moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ratownicy na medal

Z 13 medalami wróciła z Francji reprezentacja WP na XII Wojskowe Mistrzostwa Świata w Ratownictwie Wodnym. Żołnierze z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego i 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina zdobyli cztery złote krążki, siedem srebrnych i dwa brązowe. Jedyny tytuł mistrzowski w rywalizacji indywidualnej wywalczył st. szer. spec. Kacper Majchrzak.

– Rywalizacja była na wysokim poziomie. Nasi reprezentanci dawali z siebie 100 procent, a st. szer. spec. Adam Dubiel pobił rekord Polski – mówi st. chor. sztab. Krzysztof Terlecki, koordynator ratownictwa wodnego w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym. Szkoleniowiec, który zresztą jako pierwszy zdobył medal dla polskiej reprezentacji, podkreślił, że był bardzo dumny z Biało-Czerwonych, gdyż jego zdaniem na zawodach godnie reprezentowali Wojsko Polskie. Chorąży przyznał jednak, że czuje pewien niedosyt. – Po analizie poszczególnych startów mam wrażenie, że dwa krążki nam uciekły przez błędy techniczne – tłumaczy. 

Biało-Czerwoni wywalczyli trzy tytuły mistrzowskie w sztafetach, jeden zaś przypadł st. szer. spec. Kacprowi Majchrzakowi w rywalizacji indywidualnej. Pływak Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego zdobył tytuł mistrza w finale wyścigu na 200 m z przeszkodami. Pozostałe złote medale reprezentanci Wojska Polskiego wywalczyli w sztafetach mężczyzn: ratunkowej, 4 × 50 m z przeszkodami i 4 × 25 m z holowaniem manekina. W tej pierwszej, rozgrywanej w części plażowej czempionatu, Polacy startowali w składzie: st. szer. spec. Adam Dubiel, st. szer. spec. Kacper Majchrzak, st. szer. Hubert Nakielski (wszyscy CWZS) i szer. Cezary Kępa (12 BZ). Z kolei w dwóch pozostałych sztafetach tytuły mistrzowskie wywalczyli ci sami zawodnicy z CWZS-u (oprócz Kępy) oraz st. szer. Wojciech Kotowski, także z 12 BZ.

REKLAMA

W rywalizacji indywidualnej reprezentanci polskiej armii zgromadzili pięć krążków. Na drugim stopniu podium stanęli: st. chor. sztab. Krzysztof Terlecki (był drugi w biegu po plaży na dystansie 2 km), st. szer. spec. Kacper Majchrzak (wyścig surfingowy), st. szer. Hubert Nakielski (holowanie manekina w płetwach – 100 m), szer. Cezary Kępa (holowanie manekina z pasem – 100 m) i st. szer. spec. Adam Dubiel (superratownik – 200 m). Z kolei drugie miejsca w sztafetach wywalczyli: st. szer. spec. Dominika Sztandera, st. szer. spec. Anna Dowgiert, st. szer. spec. Paula Żukowska i st. szer. Paulina Piechota. Zawodniczki CWZS-u stanęły na podium po finale sztafety 4 × 50 m z przeszkodami. Srebro zaś Biało-Czerwoni zdobyli w sztafecie 4 × 25 m z holowaniem manekina – po medal popłynęli: Majchrzak, Dubiel, Nakielski i Kotowski.

Jedyne brązowe medale na francuskim czempionacie wywalczyli dla reprezentacji Wojska Polskiego: st. szer. spec. Anna Dowgiert (w konkurencji beach flags) i sztafeta mieszana 4 × 50 m z przeszkodami (Nakielski, Dowgiert, Żukowska, Kotowski).

Gospodarzem 12. edycji wojskowych mistrzostw świata ratowników wodnych było Montpellier i miejscowości Le Grau-du-Roi oraz Palavas-les-Flots, które są położone nad Morzem Śródziemnym. W siódmym co do wielkości mieście Francji odbyła się część basenowa czempionatu, a w Le Grau-du-Roi i Palavas-les-Flots część plażowa. O medale ubiegało się 125 żołnierzy z 11 państw.

SZUS

autor zdjęć: Sławomir Woźniak/ CWZS

dodaj komentarz

komentarze


Borsuk w Paryżu
 
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Sześcioosobowe armie na start!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pierwsi za sterami Apache
„Umieram jak Polak”
AW149 wkrótce „made in Poland”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trzy miecze pokoju
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Koszykarskie święto w Łodzi
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
NATO on Northern Track
Eurosatory 2024 idą na rekord
Policjanci szkolą wojsko
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Pokazali swoją siłę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przesmyk w grze
Gortat Team vs drużyna NATO
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
AWACS-y dostarczone
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Latający radar
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Mistrzowie Spike`ów
Sztandar dla cyberwojsk
„Osiodłać krowę”
Inwestycja potrzebna jak tlen
Kajakarze i wioślarze na podium
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Podróż w ciemność
„Czarownice” nad Londynem
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Spadochroniarze w operacji TALO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Plan na szczyt
Docenić „misjonarzy”
Wkrótce certyfikacja WOT-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO