsc dla dobrowolsów
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Gortat Team vs drużyna NATO
„Umieram jak Polak”
„Czarownice” nad Londynem
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
AW149 wkrótce „made in Poland”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO